Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā 0 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 2. februāris
Spīdola, Sonora

Vienpadsmitā putnu tiešraižu sezona

Jau 11 gadu Latvijas Dabas fonds piedāvā sekot līdzi aizsargājamo putnu dzīvei, vērojot to tiešsaistē. Šajā sezonā varēja virtuāli ielūkoties desmit ligzdās, bet kā papildu bonuss jau vairākus gadus ir zemūdens kamera, kurā var vērot zivju gaitas. 2022. gada sezonā tiešraides ligzdās tika izaudzināti 16 jaunie putni, bet netrūka arī satraucošu mirkļu. Kopumā putnu tiešraidēm Latvijas Dabas fonda YouTube kanālā ir bijuši vairāk nekā četri miljoni skatījumu – minūšu izteiksmē tie ir 63 miljoni.

Jau tradicionāli populārākā tiešraižu ligzda ir jūras ērgļi Durbē. Šogad tajā turpināja saimniekot jūras ērgļu mātīte Milda, bet viņai pievienojās jauns un mazāk pieredzējis partneris, kurš tika nosaukts par Voldi. Martā tika izdētas divas olas, bet pavisam drīz ligzdu apciemoja sveša jūras ērgļu mātīte, kas olas izēda. Abi ligzdas saimnieki turpināja ligzdu apciemot, taču lielāko vasaras daļu baudīja brīvu ērgļu dzīvi. Ligzdā rosība atgriezās rudenī, kad Milda un Voldis pievērsās tās iekārtošanai, tā dodot mums pamatotas cerības sagaidīt veiksmīgu stāsta turpinājumu nākamajā gadā. 

Otra skatītākā ligzda bija mazie ērgļi bērzā – šajā Sēlijas ligzdā atgriezās jau mums pazīstamais pāris Laila un Uldis. Mātīte izdēja divas olas, abas arī izšķīlās, un, kā jau mazajiem ērgļiem tas raksturīgs, kainisma rezultātā jaunākais brālis neizdzīvoja. Mazais Hugo auga barības pārpilnībā un labi pasargāts līdz septembrim, kad izlidoja no ligzdas. Mazie ērgļi ir Latvijai unikāla plēsīgo putnu suga, jo pie mums mājo aptuveni trešā daļa no Eiropas Savienības mazo ērgļu populācijas, līdz ar to esam atbildīgi par šīs sugas aizsardzību Eiropas mērogā.

Veiksmīga ligzdošana bija arī vistu vanagu ligzdā Rīgā, kur turpināja dzīvot pērnā gada iemītnieki Hilda un Haris. Marta beigās un aprīļa sākumā tika izdētas četras olas, maijā izšķīlās četri mazuļi, kas veiksmīgi uzsāka lidošanas gaitas un vasaras izskaņā jau bija pametuši ligzdu. Vistu vanagi ir vieni no tiem putniem, kuri samērā bieži sastopami pilsētās, kas kļūst par arvien nozīmīgāku dzīvotni šo plēsīgo putnu pastāvēšanai. 

Četri mazuļi izauga balto stārķu ligzdā, kuras vērošanu Latvijas Dabas fonds nodrošina sadarbībā ar a/s Sadales tīkls, bet viens – mazo ērgļu ligzdā eglē. Sadarbībā ar Cēsu pili bija iespēja vērot 2022. gada putnu – svīri. Svīru būris uzstādīts Cēsu pils dienvidu tornī un aprīkots ar divām kamerām, lai varētu vērot gan būrīša ārpusē, gan iekšpusē notiekošo. Svīru pārim jūlijā izšķīlās divi mazuļi, un, neskatoties uz satraukumu, ko radīja Cēsu pils kaķa parādīšanās būra tuvumā, mazuļi pieauga veiksmīgi un augustā devās plašajā pasaulē. 

Šogad Latvijas Dabas fonda ornitologiem izdevās uzstādīt kameru pie lielā dumpja ligzdas Engures ezera niedrājā, kurā maijā izšķīlās četri mazuļi. Šo ūdensputnu dzīvi varējām vērot tikai dažas nedēļas, jo lielā dumpja mazuļi ātri pamet ligzdu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Neļauties zaļmaldināšanai

Vārds "ilgtspēja jeb "ilgtspējība" ir tik ļoti bieži sastopams un šķietami pašsaprotams, ka parasti nemaz neanalizējam tā dziļāko jēgu, automātiski uztverot kā alternatīvu vide...

Vides Diena

Vairāk Vides Diena


Tūrisms

Vairāk Tūrisms


Ceļošana

Vairāk Ceļošana


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena