Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +21 °C
Skaidrs
Trešdiena, 15. maijs
Sofija, Taiga, Airita, Arita

Dabas Diena

Pie jūras vai mežā? © DIENA

Par laimi, Latvijā tikai pa retam gaisa kvalitāte ir tik slikta, ka to cilvēks sajūt fiziski, novērojot apgrūtinātu elpošanu vai jūtot sliktu aromātu

Sargi mežu no ugunsgrēka © DIENA

Laikam kļūstot sausākam un siltākam, ugunsbīstamība mežā pieaug. No maija sākuma Latvijā ir sācies meža ugunsnedrošais laikposms. Par to, ko vajadzētu atcerēties un ko noteikti nedrīkst darīt, atrodoties šajā laikā mežā, stāsta a/s Latvijas valsts meži meža aizsardzības un ugunsdzēsības vadītājs Edijs Leišavnieks.

Gaujas plostnieku stāsts unikālā ekspozīcijā © DIENA

Siguldā, Gaujas krastā šajā pavasarī durvis vērusi unikāla ekspozīcija Gaujas plostnieka stāsts, kas vēsta par senu arodu – koku pludināšanu –, kas iekļauts pat Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Te vienuviet ir iespējams iepazīties gan ar koku pludināšanas vēsturi, gan apskatīt īstu astes plosta mājiņu ar tās iedzīvi, kā arī pašam iemēģināt roku plostu siešanā un citās plostnieka arodam raksturīgās nodarbēs.

Ēdienkartē – gaiļbiksītes © DIENA

Tūliņ plauks un ziedēs gaiļbiksītes. Parasti šo pavasara augu izmantojam tējām, taču gan tā ziedus, gan lapiņas var iekļaut svaigus arī ēdienkartē – salātos, bet arī kā vitamīniem bagātu piedevu pie zupām, mērcēm, kartupeļu biezeņa un citiem ēdieniem. Jāatceras – ēšanai un tējām paredzētas gaiļbiksītes ievācamas vietās, kas nav ceļu, apdzīvotu vietu vai rūpniecības objektu tuvumā!

Uzmanību – mostas ērces! © DIENA

Pavasaris ir laiks, kad mostas ērces – to zina katrs aktīvs dabā gājējs. Ērču encefalīts ir bīstama slimība, kas var atstāt ļoti smagas sekas, un katrs cilvēks var sevi pasargāt no šīs slimības vakcinējoties. Diemžēl no Laimas slimības jeb laimboreliozes vakcīna nepasargā, tādēļ cilvēkam jābūt uzmanīgam, attiecīgi saģērbjoties un ievērojot citus piesardzības pasākumus, gan atrodoties dabā, gan atgriežoties mājās. Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati, pirmie ērču encefalīta un Laimas slimības gadījumi šogad reģistrēti jau janvārī un februārī.

Māca nemēslot dabā: Pieci jautājumi Cūkmenam © DIENA

Pavasarī teju ikviens cenšas uzkopt savu māju un tās apkārtni. Arī Cūkmenam šopavasar darba netrūkst. Līdztekus ekoprogrammas Cūkmena detektīvi vadīšanai viņam nākas apbraukāt Latvijas mežus, lai tvarstītu dabas mēslotājus un sakoptu vidi mums apkārt. Diemžēl valsts mežos atrasto atkritumu daudzums ik gadu turpina pieaugt.

Par lāci © DIENA

Pagājušonedēļ sabiedrības uzmanības lokā nonāca ziņas par lāci Gulbenes novadā, kuram bija novērojama lāčiem netipiska uzvedība – viņš nevairījās no cilvēku klātbūtnes, bija manāms apdzīvotās vietās, nāca ārā no meža ceļmalā pārtikas meklējumos.

Brūnie lāči ir uzmanīgi - bez iemesla cilvēkiem neuzbrūk

Pavasarī no ziemas miega mostas vieni no iespaidīgākajiem mūsu savvaļas sugu pārstāvjiem – brūnie lāči ( Ursus arctos ), kas visā Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā, ir aizsargājami dzīvnieki. Un lai gan pēdējā laikā mediju telpā izskanējušās ziņas mudina domāt, ka lāču skaita pieauguma dēļ cilvēkam mežā doties ir bīstami, tā nav tiesa, jo lāči tāpat kā citi savvaļas dzīvnieki, izvairās no tikšanās ar savu lielāko apdraudējumu – cilvēku.

Nātres sejas kopšanai © DIENA

Zeme pamazām atkūst un no tās spraucas pavasarīgi asni. Nātres ir viens no pirmajiem pavasarīgajiem zaļumiem, ar ko var bagātināt savu ēdienkarti un izmantot skaistumkopšanā.

Enerģētiskās atkarības cena © DIENA

Neatceros, kad vēl tik ilgi un grūti būtu tapuši kādi no Dabas Dienas rakstiem kā šoreiz. Droši vien visiem ir sarežģīti sakopot domas un koncentrēties uz ko citu, nevis karu Ukrainā.

Vērot un veseļoties © DIENA

Laiks, kaut šķietami tik loģiski un konkrēti izmērāms, tomēr ir subjektīvs, kurš gan to nezina? Tāpēc liekas, ka šī ziema ir bijusi tik ilga, gara un vilkusies teju veselu mūžību, ļaujot pat aizmirst, ka kādreiz ir bijis arī citādi. Tumsa, aukstums, pandēmija un nogurums… Glābiņu vienmēr var meklēt pie dabas, un nu jau pavasari vēstošu zīmju ir daudz. Dabas taku izstaigāšanas entuziasti populārākos maršrutus šo gadu laikā noteikti jau būs izgājuši, tāpēc interesanti ir atrast jaunas pieredzes, kas ļauj uz apkārtni un arī sevi paskatīties no jauna rakursa. Tā Dabas Dienas redzeslokā nonāca Adventure Therapy jeb piedzīvojumu terapija. Vairāk par to varat izlasīt sarunā ar vienu no piedzīvojumu terapijas pārstāvēm Dārtu Ansoni.

Pieci jautājumi purvu pārgājienu ekspertam © DIENA

Jau septīto gadu ģeogrāfs un uzņēmuma Purvu bridēji vadītājs Kristaps Kiziks rīko izzinošus pārgājienus dažādos Latvijas purvos. Pārvietojoties pa purviem ar speciālām purva kurpēm, ir lieliska iespēja ne tikai iepazīt purva unikālo ainavu ar neskaitāmiem ezeriņiem, akačiem un lāmām, bet reizē izjust piedzīvojumu garšu.

Gada dzīvnieks – vismazākais plēsējs pasaulē © DIENA

Par gada dzīvnieku Latvijas Nacionālais dabas muzejs pasludinājis vismazāko plēsēju pasaulē – zebieksti. Lai arī maza, tā tomēr ir ņipra medniece ar spēcīgu sakodienu. Ja izdodas to pamanīt, jāpriecājas, jo redzēt (un arī nešauboties atpazīt) kustīgo zebieksti dabā paveicas retajam.

Uzmanību! Meža zvērs uz ceļa © DIENA

Automašīna brauc ar ātrumu 100 km/h un saskrienas ar stirnu, kas sver 20 kilogramu. Rezultātā trieciens ir līdzvērtīgs vienai tonnai svara, un labākajā gadījumā auto tikai jānodod remontā. Kā izvairīties no sadursmes? Skaidro apdrošināšanas sabiedrības AAS BALTA Transporta produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītājs Kristaps Liecinieks.

Vairāk Dabas Diena