Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

Swedbank ekonomiste: Eksports skrien ātri, tempa uzturēšanai jāaudzē konkurētspējas muskuļi

2017. gads ir bijis lielisks gads Latvijas ekonomikai kopumā, kur īpaši var izcelt eksportējošo uzņēmumu sniegumu. Laikā, kad pasaules un, kas īpaši svarīgi, Latvijas noieta tirgu ekonomikas spēji aug, šo valstu iedzīvotāju un uzņēmēju pieprasījums pēc dažādām precēm palielinās. Mūsu eksportētāji (arī reeksportētāji) ir mācējuši to izmanot un gadā kopumā ir kāpinājuši preču eksporta vērtību par apaļiem 10%. Tas noticis, gan pateicoties augstākām cenām, gan arī apjomu pieaugumam, uzskata Swedbank speciāliste Agnese Buceniece.

Pozitīvi vērtējams, ka pieaugums vērojams gandrīz visās preču grupās. Visbūtiskāk, proti, vairāk nekā trešdaļu no kopējā preču eksporta kāpuma, nodrošināja pārtikas un lauksaimniecības produkti kā, piemēram, alkoholiskie dzērieni (te gan lielākoties reeksports – preces tiek ievestas Latvijā, lai tālāk eksportētu) un piena produkti. Nozīmīgs pieaugums bija arī metālu, koka un tā izstrādājumu, mehānismu un iekārtu, kā arī ķīmiskās rūpniecības eksportā.

Latvijas ekonomikai augot, palielinājies ir mūsu pieprasījums pēc ārvalstu precēm, kas kopā ar cenu pieaugumu importa vērtību pērn ir audzējis par 14.5%. Līdzīgi kā eksportā arī importa pusē vērtības pieaugums izskatās ļoti plašs, bet visbūtiskāk kopējo importa kāpumu palīdzēja nodrošināt pārtikas un lauksaimniecības produktu, mehānismu un iekārtu, kā arī naftas produktu imports. Pārtikas pusē atkal ievērojami izcēlās dzērieni – liela daļa caur Latviju tika vesti uz Krieviju. Naftas produktu importa vērtības kāpuma galvenais dzinulis bija cenas. Savukārt mehānismu un iekārtu imports, iespējams, atspoguļo investīciju aktivitāti. Papildus jau minētajam, importu uz augšu pavilka arī lidmašīnu iegāde.

Gaidāms, ka šogad izaugsme tirdzniecības partnervalstīs būs līdzvērtīga pērnā gada sniegumam un ārējā pieprasījuma kāpums būs noturīgs, radot priekšnoteikumus aizvien spējam eksporta pieaugumam. Tomēr pērnā gada rezultātu sasniegt būs grūti, ņemot vērā augsto jaudu noslodzi, algu kāpumu un iepriekšējo gadu zemo investīciju apjomu. Vien audzējot konkurētspējas muskuļus, ar ko palielināt tirgus daļas, varēsim atkārtot un pārspēt pērn augsti uzstādīto latiņu.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Aktuāli

Vasara vēl neprognozējama. Saruna ar Tomu Brici(3)

"Šogad nekādos superrekordos neiekļūsim, bet kopumā krietni siltākos apstākļos šogad dzīvojam, nekā tam vajadzētu būt," intervijā Romānam Meļņikam klāsta Latvijas Televīzijas laika ...

Nacionālā apvienība vēlreiz startēs ar Zīli(11)

Izvērtējot vairākus premjera kandidātus, Nacionālā apvienība Visu Latvijai!–TB/LNNK (NA) pirmdien vēlreiz nominēja amatam Eiropas Parlamenta (EP) deputātu Robertu Zīli. Ja pēc Saeimas vēlēšanām NA u...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē