Laika ziņas
Šodien
Migla
Otrdiena, 27. februāris
Līva, Līvija, Andra

Diena ceļo stāsti: Doms, upe un svētku smarža

Ziemassvētku tirdziņu periods ir īstais brīdis, kad doties uz Ķelni, ja patīk sirsnīga noskaņa.

Adventes laika noskaņa Ķelnes atturīgi elegantajā tēlā ievelk spilgtus un rotaļīgus akcentus. Oficiālais Ziemassvētku tirdziņu laiks Ķelnē šogad pasludināts no 27. novembra, bet svētku gars izjūtams jau arī ātrāk. Ziemassvētku tirdziņu periods ir īstais brīdis, kad doties uz Ķelni, ja patīk sirsnīga un jautra noskaņa. Šajos tirdziņos svinību sajūtu iespējams izgaršot karstvīnā, sasmaržot kanēļa aromātā, saklausīt labi pazīstamās dziesmās, kā arī ieraudzīt suvenīros, piemēram, spilgtos eglīšu rotājumos ar uzrakstu Köln un pilsētas panorāmas atveidu.

Aiz svētku dekoriem, egļu zariem un ceptu ābolu smaržas slēpjas gluži cita Ķelne 

Kopumā Ziemassvētku tirdziņi padara maigāku Ķelnē valdošo atmosfēru, un tiem ceļotājiem, kuri pirmo reizi te nokļūst tieši novembra nogalē vai decembrī, rada iespaidu, ka šī nu gan ir īsta pasaku pilsēta – grezna, gaiša un labestīga. Taču aiz svētku dekoriem, egļu zariem un ceptu ābolu smaržas slēpjas gluži cita Ķelne – nopietnāka, elegantāka un apcerīgāka, kā arī filozofiskas pārdomas rosinoša. Šīs Ķelnes pievilcību veido galvenokārt arhitektūra, bet arī daba, proti, Reina, kas plūst cauri pilsētai.

Pati slavenākā Ķelnes ēka, nenoliedzami, ir katedrāle jeb Doms – iespaidīgais, UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā ietvertais katoļu dievnams, kura vēsture sniedzas līdz XIII gadsimta vidum, bet torņu augstums pārsniedz 157 metrus. Ja Ķelnē jānorunā tikšanās, tad par satikšanās vietu droši var izvēlēties Doma centrālo ieeju, jo šo baznīcu nav iespējams neatrast. Ir cilvēki, kuri mēdz teikt, ka ceļojuma laikā apmeklēt vecas baznīcas ir zemē nomests laiks, taču Ķelnes Domam piemīt unikāla burvība, kuras dēļ, lai cik spēcīga arī būtu skepse pret dievnamu apmeklēšanu, uz Domu vērts doties. Gotiskajā arhitektūrā ietvertais vēstījums uzrunā gan dvēseli, gan prātu pilnīgi neatkarīgi no reliģiskās pārliecības, jo atklāj stāstu par visas Eiropas kultūras vēsturi, par daudziem svarīgiem simboliem, turklāt vienlaikus tas ir arī stāsts par garīgumu, bez kura mēs tomēr nevaram iztikt, lai cik valdzinoša būtu Ziemassvētku tirdziņu radītā suvenīru un gardumu pasaule.  

Gotiskās arhitektūras līnijām piemīt apbrīnojami iedvesmojošs, nevis nomācošs iespaids

Ir vērts atvēlēt laiku tam, lai vienkārši pabūtu Doma velvēs, pavērotu interjeru un gremdētos apcerē. Drūmas, depresīvas noskaņas nedraud, jo šī dievnama liktenis ir arī izdzīvošanas stāsts – katedrāle izturējusi dažādus grūtus brīžus, to vidū pat Otro pasaules karu, kas drupās pārvērta lielu daļu Ķelnes. Turklāt gotiskās arhitektūras līnijām piemīt apbrīnojami iedvesmojošs, nevis nomācošs iespaids. 

Savukārt no Doma skatu laukuma redzams – Ķelnes pievilcību veido arī modernā arhitektūra, kas uzbūvēta XX gadsimta otrajā pusē un XXI gadsimtā. Tuvāk un tālāk no Doma pretī debesīm tiecas iespaidīgas augstceltnes, apliecinot Ķelnes ambīcijas būt gigantiskai metropolei un demonstrējot šīs pilsētas ekonomiskos panākumus. (Ķelne ir iedzīvotāju skaita ziņā ceturtā lielākā Vācijas pilsēta pēc Berlīnes, Hamburgas un Minhenes, mājvieta vairāk nekā vienam miljonam cilvēku, turklāt ir vērienīgākā pilsēta industriālajā, turīgajā Ziemeļreinas–Vestfālenes federālajā zemē, kas ir slavena ar savu būtisko lomu visas valsts tautsaimniecībā.)

Savukārt ir kaut kas, ko Ķelnē velti meklēt, un tā ir plaša, vienota vecpilsēta. Vēstures ritējums pavērsies tā, ka par senāk ietekmīgo Hanzas savienības tirgotāju pilsētu liecina vien dažas celtnes un atsevišķi kvartāli. Ķelnei veltītajos tūrisma ceļvežos gan vecpilsēta pieminēta, un melots gluži nav – ir Rātsnams, ir dievnami, ir senlaicīgi pilsētas vārti –, taču Ķelnes elegance vairāk manāma XX gadsimta otrajā pusē izveidotajā Mārtiņa kvartālā un raugoties uz Fischmarkt laukuma pievilcīgajiem namiem.

Vecpilsētas pieticīgos mērogus gan kompensē tā pievilcība, ko Ķelnei nodrošina Reina. Pastaiga pa upmalu ļauj izbaudīt meditatīvas noskaņas. Patīkami ir arī doties kājām pāri tiltam, kas atrodas Doma tuvumā, un pavērot abu krastu gleznainās ainavas. Reinu vērts šķērsot arī panorāmas vagoniņā, jo skats no tā atklāj Ķelnei piemītošo un daudzām Vācijas pilsētām raksturīgo pašapziņu un sakoptību.

Savukārt brauciens pa Reinu ar kuģīti ļauj ieraudzīt Ķelnes poētisko skaistumu, it īpaši diennakts tumšajā laikā, kad izgaismotā pilsētas arhitektūra atgādina zeltaini starojošus mākslas darbus. 

Citi ceļošanas stāsti un praktiski padomi - www.diena.lv/dienacelo.

Top komentāri

Skolnieciņš
S
Nepriecīgus iekarotāju svētkus! Kā mani kaitina krustnešu virsdegunība, patmīlība, egoisms! Un mani tautieši kā muļķi svin iekarotāju svētkus... Pie mums Jahve tikai sliktu darija, es kā viens no senajiem Dieviem varu tā teikt. Jezuītu čeka šeit kārtīgi uzdarbojās. Esmu pats sīkstākais no senlatjvu Dieviem, es nepadošos kristietības tirānijas priekšā. Patiesā cieņā, Jūsu Latviešu Skaudības Dievs Skolnieciņš ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-( ®Skolnieciņš Skolnieciņš™
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Vides Diena

Vairāk Vides Diena


Tūrisms

Vairāk Tūrisms


Ceļošana

Vairāk Ceļošana


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena