Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Dienas komentārs

Tērauda ēna pār brīvo tirdzniecību © DIENA(5)

Pagājušajā nedēļā ASV tirdzniecības sekretārs (ministrs) Vilbūrs Ross iesniedza ASV prezidentam Donaldam Trampam konkrētus priekšlikumus Savienoto Valstu tērauda un alumīnija industrijas turpmākās pastāvēšanas nodrošināšanai. Priekšlikumu pamatā ir iepriekš veiktas aplēses, ka šī mērķa sasniegšanai nepieciešams samazināt tērauda un alumīnija importu ASV – attiecīgi par 13,3 miljoniem un 668 tūkstošiem tonnu gadā. Savukārt importa samazināšanai ierosināts noteikt vai nu ievērojamus ievedmuitas tarifus, vai arī kvotas ārvalstu tērauda un alumīnija ražotājiem.

"Mēs" un "viņi" © DIENA(33)

Cilvēks pirmajā vietā – šis skaistais vārdu salikums pirms padsmit gadiem bija likts ilgtermiņa konceptuālā dokumenta Latvijas izaugsmes modelis: Cilvēks pirmajā vietā nosaukumā, kā arī mērķu un uzdevumu pamatā. Saeima to apstiprināja 2005. gada 26. oktobrī, tas ir spēkā esošs, bet, izskatās, jau sen nodots aizmirstībai. Un kāds tur brīnums – valstī pieņemta virkne arī citu brīnumpareizi sacakotu programmātisku dokumentu, kurus tieši tāpat pamazām pārklāj putekļi...

Liela alga, maza alga – kāja var paslīdēt © DIENA(13)

Situācija, kādā nonācis Latvijas Bankas prezidents, jo īpaši spilgti apliecina – miris ir mīts par to, ka valsts pārvaldē strādājošo apzinīguma, godīguma, čakluma līmenis atkarīgs teju vai no viena faktora – algas lieluma. Pār visaugstāk atalgoto valsts amatpersonu krīt pamatīga aizdomu ēna par kukuļa pieprasīšanu vai saņemšanu. Augstais nodrošinājuma līmenis no kārdinājuma gūt vēl vairāk nav atturējis. Likme acīmredzot bijusi augsta, riskējis.

Iespējas savam biznesam? © DIENA(3)

Lai Latgalē radītu 1345 jaunas darba vietas, nepieciešami 81,75 miljoni eiro, aprēķinājusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) saistībā ar Latgales attīstības plānu 2018.–2021. gadam. Par to nesen vēstīja aģentūra LETA. Īpašs plāns tam, kā sekmēt Latgales ekonomisko izaugsmi, bijis arī 2015.–2017. gadā. Par atbalsta pasākumiem Latgalei VARAM pārstāvji stāstīja arī vēl senāk. Taču, kā vēstīts 16. februāra SestDienā, Latgales uzņēmēji pat pieļāvuši iespēju šopavasar streikot, un tas rada iespaidu – lai arī Latgales atbalsta plāni ir, tomēr ne tādi, kādus gaida latgalieši.

Kompromisu nebūs? © DIENA(18)

Iepriekšējās nedēļas beigās Vācijā noslēdzās 54. ikgadējā Minhenes drošības konference – viena no pasaulē nozīmīgākajām diskusiju par drošības jautājumiem platforma.

Pagaidām bez lieka stresa un panikas © DIENA(4)

Laikam bez liekas minstināšanās šobrīd varam teikt – labi, ka esam paspējuši iestāties eirozonā. Negatīvas starptautiskas rezonanses kokteilis, kas saistīts ar ABLV bankas nepatikšanām un centrālās bankas vadītāja nokļūšanu īslaicīgās aizturēšanas izolatorā, pirms gadiem pieciem pilnīgi noteikti būtu kavējis mūsu valsts iestāšanās procesu Eiropas monetārajā savienībā.

Bažas var kliedēt atklātība © DIENA(3)

Latvijas Universitātes (LU) zinātnieku nesen prezentētajā pētījumā, kura veikšanu rosināja Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), secināts – Latvijas iedzīvotāji ir naudas tērētāji, nevis krājēji.

Laika faktors © DIENA(9)

Mēdz būt periodi, kad, šķiet, nekas nenotiek. Valstī. Politikā. Un tad nāk tādi kā tagad, kad uzmanības vērti, pat ārkārtīgi svarīgi notikumi klājas cits uz cita. Varētu domāt, ka visa uzmanība jāvelta olimpiskajām spēlēm, kur mūsējiem tā īsti neveicas (vai vismaz ne tā, kā mēs gribētu), bet Latviju satricina vispirms vēstis no ASV par neuzticēšanos mūsu banku sektoram, tad ziņa par Latvijas Bankas prezidenta apcietināšanu.

Atbildība jāuzņemas arī amerikāņiem © DIENA(39)

Tas, ka notiek izmeklēšana par maksātnespējas administratoru, banku uzraugu un naudas atmazgātāju grupas darbībām, vismaz pēdējo gadu bija, iespējams, visvairāk apspriestais "noslēpums" Rīgas "Informētajās aprindās". Atšķīrās tikai prognozes, cik tālu ies izmeklētāji. To, ka tik tālu, tas ir, līdz organizētās grupas augšgalam, neticēja daudzi

Ministram nepaveicās – nācās par meliem atbildēt © DIENA(32)

Aizejošajā nedēļā no amata bija spiests atkāpties Nīderlandes ārlietu ministrs Halbe Zeilstra, kuram nācās atzīt, ka atšķirībā no viņa paša iepriekšējiem apgalvojumiem 2006. gadā nav piedalījies sanāksmē, kuras laikā Krievijas prezidents Vladimirs Putins it kā izklāstījis savu redzējumu par Lielkrieviju un tās agresīvajām ambīcijām.

Tak nomēriet vispirms! © DIENA(10)

Diemžēl joprojām ir tā, ka pirms jaunu normu pieņemšanas netiek veikts vispusīgs to ietekmes izvērtējums. Vienkārši sakot, politiķi pretēji tam, kā visiem zināmajā ieteikumā minēts, nenomēra vis tās septiņas reizes, pirms griež. Redzam to šobrīd aktualizētā jautājuma piemērā par elektrības rēķinu pieaugumu zemniekiem, kuriem paaugstināta pieslēguma jauda nepieciešama varbūt tikai pāris mēnešu gadā, pamatā graudu kaltes darbināšanai ražas novākšanas laikā, bet tā dēļ pārējā gada laikā lielais jaudas maksājums ir faktiski ne par ko.

Tirgus skaļo saukļu gūstā © DIENA(2)

Rīgā, Daugavas kreisajā krastā, Pārdaugavas daļā, kas lepojas ar senu vēsturi un nesen notikušām dinamiskām pārmaiņām, esošais Āgenskalna tirgus šoziem kļuvis labi zināms arī tiem cilvēkiem, kuru ikdienas gaitas neved pat ne uz tā pusi. Par diskusijām, kas saistītas ar šī tirgus raibo pagātni, bēdīgo tagadni un neskaidro nākotni jau rakstīts laikrakstā Diena un žurnālā Sestdiena, taču amatpersonu izteikumi, kā arī tirgus fanu apgalvojumi nerada iespaidu, ka būtu precīzs biznesa plāns tam, kādu labumu šis tirgus varētu dot rīdziniekiem, Rīgas viesiem un mūsu galvaspilsētai kopumā. ​

Algas lieluma faktors un naudas dalīšana © DIENA(5)

Tiesībsarga Jura Jansona paziņojumā paustais par situāciju bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā Ainaži daudzus šoziem šokēja un rosināja diskusiju par situāciju bērnu (un ne tikai bērnu) veselības aprūpē. Kā jau ierasts, ikreiz, kad tiek runāts par problēmām veselības aprūpē, izskan arguments "Problēmas ir tāpēc, ka nav naudas".

Precedenta radīšana? © DIENA(14)

Rumānijas bijušais prezidents Trajans Besesku nesen paziņoja, ka kopīgi ar valsts parlamenta deputātu grupu gatavojas iesniegt parlamentā deklarācijas projektu par tā dēvētā Molotova–Ribentropa pakta denonsēšanu.

Pārkaršana un burbuļi © DIENA

Globālās tautsaimniecības visai straujais pieaugums pagājušajā gadā liek piesardzīgāk raudzīties uz tālākajām attīstības perspektīvām. Kā norāda kredītrisku apdrošinātājs Coface, viens no šā gada pasaules tautsaimniecības riskiem ir saistīts ar uzņēmumu iespējamo pārkaršanu.

Iesākto reformu valdība © DIENA(2)

Divi gadi apritējuši kopš Māra Kučinska valdības apstiprināšanas. Ar ko mums tā asociējas? Vispirms droši vien ar drosmīgi sāktām reformām virknē jomu, arī saistībā ar nodokļiem, veselības aprūpi un izglītības sistēmu, kas skar vislielāko sabiedrības daļu, tāpēc visvairāk aktualizētas. Lielākās nodokļu pārmaiņas jau aiz muguras (pozitīvā iezīme – šoreiz par tām tika lemts nošķirti no budžeta pieņemšanas, negatīvā – nodokļu slogs auga), savukārt veselības un izglītības sistēmas pārveidošana vēl procesā, turklāt, kā šķiet, stipri ieilgušā. To apliecina arī termiņu maiņa nupat pārskatītajā valdības rīcības plānā.

Ķīna izvirza arktiskas ambīcijas © DIENA(8)

Janvāra beigās Ķīnas Tautas Padome publiskoja Balto grāmatu par valsts politiku Arktikas reģionā. Lai arī Ķīnai nav teritoriju, kas robežotos ar Arktiku, dokumentā netiek slēpta Pekinas vēlme aktīvi piedalīties reģiona apgūšanā, tostarp Ziemeļu jūra ir iekļauta Ķīnas megaprojektā Viena josla, viens ceļš un nodēvēta par Polāro jūras ceļu.

Pārspīlētu baiļu varā © DIENA(7)

Latvijas sabiedrībai visai ierasta ir dzīvošana dažādu izbailes radošu mītu varā. Viens no tiem ir mūsu valsts nespēja pastāvēt bez Eiropas Savienības fondu injekcijām. Šādas domas var būt saistītas ar dzīvi nākamajā desmitgadē, kad fondu naudas var nebūt, kā arī uzsākto Brexit procesu.

Kalnmeiera izņirgšana © DIENA(40)

Problēmas pie mums nemīl risināt, daudz tīkamāk daudziem šķiet par tām vienkārši, piedodiet, paņirgt. Ja ne par pašu situāciju, tad vismaz personu, kas ir iesaistīta. Kā tagad par ģenerālprokuroru pēc pārliekas viņa izpļāpāšanās intervijā. Ak nojaušot, ka izspiegots? "Ha, ha, ha!" Interneta portālos un domapmaiņas lapās nu lielā iespēja plaši izpausties ikkatram, kurš iedomājas, ka ir asprātīgs, vai vienkārši necieš attiecīgo personu, teiksim, viņa izskata, runas veida, pausto vai nesagaidīto viedokļu dēļ. Ieņirdz par suni, kas uzradies ne tajā žoga pusē, par diedziņiem un uzlīmītēm, kaut kādām atrastām detaļām, aizdomām...

Cik atbildīgi esam, "šērojot" briesmu ziņas? © DIENA(18)

Aizvadītajās brīvdienās pagadījās brīvāks laiks, ko, manuprāt, izmantoju lietderīgi, "tīrot" sava Facebook konta galveno lapu no dažādām viltus ziņām, kuras aktīvi bija tur sametuši daudzi mani paziņas, kuri rosās šajā vidē.

Neizrunātās vēstures lāsts © DIENA(13)

Pagājušajā nedēļā Polijas Senāts apstiprināja izmaiņas likumā par Nacionālās atmiņas institūtu. Ja likuma gala redakciju parakstīs arī Polijas prezidents Andžejs Duda, kurš ir paudis atbalstu izmaiņām, turpmāk tiem, kuri pieminēs "poļu nāves nometnes" vai Polijas līdzdalību nacistiskās Vācijas noziegumos, kā arī noliegs Volīnijas slaktiņu vai arī atbalstīs šīs zvērības sarīkojušo ukraiņu nacionālistu ideoloģiju, draudēs līdz trim gadiem ilgs cietumsods.

Kas brauks Latviju lūkoties? © DIENA(16)

Latviju apciemojošo ārvalstu tūristu skaita pieaugums un ar to saistītā uzņemošā tūrisma attīstība var kļūt par svarīgu mūsu valsts ekonomikas balstu. Šāda atziņa izskanēja pagājušajā nedēļā Rīgā notikušajā tūrisma izstādē Balttour 2018. Turklāt tas, ka ārvalstu ceļotāju skaita kāpums ir mērķis, uz ko jātiecas, jo tas būtu izdevīgi ne tikai Rīgai un citām pilsētām, bet arī visai valstij kopumā, tika akcentēts gan publiskā sektora pārstāvju, gan arī tūrisma nozarē strādājošo cilvēku teiktajā.

Valsts drošības garantus meklējot © DIENA(13)

Janvārī notikušās Somijas prezidenta vēlēšanas aktualizējušas diskusiju par NATO lomu drošības garantēšanā reģionā. Kas attiecas uz Somijas prezidenta vēlēšanām, to rezultāti pārsteigumu nesagādāja. Vēlēšanās, kā jau daudzi mediji vēstījuši, pārliecinoši uzvarēja līdzšinējais Somijas prezidents Sauli Nīnisto, būtiski apsteidzot konkurentus.

Starts Ziemeļu straumei 2 © DIENA(19)

Vācijas varas iestādes devušas atļauju gāzes vada Ziemeļu straume 2 būvniecībai valsts teritorijā un teritoriālajos ūdeņos. Kontinentālajā šelfā (īpašās ekonomiskās zonas analogs) būvdarbi ļauti jau kopš novembra. Atļaujas vēl tiek gaidītas arī no Dānijas, Zviedrijas, Somijas un Krievijas, tomēr jau šobrīd skaidrs, ka būtisku šķēršļu gāzes vadam starp Krieviju un Vāciju vairs nav.

Viens likums, divas pieejas © DIENA(1)

Mazāk nekā četri mēneši palikuši līdz brīdim, kad sāks piemērot ES Vispārīgo datu aizsardzības regulas nosacījumus, taču aizvien jautājumu ir vairāk nekā atbilžu.

Absurda teātra galvenajā lomā – "māja–kuģis" © DIENA(35)

Vairāk nekā nedēļu Latvijas publiskajā telpā nerimst kaislības ap kārtējo mūsu valstij tik raksturīgo fenomenu – ja ir vēlme kaut ko izdarīt pēc sava prāta, nevis tomēr pieturēties pie likuma burta, ir visas iespējas fantāzijas lidojumam, un lieta darīta. Runa ir par reģionālā laikraksta Kursas Laiks tautās nesto ziņu, ka Pāvilostas novada Sakas pagasta jūras pludmales stāvkrastā esošā māja, kura pēc likuma burta tur atrasties nevar, pēc papīriem ir kuģis un līdz ar to "visi dokumenti ir kārtībā". Pusotras nedēļas laikā šī tēma ir tik daudz un dažādos griezumos skatīta un analizēta kā reti kurš notikums.

Visa Kremļa gvarde © DIENA(49)

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) prezidenta Donalda Trampa administrācija vakar (pēc Latvijas laika) publiskoja lielu ažiotāžu izraisījušo tā dēvēto Kremļa sarakstu, kurā iekļautas Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam tuvu stāvošas personas – politiķi, ierēdņi un tā dēvētie oligarhi, kopumā 210 cilvēki.

Izdzīvot ļauj konkurētspēja © DIENA(7)

Rietumeiropas uzņēmēji "maksā daudz lielākas algas, ļoti daudz iegulda inovācijās, tehnoloģijās, lai būtu spējīgi konkurēt lokāli, reģionāli un globāli. Latvijas uzņēmējs gluži pretēji – maksā mazas algas, maz investē tehnoloģijās," šādu viedokli paudis ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens 16. janvāra Dienā.