Laika ziņas
Šodien
Smidzinošs lietus
Rīgā +3 °C
Smidzinošs lietus
Sestdiena, 22. februāris
Rigonda, Adrians, Ārija, Adriāna, Adrija

Apinis: Ziemassvētki bez valdības un laboratoriskiem izmeklējumiem, taču ar sniegu un čekas maisiem

Tik bagāti Ziemassvētki kā nekad. Čekas maisi, jaunā valdība (kuru varbūt apstiprinās, bet varbūt arī ne), kā arī jaunais Veselības aprūpes finansēšanas likums, kas ir tikpat pārsteigumiem bagāts kā čekas maisi. Un kā nu ne, ja pat Veselības ministrija pat nenojauš, cik cilvēku paliks ar minimālu veselības aprūpi, ministres Čakšas vārdiem runājot: pamata grozu. Skaitļi svārstās no 30 000 līdz 200 000, un tie ļaudis, kas saņems tikai plāno grozu– ģimenes ārstu un neatliekamo palīdzību, pat nenojauš, kurā e-veselības pusē viņi būs nostādīti. Tie ir individuālie uzņēmēji un pašnodarbinātie, mikrouzņēmēji un viņu darbinieki, mākslinieki, žurnālisti un citi, kas saņem galvenokārt honorārus par savu radošo darbu, lauku ļaudis, kas iztiku pelna, pārdodot pašu saražoto zemkopības produkciju.

Arī ar pamata un pilnā groza šķiršanu nebūt neiet viegli. Piemērs ir laboratoriskie izmeklējumi, kurus varbūt ģimenes ārsts diagnozes noteikšanai varbūt drīkstēs, bet varbūt arī nedrīkstēs nozīmēt. Tādā gadījumā ģimenes ārsta rīcībā paliek novērošanas spējas, paša rokas, tonometrs un fonendoskops. Pat Ministru kabineta noteikumu sastādītājiem pašiem nav skaidrs, kuras analīzes savam slimniekam– sociālā nodokļa nepietiekami maksājošam tukšā groza īpašniekam, drīkst vai nedrīkst nozīmēt ģimenes ārsts vai speciālists.

Par tiem, kam vēzis vai sirds slimība, it kā galvu nevajadzētu lauzīt – nozīmēt analīzes drīkst. Ko darīt astmas, diabēta vai artrīta pacientam?

Jautājums kļūst vēl interesantāks tālab, ka Veselības ministrija un Nacionālais Veselības dienests laboratorijām jau šobrīd ir parādā vairāk nekā 1 miljonu eiro. Un tas notiek gadā, kad naudas medicīnai visai daudz ir nācis klāt (Veselības ministrijas budžets šogad ir pieaudzis par 194 035 296 eiro, salīdzinot ar 2017. gadu), kad likums un Ministru kabineta noteikumi vēl neliek cilvēkus šķirot pēc viņu attiecībām ar sociālo nodokli.

Šā gada pēdējā mēnesī valsts apmaksātās kvotas lielākajās laboratorijās ir beigušās.

Valsts dienu no dienas iestieg lielākos parādos iestādēm par reāli padarītu darbu. Kā tas tā gadījās? Ļoti vienkārši– ministrija nolēma apmaksāt papildus vairāk nekā 100 000  speciālistu konsultāciju, bet izlēma, ka šīs konsultācijas būs labi vārdi un draudzīgi smaidi, precīza diagnoze no pirmā acu uzmetiena. Čakša izlēma laboratorisko pakalpojumu kvotu nepalielināt.

Diemžēl sasodītie speciālisti nesaprata ministrijas viedo uzstādījumu – un ņēmās sūtīt pacientus uz laboratoriskiem izmeklējumiem. Viņi nevēlējas un vēl šobrīd nevēlas saprast, ka pacientiem, kas saņem valsts apmaksātās ārstu konsultācijas, operācijas un citus pakalpojumus, pēc Čakšas domām laboratoriski izmeklēties nevajag.

Dzīvē tas notiek tā – ārsts speciālists savu interesi apmierina un bioķīmiskās analīzes pasūta. Izmeklējamais materiāls tiek paņemts praksē, nevis laboratorijā, un nogādāts testēšanai, laboratorijai pacientu neredzot. Pacients, kā likums, jau ir veicis savu iemaksu par paraugu ņemšanu un serumu sagatavošanu (kas parasti sedz savu piekto vai desmito daļu izmeklējuma pašizmaksas). Savukārt laboratorijām kvotas vairs nav, un tām būtu jāvēsta: ņemiet savus stobriņus atpakaļ, pienāciet 2019. gadā! Ministru kabineta noteikumi neparedz jebkādu tiesisko regulējumu laboratorijas rīcībai ar jau paņemto materiālu pārsniegtās kvotas gadījumā. Laboratorijai nav ne pilnvaru, ne iespēju regulēt nosūtījumu plūsmu. 

Laboratorijas speciālistiem nav tiesību lemt ģimenes ārstu vai speciālistu vietā – vai analīzes pacientam tiešām ir vitāli nepieciešamas. Pacienta veselības stāvokļa izvērtēšana, izmeklējumu nepieciešamības noteikšana, balstoties uz medicīniskajām indikācijām un klīniskajām vadlīnijām, ir ģimenes ārstu un sekundārās veselības aprūpes ārstu kompetence.

Kāpēc es visu to stāstu? Ja jau gadā, kad vēl Čakšas dubultgrozi vēl nav ieviesti, valsts kļūdījusies par miljonu un vēl mazliet, tad nākamgad kļūda būs vairāki miljoni.  2016. gadā Veselības ministrijas pieņemtais papildus kvotēšanas modelis laboratorijām ievērojami pasliktina Latvijas iedzīvotājiem veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un ir pretrunā pašiem Ministriju kabineta noteikumiem.

Ja laboratorijām NVD paliks parādā miljonu, tām nebūs resursu aparatūrai un ķīmijai, lai janvārī turpinātu savu darbu. Andas Čakšas vadībā mēs tuvojamies 1. janvārim, kad laboratoriskie izmeklējumi būs ekskluzīvs maksas pakalpojums, kas nebūs ne pilnajā, ne pamata grozā. Un tas būs tikpat liels pārsteigums visiem slimniekiem kā ieraudzīt kaimiņu (savu, nevis politisko) čekas sarakstā, kas izvilkts no maisa.

Vai nav jautri Ziemassvētki?

Top komentāri

njā
n
Bet ir jau vēl viena problēma, par ko bijīgi šad tad ieminas Andris Skride: Ļoti daudz naudas tiek izlietots nevajadzīgiem izmeklējumiem. Protokolā ir ierakstīts, ka katrai sievietei pirms operācijas vajag ginekologa atzinumu, tad nu visas skraida pa ginekologiem, tas nekas, ka jāoperē auss vai acs, kam ar dzemdi un olnīcām nu nav nekāda sakara. Stājoties rindā uz plānveida operācijām, ir jāizstaigā vesels bars ar ārstiem, jātaisa analīzes, tad lemj, uzņemt rindā vai ne, bet rinda pienāk pēc gada, kad atkal jāveic šie izmeklējumi. No vienas puses, var teikt, labi, ka cilvēkus var kaut kā piedabūt aiziet uz izmeklējumiem, jo lielākajai daļai gadiem analīzes nav taisītes, no otras puses, tā ir naudas izšķērdēšana. Mans nabaga mammuks tiek analizēts katru trešo mēnesi. Nē, viņai nekas īpašs nekaišs, vienkārši lauku ģimenes ārstei vajag statistiku, lielākā daļa prakses ir ārzemēs, tos rokā nedabū, tad nu analizē tos, kas pa rokai. Nepārspīlēju. Katru trešo mēnesi! Analīzes ir labas.
Jānis
J
Īstas loģikas rakstā nav. Ja jau vienai daļai šogadējo pacientu no nākamā gada valsts neapmaksās laboratoriskos izmeklējumus, tad jau ietaupīsies nauda - gan šī gada parāda nomaksai, gan kārtējiem izmeklējumiem. Kā arī - mulsina šī lielā "likumīgo" un nelikumīgo nodokļu nemaksātāju aizstāvēšana. Ja tā, tad arī vēlos - lai no manas algas neatvelk nodokļus. Rakstnieki, zemnieki u.tml. drīkst nemaksāt vai maksāt simbolisku nodokli, bet no manas algas atvelk nodokļus pēc pilnas klapes.
Hihihaha
H
Es reiz tāpat kā Apinis cīnījos ar šīs valsts nejēdzībām. Cīņu zaudēju, bet nepadevos. Sākšu pa otram lāgam. Pārāk daudz kas Latvijā ne tuvu nav kārtībā un taisnīgi. Var uzdot kaut desmit jautājumus kā tā, sastādīt sarakstu, atbildes varbūt nebūs vai arī tā būs līdz nejēdzībai banāla- savelciet jostas, netriecieties pēc naudas, padomājiet par saviem līdzcilvēkiem, esiet atbildīgi. Valsts un budžets nav sile kur pagrābt, jā to varbūt dara pie varas esošie, vai varbūt darīja iepriekšējie...šādi vai tādi katrs var atrast sev savu vienkāršo atbildi uz rakstā izskanējušajiem jautājumiem. Mums ir tikusi balta ziema un, cerams, ģimeniski Ziemassvētki.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē