Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Svētdiena, 29. janvāris
Valērijs, Aivars

Latvijas Banka laidīs klajā divas jaunas monētas

Latvijas Banka ceturtdien, 11.aprīlī, laidīs klajā divas jaunas monētas - viena veltīta latviešu literatūras klasiķim Rūdolfam Blaumanim, bet otra ir "Šūpuļa monēta".

Latvijas Banka laidīs apgrozībā latviešu literatūras klasiķim Rūdolfam Blaumanim veltītu jubilejas monētu, jo šis ir "Tālavas taurētāja", "Nāves ēnā" un "Skroderdienu Silmačos" autora 150.jubilejas gads. Monētas grafisko dizainu veidojis Aigars Ozoliņš, bet ģipša modeli - Ligita Franckeviča.

Monēta kalta Rumānijas kaltuvē "Regia Autonoma Monetaria Statului" Eiropas Savienības dalībvalstu jubilejas un piemiņas monētu programmas "Eiropas sudraba programma" gaitā.

Blaumaņa vispusīgais devums dramaturģijā, prozā un lirikā ir latviešu literatūras zelta fonds. Tajā iespaidīgi atainota latviešu lauku cilvēku dzīve, raksturi un domāšanas veids laikā, kad brieda un nostiprinājās latviešu nacionālā pašapziņa un veidojās nākamā valstiskuma pamati. Turklāt viņa darbi nav tikai latvietības vēsturiska fiksācija ar atskatu uz 19.gadsimta un 20.gadsimta miju - daudzas viņa aplūkotās tēmas un problēmas vērojamas arī mūsdienās. Viņa darbus caurvij dziļi universālas harmonijas meklējumi, kas centrējas ap ģimenes ideālu un dzimto mājvietu un ko monētas mākslas formā tālāk tulkojuši arī tās autori.

Monētas priekšpusē koku ieskautas lauku mājas, kas balstās uz koka lapas, un augšā puslokā uzraksts "Latvijas Republika", bet apakšā - "1 lats". Monētas aizmugurē Blaumaņa portrets un tā fonā - rakstnieka darbu nosaukumi, lejasdaļā uzraksts "Rūdolfs Blaumanis".

Jubilejas monēta "Rūdolfs Blaumanis" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā. Monētas maksimālā tirāža - 5000 eksemplāru. Monēta būs iegādājama Latvijas Bankas kasēs Krišjāņa Valdemāra ielā 1B un tradicionālajās monētu tirdzniecības vietās - bankās, suvenīru un juvelieru veikalos. Monētas cena Latvijas Bankas kasēs - 32,92 lati.

Tāpat Latvijas Banka laidīs apgrozībā "Šūpuļa monētu". Šīs jubilejas monētas grafisko dizainu veidojusi Anita Paegle, bet ģipša modeli - Jānis Strupulis. Monēta kalta Lietuvas monētu kaltuvē "Lietuvos monetų kalykla".

Latvijā ir jauka tradīcija - aptuveni mēnesi pēc bērniņa nākšanas pasaulē iet raudzībās, doties iepazīties ar jaundzimušo: prieku par viņu tad dala radi un draugi, arī līdzgaitnieki darbos. Reizē ar laba vēlējumiem raudzībās mēdz nest arī dāvanu - mazulim vai vecākiem tūdaļ noderīgu lietu vai ko tādu, kas kalpos ilgākam atgādinājumam par priecīgo notikumu, norāda Latvijas Banka.

Jau nostiprinājusies tradīcija šūpuļsvētkos dāvināt kādu sudraba vai zelta monētu, liekot labklājīgas dzīves starta kapitāla simbolisku pamatu. "Šūpuļa monēta" ir Latvijas Bankas piedāvājums raudzību dāvanai.

Monētas priekšpusē centrā ir bērns šūpulī, ko knābī tur putns, un puslokā uzraksts "Latvijas Republika", bet aizmugurē pelīte ar pūralādi, lejā – uzraksts "1 lats".

Jubilejas monēta "Šūpuļa monēta" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Monētas maksimālā tirāža - 5000 eksemplāru. Monēta būs iegādājama Latvijas Bankas kasēs Krišjāņa Valdemāra ielā 1B un tradicionālajās monētu tirdzniecības vietās - bankās, suvenīru un juvelieru veikalos. Monētas cena Latvijas Bankas kasēs - 32,92 lati.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

H&M peļņa finanšu gadā nokritusies par 68%

Zviedrijas apģērbu mazumtirdzniecības kompānija Hennes and Mauritz (H&M) pagājušajā finanšu gadā, kas noslēdzās novembrī, strādājusi ar 3,6 miljardu zviedru kronu (322,1 miljons eiro) tīro peļ...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Intervijas

Vairāk Intervijas


Ražošana

Vairāk Ražošana


Karjera

Vairāk Karjera


Pasaulē

Vairāk Pasaulē


Īpašums

Vairāk Īpašums


Finanses

Vairāk Finanses