Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Dienas komentārs

Cilvēku drošība birokrātu mudžekļos © DIENA(7)

Deglava ielas satiksmes pārvads Rīgā kļuvis par kārtējo viedokļu sadursmes objektu starp Rīgas domi (RD) un valsti, šajā gadījumā – Būvniecības valsts kontroles biroju (BVKB). Proti, veicot Deglava satiksmes pārvada balstu remontdarbus, atklāti iepriekš neparedzēti defekti. Būvdarbi šobrīd apturēti, taču satiksme – nē. Vienīgais noteiktais papildu ierobežojums – drošības nolūkos no 10. aprīļa kravas transportlīdzekļiem, kas brauc pāri tiltam, noteikts masas ierobežojums ne vairāk kā 30 tonnu.

Aktuālā vides aizsardzība © DIENA(4)

Nesen Zemkopības ministrija (ZM) izplatīja paziņojumu Vides un klimata prasības nedrīkst mazināt lauksaimniecības dzīvotspēju. Tekstā citēti kādreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra, tagadējā zemkopības ministra Kaspara Gerharda vārdi: "Vides un klimata pasākumiem jābūt pietiekami līdzsvarotiem attiecībā pret ES atbalsta finansējuma apjomu, jo šīs prasības nedrīkst mazināt lauksaimniecības dzīvotspēju un konkurētspēju vienotajā tirgū."

Džordža Orvela motīvs © DIENA(10)

Iepriekšējās nedēļas nogalē Ekvadora, būtībā apmaiņā pret kredītu 4,2 miljardu ASV dolāru apmērā, piekrita izraidīt no savas vēstniecības Londonā tur septiņus gadus patvērumu radušo interneta vietnes WikiLeaks dibinātāju Džūljenu Asanžu. Šobrīd Asanžs atrodas britu varas iestāžu rokās, un viņu, visticamāk, gaida izdošana ASV.

Uz Eiroparlamentu mūk ne tikai Nils © DIENA(15)

Evakuāciju uz Eiropas Parlamentu iecerējis ne tikai no darba atstādinātais Rīgas mērs. Tāpat dažu citu partiju līderi, pa kādam izbijušam ministram, caurkritusi Rail Baltica vadītāja, mazo skolu likvidators un bēdīgi slavenās nodokļu reformas īstenotāja.

Nav ekonomiska pamata © DIENA(7)

Pirms uzsākt jauno administratīvi teritoriālo reformu, būtu vērts paraudzīties uz to, kādus rezultātus šajā jomā devusi iepriekšējā. Iespējams, daudzi vairs neatceras, ka vēl pirms desmit gadiem Latvijā bija 548 pašvaldības, pēc vērienīgas konsolidācijas to skaitam sarūkot līdz 119.

Ne skolas jāslēdz, bet modernāk jāpasniedz © DIENA(7)

Pagājušajā nedēļā man bija iespēja piedalīties Rigatv24 rīkotā diskusijā kopā ar diviem izbijušiem ministriem – Kārli Šadurski un Raimondu Bergmani. Runājām par dažādām tēmām, taču viena šķiet īpaši aktuāla, vairāk iztirzājama – izglītības jomā īstenotās reformas

Uz vēlēšanu starta līnijas © DIENA(3)

Līdz ar LTV pagājušajā nedēļā organizētajām debatēm, kurās piedalījās pārstāvji no tiem politiskajiem spēkiem, kuri Latvijā iesnieguši sarakstus startam Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās, aizsācies priekšvēlēšanu diskusiju laiks. Pagaidām gan izskatās, ka EP vēlēšanu kampaņas vēl nav iešūpojušās, politiķi vēl nav pievērsušies vēlētāju piesaistīšanai un arī konkurences cīņa par astoņiem EP deputāta mandātiem pagaidām ir dzinusi vien vārgus pavasara asnus.

Dziļāk brieduma fāzē © DIENA(3)

Rūkoši ārējās tirdzniecības apjomi tradicionāli ir uzskatāms apliecinājums pieprasījuma trūkumam vai nu valsts iekšienē, vai arī valstīs, uz kurām produkcija tiek eksportēta. Diemžēl patlaban šī jautājuma šķetināšana kļuvusi aktuālāka arī Latvijā.

Tehnoloģijas cilvēku vietā © DIENA(2)

Visaptveroša tendence, kas pēdējā laikā vērojama daudzās Eiropas valstīs, ir tāda, ka trūkst darbinieku, un informācija par brīvajām vakancēm ieraugāma ik uz soļa. It īpaši tas attiecas uz veikaliem, kafejnīcām un kopumā uz dažādu preču un pakalpojumu tirdzniecību – sākot no kafijas līdz finanšu pakalpojumu pārdošanai –, kā arī uz klientu informēšanu un konsultēšanu tipveida problēmgadījumos.

Recepšu zāles uz parāda – senioru pēdējais salmiņš © DIENA(8)

Februāra beigās Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) vadītājs Andris Siliņš intervijā Dienai pauda skarbu atziņu, ka pērn 84% pensiju bija zem nabadzības riska robežas jeb 405 eiro mēnesī. Šo sauso statistiku dramatiskāku padara fakts, ka vēl pirms gada zem šīs robežas bija mazāk pensionāru – 74%. Gan jāpiebilst, ka 2017. gadā nabadzības riska robeža bija zemāka – 367 eiro.

Klusā revolūcija © DIENA(11)

Marta beigās bez gandrīz plašākas rezonanses tika sperts solis, kuram ilgtermiņā būs ievērojama ietekme uz starptautisko finanšu sistēmu – noslēdzās Bāzeles Banku uzraudzības komitejas izstrādātās Bāzeles vienošanās Trešās daļas (tā dēvētās Bāzeles–3) implementācija. Aiz komitejas stāv visas pasaules "centrālo banku centrālā banka" – Starptautiskā Norēķinu banka (Bank of International Settlements, SNB).

Lai nerastos jaunas bedres © DIENA(4)

Rīgas domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Oļegs Burovs pavēstījis, ka viena no viņa prioritātēm būs galvaspilsētas ielu labošana. Ļoti labi. Tā tiešām šobrīd ir īpaši aktuāla problēma, steidzami risināma. Taču vienlaikus svarīgi būtu domāt arī par risinājumiem, kā ar laiku nonākt līdz tam, ka ik pavasari vairs nebūtu tik kampaņveidīgi par bedru lāpīšanu vien jārūpējas.

Lai reformai būtu jēga © DIENA(3)

Debates par to, kāds administratīvi teritoriālais iedalījums būtu visizdevīgākais mūsu valstij, uzvirmo laiku pa laikam. Patlaban Artura Krišjāņa Kariņa vadītā valdība savā deklarācijā sola: "Līdz 2021. gadam īstenosim vietējo pašvaldību reformu, apvienojot pašvaldības ilgtspējīgākās un ekonomiski spēcīgākās vienībās". Jāatgādina, ka 2021. gadā gaidāmas pašvaldību vēlēšanas.

Pakalpojums Ušakovam un Martinsonam © DIENA(29)

Visā nopietnībā analizēt par pašvaldību ministru kļuvušā Edgara Jaunupa klasesbiedra, miljonāru piejaucētā Jura Pūces (AP) lēmumu par Nila Ušakova (Saskaņa) atstādināšanu no Rīgas mēra amata būtu piedalīties sliktā izrādē, ko sarīkojuši pār vienu kārti metamie galveno lomu spēlētāji. Izņemot sliktus nolūkus manipulācijām ar vēlētāju apziņu un sabiedrisko domu, šim lēmumam nekādas citas valstiskas nozīmes nav.

Golānas augstienes un pasaules kārtība © DIENA(8)

Marta nogalē ASV prezidents Donalds Tramps Izraēlā gaidāmo parlamenta ārkārtas vēlēšanu priekšvakarā pasniedza dāsnu dāvanu Izraēlas valstij un tās premjerministram Benjaminam Netanjahu – paziņoja, ka ASV atzīst Izraēlas jurisdikciju pār pēdējās okupētajām Golānas augstienēm.

Azartbiznesa atkarībā © DIENA(3)

Gandrīz vienlaikus ar Rīgas domes varas partiju paziņojumu par vēlmi dažu gadu laikā slēgt teju vai visas azartspēļu vietas galvaspilsētā šim biznesa veidam un atkarībai no azartspēlēm kā tādai pievērsta pastiprināta gan sabiedrības kopumā, gan mediju un amatpersonu uzmanība.

Ukrainas skarbā realitāte © DIENA(20)

Ukrainas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā iekļuvis valstī populārais komiķis Volodimirs Zelenskis, saņemot gandrīz divas reizes lielāku vēlētāju atbalstu nekā otrs spēlē palikušais pretendents – esošais prezidents Petro Porošenko. Ja gandrīz trešdaļa valsts iedzīvotāju prezidenta vēlēšanās, pastāvot gana plašai izvēlei, balso par lai arī ļoti populāru, taču komiķi bez jebkādas politiskās pieredzes tikai tāpēc, ka viņš, pēc vēlētāju domām, nav saistīts ar esošo politisko eliti, tad tas uzskatāmi liecina, cik zemu tiek vērtētas šīs elites kvalitātes.

Eiropa pret netīro naudu © DIENA(7)

Septiņās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs – Beļģijā, Īrijā, Kiprā, Luksemburgā, Maltā, Nīderlandē un Ungārijā – vērojamas tā dēvētās nodokļu oāzes jeb zemu nodokļu teritorijas pazīmes, turklāt par finanšu nozares problēmām liecina tas, ka naudas atmazgāšanas skandālos iekļuvušas pat tādas starptautiski pazīstamas, pieredzējušas bankas kā Swedbank un Danske Bank.

Mūs grib padarīt par pudeļu lasītāju tautu © DIENA(91)

Pagājušajā nedēļā uzmanību piesaistīja ziņa par aptauju, saskaņā ar kuru absolūtais vairākums aptaujāto it kā atbalstot depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā. Šis vēstījums interesants ar to, ka ir labs paraugs, kā kādu biznesa interešu vārdā ir iespējams klaji manipulēt ar sabiedrisko domu.

OIK kariņš nebeidzas © DIENA(8)

Faktiski uzreiz pēc 10. janvārī Saeimas pieņemtā aicinājuma Ekonomikas ministrijai (EM) izstrādāt tiesību aktus obligātā iepirkuma komponentes (OIK) atcelšanai no šā gada 31. marta, lai samazinātu elektroenerģijas izmaksas visiem Latvijas patērētājiem, bija skaidrs, ka tas ir populistisks politiķu "izgājiens", nevis lai labotu, bijušā ekonomikas ministra Arvila Ašeradena (JV) vārdiem sakot, "fundamentālu makroekonomisku kļūdu", bet gan uz laiku paslaucītu šo "kļūdu" pagultē. Vērts atgādināt, ka par šo aicinājumu nobalsoja 86 Saeimas deputāti, arī tagadējais ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) un visa pašreizējā koalīcija, izņemot Jāni Reiru (JV), kurš nebalsoja.

Pavērsiens Ķīnas virzienā? © DIENA(8)

Ķīnas līdera Sji Dzjiņpina Eiropas turneja – vizītes Itālijā, Francijā un arī Monako – ir pavērusi plašas iespējas eiropiešu un Ķīnas sadarbības paplašināšanai un, ļoti ticams, arī Eiropas daļējam ģeopolitiskam pavērsienam Ķīnas virzienā.

Aizbraukšana turpināsies? © DIENA(11)

Latvijā trūkst cilvēku, kas te strādātu, – šāds apgalvojums kļuvis par vadmotīvu daudzās diskusijās. Arī nesen notikušajās Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras organizētajās Uzņēmēju dienās Kurzemē tika uzsvērts, ka "izaicinājums ir nepietiekamais darbaspēks un cilvēku pieticīgās iespējas reaģēt uz darba tirgus pieprasījumu".

Dubultstandartu zelšana un apšaubāmie rūpesti © DIENA(5)

Jaunās valdības ministru savas nozares pārzināšana un šķietami elementāru lietu kopsakarību uztvertspēja nebeidz pārsteigt. Negatīvā nozīmē. Turklāt minētais attiecas ne tikai uz jaunpienācējiem, bet arī jau pieredzējušiem ministru krēslu sēdētājiem.

Asaras demokrātu acīs © DIENA(6)

Pirms dažām dienām daudzu kaismīgāko ASV demokrātu partijas atbalstītāju acīs bija redzamas asaras, pie kam tiešā, nevis pārnestā nozīmē. ASV īpašais prokurors Roberts Millers pabeidza divus gadus ilgušo izmeklēšanu par Krievijas iejaukšanos 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanās, nonākot pie secinājuma, ka nav atrodami pierādījumi ASV prezidenta Donalda Trampa un viņa ģimenes locekļu saistībai ar Krievijas varas iestādēm.

Prestižs krustugunīs © DIENA(2)

Pēdējā laikā sabiedrībā vērojamas diskusijas par dažādu jomu un profesiju prestižu. Pedagogu protesta akcija aktualizēja debates par skolotāju darba prestižu, savukārt Turības Biznesa indeksa dati – pārspriedumus par to, kā veidojas uzņēmēju prestižs.

Ušakova un Pūces sarunātā cīņa © DIENA(34)

Tas, ar ko caur skaļiem, bet savā būtībā bezsatura virsrakstiem kopš janvāra nodarbojas Rīgas mērs Nils Ušakovs (Saskaņa) un pašvaldību ministrs Juris Pūce (Latvijas attīstībai), sportā tiek dēvēts par sparingu – treniņu, kurā pretinieki iepriekš sarunājuši scenāriju un pieturas pie striktiem noteikumiem, lai ne viens, ne otrs negūtu savainojumus, bet viens otru trenētu un arī publikai būtu interesanti.

Vēlēšanas nav loterija © DIENA(7)

Tieši divi mēneši atlikuši līdz Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Latvijā kandidātu sarakstus partijas jau pieteikušas, laiks vēlētājiem sākt apdomāt, par ko balsot. Par agru nav.