Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +16 °C
Daļēji saulains
Ceturtdiena, 26. maijs
Varis, Eduards, Edvards, Edvarts

Smēķēšana

Bezdūmu līkums

ASV pagājušā gadsimta 20 gados ieviesa "sauso likumu" jeb alkohola aizliegumu. Ko panāca sausais likums? Vēsture liecina, ka domāto mērķi tas nesasniedza, jo alkoholu importēja nelegāli. Tas ļāva "izveidot savu karjeru" vienam no slavenākajiem ASV gangsteriem Als Kapone. Sekas aizliegumam bija ražošanas un legālās tirdzniecības kritums, kā arī drīz tam sekoja pat ekonomiskā krīze jeb "lielā depresija".

Dzīve ārpus cigarešu dūmiem – reāla iespēja

Ik gadu 7. aprīlī - dienā, kad 1948. gadā tika dibināta Pasaules Veselības organizācija, tiek atzīmēta Pasaules Veselības diena. Šajā dienā daudzas veselības organizācijas un aktīvisti visā pasaulē īpaši izceļ labas veselības nozīmi ikviena cilvēka pilnvērtīgā dzīvē, vienlaikus akcentējot uz aizvien pasaulē esošo būtisko problēmu, ka ne visiem cilvēkiem ir pieejami atbilstoši un kvalitatīvi veselības nozares pakalpojumi.

Tā ir cīņa par bērnu dvēselēm

Par smēķēšanas kaitīgumu sabiedrības veselībai un nespēju vai negribēšanu valstiski mazināt šī netikuma izplatību Guntars Gūte sarunājas ar pneimonologu profesoru Alvilu Kramu.

Stingri liegumi rosina tos apiet

Alternatīvo tabakas izstrādājumu apriti svarīgi racionāli kontrolēt, nevis ierobežot un aizliegt.

Tikai ar aizliegumiem efektu nepanākt

Latvijā jebkādus tabakas izstrādājumus regulāri lieto 23% jauniešu vecumā no 13 līdz 15 gadiem, tostarp 24,8% zēnu un 21,1% meiteņu, liecina Starptautiskā jauniešu smēķēšanas pētījuma (Global Youth Tobacco Survey – GYTS) dati, kas veikts 2019. gadā. Tomēr veselības speciālistu bažas vairāk raisa fakts – lai gan tradicionālo cigarešu smēķēšana jauniešu vidū mazinās, pēdējā laikā tieši jauniešu vidū popularitāti strauji gūst tā sauktie bezdūmu tabakas izstrādājumi, tostarp elektroniskās cigaretes un karsējamā tabaka.

Eksperti diskutē par smēķēšanas kaitīgumu un tās alternatīvām

Par smēķēšanas un tās izraisīto seku veselībai mazināšanu septembra beigās Grieķijā notikušajā ceturtajā zinātniskajā samitā Tabakas kaitējuma samazināšana: jauni produkti, pētniecība un politika diskutēja zinātnieki no visas pasaules.

Aptauja: 35% Latvijas iedzīvotāju lieto tabaku un nikotīnu saturošus produktus

Vairāk nekā trešdaļa jeb 35% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem lieto tabaku un nikotīnu saturošus produktus, secināts pētījumu kompānijas "Kantar" veiktajā aptaujā, ko trešdien prezentēja Bezdūmu nozares asociācijas seminārā par smēķēšanas kaitējuma mazināšanu.

Onkoloģijai solītā nauda - malduguns dūmos

Publiskajā telpā izskan pretrunīgi viedokļi par akcīzes nodokļa ieņēmumu izpildi, taču jāvērtē ir oficiālā VID statistika un faktiskie rezultāti.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide