Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +7 °C
Viegls lietus
Pirmdiena, 6. maijs
Didzis, Gaidis

14. jūnijs

Sibīrija – zīmogs, kas mūžam neizbāl

"To taču nekādi nevar piedot," teju vai korī atskan četru sieviešu balsis. Lai gan katra no viņām ir citāda, visas vieno viens stāsts – viņas bērna gados vēroja savu izpostīto likteni lopu vagona logā. 1941. gada 14. jūnija un 1949. gada 25. marta nakts Latvijā ievilka smagas rētas tūkstošiem cilvēku sirdīs un dzīvēs. Daudzu māju durvis tika atvērtas ar zābaku spērieniem, un mazus bērnus kopā ar mātēm, tēviem, brāļiem, māsām un vecvecākiem sasēdināja ešelonos, lai vestu svešumā. Šo bērnu vidū bija arī četras meitenes: Gaida Kalniņa, Beāta Ločmele, Brigita Kaukule un Nita Matvejeva. Lai gan viņu dzīvesstāsti ir skaudri, tie nedrīkst tikt aizmirsti, pārliecināta režisore Inga Nestere, kas šīs liecības iemūžinājusi nule kā tapušajā dokumentālajā filmā Mēs atgriezāmies.

Personīgi stāsti arī skaņās

73 gadi jau aizritējuši kopš baigā 1941. gada, kad nežēlīgajā padomju režīma masu deportācijā 14. jūnijā no Latvijas tika izvesti 15 425 dažādu tautību iedzīvotāji. Viņu vidū arī 3751 bērns vecumā līdz 16 gadiem. Atmiņas un stāsti par Sibīrijas lēģeros nežēlīgi nobendētajiem upuriem un izpostītajām cilvēku dzīvēm ir vai katrā ģimenē, lai gan, laikam ritot, baiso notikumu aculiecinieku kļūst arvien mazāk un mazāk.

Zanders: 14. jūnijs ir ne tikai atceres diena, bet arī simbolisks atskaites punkts

Valsts prezidents pagājušajā nedēļā aicināja neaizmirst 1941. gada notikumu mācības. Bērziņam taisnība, jo 14. jūnijs ir ne tikai atceres diena, bet arī simbolisks atskaites punkts, kā Latvijas valsts līdz šiem traģiskajiem notikumiem nonāca. Atbilstoši presē varējām lasīt kvalitatīvus Latvijas vēsturnieku stāstījumus, kas vienmēr noderīgi. Bet...

Pabriks: 14.jūnija notikumi līdzinās Polijas Katiņas traģēdijai

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks 1941.gada 14.jūnija traģiskos notikumus Latvijā pielīdzina Polijas Katiņas traģēdijai."Pasaulē ir plaši izskanējusi Polijas Katiņas traģēdija, taču ārpus mūsu valsts robežām diemžēl ļoti maz ir zināms par padomju režīma pastrādātu tādu pašu noziegumu Latvijā 1941.gada 14.

Zatlers aicina stāstīt par traģiskajiem 1941.gada notikumiem

Valsts prezidents Valdis Zatlers, atceres pasākumā Rīgā pie Brīvības pieminekļa, pieminot komunistiskā genocīda upurus, aicināja ģimenēs dalīties ar stāstiem un pieredzi par traģiskajiem 1941.gada notikumiem, jo tie skāruši gandrīz ikvienu ģimeni Latvijā.Piemiņas dienas sākumā Valsts prezidents nolika ziedus pie Brīvības pieminekļa un, uzrunājot klātesošos, norādīja, ka „šodien aprit 70 gadi kopš vienas no traģiskākajām un baisākajām dienām mūsu tautas un valsts vēsturē.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide