Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Tabakas nozares asociācija: pastāvošā likumdošana ierobežo cīņu ar cigarešu kontrabandu

Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālā asociācija (TIRNA), kas apvieno nozares lielākos tabakas izstrādājumu ražotājus, pilnībā atbalsta iekšlietu ministra Sanda Ģirģena (KPV LV) apņēmību stiprināt pasākumus pret kontrabandas cigarešu ieplūšanu un tirdzniecību Latvijā, tostarp izmantojot modernās tehnoloģijas uz valsts robežas. TIRNA atzinīgi vērtē tiesībsargājošo iestāžu paveikto cigarešu kontrabandas mazināšanā, samazinot tās īpatsvaru Latvijā zem 20%.

Vienlaikus TIRNA norāda, ka nozares uzņēmumi labprāt  atbalstītu dažādas iniciatīvas, kas varētu palīdzēt vēl efektīvāk apkarot cigarešu kontrabandu, tomēr sniegt jebkādu materiālu atbalstu tiesībsargājošam institūcijām pastāvošās likumdošanas ierobežojumu dēļ šobrīd nav iespējams.

"Redzot ministra apņēmību, nozares asociācija labprāt tiktos ar Ģirģenu, lai pārrunātu ar cigarešu kontrabandas problemātiku saistītos jautājumus, kā arī iespējas atbalstīt tiesībsargājošo iestāžu darbu, tostarp nepieciešamās likumdošanas izmaiņas, kas ļautu šādu atbalstu saņemt. Ir veiksmīgi piemēri, kā nozare ir atbalstījusi robežas stiprināšanas un citus kontrabandas mazināšanas pasākumus kaimiņvalstīs. Līdzīgu atbalstu nozare varētu sniegt arī Latvijā, bet tā saņemšanu šobrīd ierobežo likuma Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā noteiktā ziedošanas kārtība valsts institūcijām," uzsver TIRNA pārstāve Marita Jansone.

Saskaņā ar  starptautiskās auditoru kompānijas KPMG neatkarīgā pētījuma par cigarešu kontrabandas apjomiem Eiropā Project Stella datiem, kontrabandas cigarešu apjoms 2018. gadā Latvijā veidoja 19,5% no kopējā patēriņa, kas ir zemākais rādītājs kopš ekonomikas krīzes, aizvien radot vismaz 61 miljonu eiro  zaudējumus valsts budžetam neieņemto nodokļu veidā. Kontrabandas cigaretes Latvijā ieplūst galvenokārt no Baltkrievijas – 2018. gadā 66% no kontrabandas cigaretēm bija ražotas Baltkrievijā. Tas skaidrojams ar ievērojamo cenu atšķirību – ja Latvijā pērn vidējā svērtā cigarešu paciņas cena bija 3,2 EUR, tad Baltkrievijā – tikai 59 centi. 

Kontrabandas apjomus ļoti būtiski ietekmē šīs cenu atšķirības, kas ir atkarīgas gan no akcīzes nodokļa politikas, gan arī no dažādiem ierobežojumiem legālajam tirgum Latvijā. Piemēram, 2020. gada maijā tiks aizliegta mentola cigarešu tirdzniecība, kas Latvijā veido ievērojamu tirgus daļu – 18 % saskaņā ar Nielsen tirgus pētījumu datiem. Akcīzes nodokļa ieņēmumu izteiksmē tie ir aptuveni 38 miljoni EUR, kas var netikt iekasēti mentola cigarešu aizlieguma dēļ, radot "iespējas" kontrabandistiem. 

Turklāt Latvijā joprojām saglabājas augsta iedzīvotāju tolerance pret kontrabandas preču iegādi – kā liecina pētījumu centra SKDS šā gada maijā veiktais pētījums, vismaz ceturtā daļa iedzīvotāju (26%) atbalsta kontrabandas preču iegādi un neuzskata to par nosodāmu. Tāpat iedzīvotāji labi pārzina kontrabandas preču tirdzniecības vietas –  31% aptaujāto norāda, ka zina, kur iegādāties kontrabandas cigaretes, 22% – kur nopirkt kontrabandas alkoholu, bet 12% – kur nopirkt kontrabandas degvielu.

Ņemot vērā iepriekš minēto, TIRNA vērš uzmanību uz vēl kādu satraucošu tendenci – uzlabojot cīņu ar kontrabandas produkcijas ieplūšanu uz Eiropas Savienības (ES) arējām robežām, pieaug viltoto cigarešu apjomi ES iekšienē, tostarp Latvijā. Pēdējā gada laikā Latvijā atklātas vairākas labi aprīkotas viltoto cigarešu ražotnes, kas spēj saražot viltotas cigaretes rūpnieciskos apjomos. Šādas ražotnes rada ievērojamus zaudējumu gan valstij, gan legālajiem ražotājiem, līdz ar to būtu nepieciešamas izmaiņas likumdošanā, nosakot kriminālatbildību gan par cigarešu nelegālu ražošanu, gan nelegālo ražošanas iekārtu iegādi un glabāšanu.

Top komentāri

Irlielāmērāticams
I
ka "cīņa pret kontrabandu" stipri atgādina Brežņeva "cīņu pret četriem gadalaikiem". Kas traucē vienoties ar Lukašenko par tabakas cenu izlīdzināšanu? Vai tad baķkam lieka nauda budžetā nenoderētu?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē