Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Asina prasmi saskatīt dabu

Pamanīt melno driģeni Andrejsalas aizaugušajā industriālajā teritorijā, uzzināt, kāpēc tai piemīt tautā bieži piesauktais "kā driģenes saēdies" efekts, un uzskicēt auga unikālo raksturu īpašā atmiņu kladē, pirkstos, iespējams, pirmo reizi turot oglīti vai eļļas pasteļkrītiņu. Tas ir iespējams, ja dodas radoši izglītojošajā pārgājienā, kurp regulāri aicina biedrība Ota dabā.

Saruna ar augiem 

"Tā ir mākslas un dabas simbioze," saka māksliniece Justīne Lūce, viena no biedrības Ota dabā dibinātājām, studijas Regulārs sakars vadītāja, kura ir pabeigusi Venēcijas Mākslas akadēmiju. "Ir ekskursijas dabā, ir ekskursijas muižās un citur. Piedāvājums ir milzīgs, un tajā pat var apjukt. Vēlējāmies kaut ko jēgpilnāku. Tā tapa biedrība Ota dabā." Daloties idejās ar māsu bioloģijas zinātņu doktori un Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes docenti Ilutu Dauškani, prātā ienākusi pamatskolas klade, kurā līdzās tekstam ir bijuši arī skičveidīgi papildinājumi. Tā dzimusi doma rīkot radoši izzinošus pasākumus ar biedrību Ota dabā un katram no tiem veidot personalizētās atmiņu grāmatas dalībniekiem, kas dodas dabā kopā ar šo komandu. 

Botānikas pārzinātāja Iluta par savu dzinuli uzskata dabas nebeidzamo pārsteigtspēju: "Dabas noslēpumi nebeidz pārsteigt. Es ar to vēlos dalīties ne tikai ar studentiem lekcijās, bet arī ar citiem interesentiem." Gandarījums ir tad, ja rodas jautājumi. Svarīgi ir rosināt domāt. Tāds ir viens no biedrības mērķiem. "Saruna ar augu. Komunikācija ar botānikas pasauli," tā Iluta raksturo pievilcīgo ieskatīšanos dabā Ota dabā rīkotajos pārgājienos. 

Savukārt animatorei un restauratorei Dacei Lūcei, kas piebiedrojusies māsu radoši zinātniskajam tandēmam, Ota dabā ir veids, kā kustināt sabiedrību ārpus telpām vērot, domāt, kopā ar ģimeni pavadīt laiku aizraujoši vērtīgi. Lielākais Daces prieks un uzdevums ir mazo mākslinieku un pētnieku nodarbināšana ekskursiju laikā. "Palīdzam pārvarēt bailes no baltās lapas un bailes no jautājumu uzdošanas," atzīst Dace un piebilst, ka šī ir tā vieta, kur nevis bērni mācās no pieaugušajiem, bet gan pieaugušie iedvesmojas no bērniem. Pievilcīgākais ekskursijās ir neparedzamība, ko šoreiz ieraudzīs, izzinās, sapratīs. 

Tā, kopš 2019. gada maija regulāri tiekoties, īstenoti 16 publiski un privāti pasākumi gan dabā, gan iekštelpās, piemēram, Cenas tīrelī, Daugavgrīvas takā, LU Botāniskajā dārzā un Nacionālajā botāniskajā dārzā, realizēti sadarbības projekti ar RIBOCA2, Kolkas Lībiešu saieta namu, kā arī ar Ziemeru un Ērmaņu muižu un citi.
 

Jaunatklāšanas prieks

Pasākumi, kas ierasti aizrit aptuveni četru stundu garumā ar improvizētu ēdampauzi, ir kalpojuši arī par iepazīšanās vietu līdzīgi domājošām ģimenēm. Šis formāts nepārprotami asina redzi, vērotprasmi neatkarīgi no vecuma, dzimuma un nodarbošanās ikdienas dzīvē. Ilutai svarīga ir ne tikai interese par botāniku, bet arī spēja kritiski domāt par vidi un tās aktuālajiem jautājumiem. "Redzot pasākuma mazos un lielos apmeklētājus, man nav vēl zudusi cerība, ka vides jautājumi sabiedrībai rūp. Ceru, ka vecāki par tiem runā ar bērniem arī ikdienā," teic Justīne.

Nenoniecinot zinātnes sasniegumus tehnoloģiju jomā, rīkotos pasākumus Justīne uzskata par vietu, kur fotoaparāta vai mobilā telefona vietā rokā var paņemt maģisko 8B cietības zīmuli un mācīties ieraudzīt, nevis tikai nofotografēt redzēto. Šis nozīmē arī prasmi apstāties, dzīvot lēnāk, pamanīt vairāk un domāt dziļāk. Piemēram, Vakarbuļļu pļavā saulgriežu laikā viens no ekskursijas pieturpunktiem bija Lielupes ieteka jūrā. Tur līdznācēji bija aicināti eksperimentēt, kā attēlot zilās debesis un zaļos kokus un augus, kuri spoguļojas ūdeņos, meklējot dabas iekšējās sakarības formās, krāsās, līnijās un vienlaikus arī savu mīļāko mākslas izteiksmes instrumentu.

Līdz ar to atmiņu klade, ko saņem katrs pasākuma apmeklētājs, kļuvusi par neatņemamu Ota dabā pasākumu sastāvdaļu. Atmiņu klade jeb skiču burtnīca ir vieta ne tikai mākslinieciskiem uzdevumiem, bet arī individuāliem pierakstiem par dzirdēto, iemūžinot savā rokrakstā pieredzēto vietu, piefiksējot jautājumus, uz kuriem ir vēlme noskaidrot atbildes pašiem jau pēc pasākuma: meklēt sugu noteicējus, lūkoties pēc zinātnes skaidrojuma un tamlīdzīgi. 

Katrs pasākums ir piedzīvojums, jo katrreiz top no nulles punkta, pielāgojot stāstījumu un mākslinieciskos uzdevumus atmiņu kladē noteiktai vietai un gadalaikam. Ota dabā ne tikai aicina uz pašu pasākumiem, bet arī dodas ar savu ekskursiju pie citiem. "Labprāt sadarbojamies ar tiem, kam interesē mūsu ideja, pielāgojot stāstījumu un uzdevumus tiem, kuri grib mūs redzēt pie sevis," stāsta Dace. Sīkāku aktuālo informāciju par biedrības pasākumiem var meklēt tās Facebook lapā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Vides Diena

Vairāk Vides Diena


Tūrisms

Vairāk Tūrisms


Ceļošana

Vairāk Ceļošana


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena