Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Vējonis: OIK ieviešana noteikti bija kļūda

Elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) ieviešana noteikti ir bijusi kļūda, un tās atcelšana būs ļoti sarežģīta, pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Māri Kučinski (ZZS) sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Viņš norādīja, ka premjers viņam iesniedzis sagatavoto ziņojumu par OIK ieviešanas hronoloģiju un atbildīgajām personām. Vējonis iepazīsies gan ar šo ziņojumu, gan ekonomikas ministra Arvila Ašeradena (Vienotība) darba grupas, kas pēdējos mēnešus izskatīja iespējas atcelt OIK maksājumu, ziņojumu.

"OIK varbūt nebija labākais mehānisms, kādā veidā sniegt atbalstu zaļajai enerģijai. Sistēma, kas sākotnēji nebija tik bīstama un kaitīga sabiedrībai, tika deformēta. Manuprāt, maksāt papildus maksājumus par dabasgāzes izmantošanu, lai ražotu enerģiju, ir muļķīgi," teica Vējonis, piebilstot, ka OIK likvidēšana būs sarežģīta, jo, ja valsts uzņēmusies saistības, tad tās būs jāpilda.

Valsts prezidents arī vērsa uzmanību, ka nepieciešams izvērtēt, vai un kādas darbības saistībā ar OIK notikušas ļaunprātīgi, apzināti vai citādi. Viņaprāt, nepieciešams domāt arī par nākotni, tomēr Ekonomikas ministrija (EM) joprojām grēkojot, jo neesot stratēģiskā vērtējuma par to, kā enerģētikas sektors attīstīsies nākotnē. "Mums ir arī saistības, kā mēs varam nodrošināt zaļās enerģijas izmantošanu nākotnē, un jābūt konkrētam piedāvājuma par valsts politiku šajā jomā," uzsvēra Vējonis.

Savukārt tie uzņēmēji, kas negodprātīgi izmanto esošo sistēmu, ir jāsauc pie atbildības, pārliecību pauda Valsts prezidents, norādot, ka pilnībā atbalsta EM un valdības īstenotu konkrētu situāciju un gadījumu iesniegšanu izvērtēšanai tiesībsargājošajās institūcijās, jo vainīgie esot jāsauc pie atbildības. "Arī svarīgi, lai tas nenotiek no valsts puses ļaunprātīgi, lai veiktu izmaiņas tirgū. Jebkuram lēmumam no valsts puses jābūt pamatotam, lai neradītu papildu finansiālās saistības valstij," teica Valsts prezidents.

Jau vēstīts, ka Kučinskis ir izpildījis Saeimas doto uzdevumu un sagatavojis ziņojumu par OIK ieviešanas hronoloģiju un atbildīgajām personām.

Intervijā LNT raidījumam 900 sekundes Kučinskis pastāstīja, ka minētais ziņojums jau šodien tiks nosūtīts parlamentam, turklāt viņš ar to plāno iepazīstināt arī prokuratūru. "Protams, kad visu saliek kopā, tā pagātne nudien vienam otram nav rožaina. Es domāju, ka, pilnīgi droši, paralēli Saeimai es šo izpētes dokumentu atdošu arī prokuratūrai, jo mēs tā nevaram atstāt pagātni," pauda Ministru prezidents.

Viņš uzsvēra, ka par spīti oktobrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām šī valdība vēl centīsies izdarīt maksimāli daudz, lai risinātu samilzušo OIK problēmu. Premjers arī galvoja, ka viņa ministri necenšas piesegt nevienu par OIK ieviešanu atbildīgo personu.

Kučinskis domā, ka Saeimas uzdevumā sagatavotā ziņojuma izpēte prokuratūrai būs nopietns un laikietilpīgs darbs, kas noteikti aizņems vairāk par mēnesi.

Tāpat Kučinskis vērsīsies prokuratūrā ar lūgumu izvērtēt, iespējams, pretlikumīgi izsniegtas atļaujas desmit vēja elektrostacijām jaunu jaudu atbalstam OIK sistēmas ietvaros.

 

Top komentāri

rekur
r
Starp kļūdu un mantkārīgu noziegumu ir liela atšķirība.
Emsis: Dubulttarifs-atbalsts latvis
E
Zaļās partijas līdzpriekšsēdētājs I.Emsis. Diena, 22.09.2000. Valdībā apspriešanai nodoti Enerģētikas likuma grozījumi, mazinot līdzšinējos atvieglojumus mazajām HES, vēja elektrostacijām un citām reģeneratīvajām energoietaisēm un tuvinot to pilnīgu atcelšanu. Es kā šo atvieglojumu autors un izcīnītājs 6. Saeimā vēlētos ieviest skaidrību dažos ar tiem saistītajos aspektos, kas vai nu aiz nezināšanas, vai apzināti tiek noklusēti. Enerģētikas likuma 40. pantā noteikts, ka Latvenergo jāiepērk mazo hidroelektrostaciju, vēja elektrostaciju, saules bateriju un biogāzes energoiekārtu, kuras nodotas ekspluatācijā līdz 2005. gadam, pirmajos astoņos ekspluatācijas gados saražotā enerģija par divkāršu realizācijas tarifu, tādējādi paātrinot šo elektrostaciju kapitālieguldījumu atmaksāšanos, mudinot lauku uzņēmējus ieguldīt līdzekļus šādās mazās, videi draudzīgās elektrostacijās, kuras atmaksājas ilgākā laikā. Kāda ir šā mazās enerģētikas atbalsta jēga? Palīdzība Latvijas laukiem!
nekaunies!
n
Raimondiņ, tā nav kļūda, bet noziegums un katram noziegumam ir vārds un uzvārds. Piemēram pūce, kariņš, kampars, pavļuts. Nekaunies, turpini iesākto! Jeb koleģiālas jūtas neļauj? Kā nekā kopā ar Vienotības bandītiem pirms Citadeles izlaupīšanas uz Gruziju lidots. Pēc kā Raimondiņam "iegadījās" prezidenta krēsls, bet Vienotības gopņikiem naudas lādes no bankas. Sakritība protams. :D
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Jaunie atkal apspēlēti(2)

Izskatās, ka valsts līmeņa politikā aizvien lielāku lomu spēlē Jaunā Vienotība (JV) un nacionālā apvienība _Visu Latvijai!-TB/LNNK (NA). Pārējie var klusu smilkstēt kaktiņā par savu bezspēcību, nevar...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē