Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Smēķēšana

Kārtējais nepārdomātais liegums var atkal sekmēt kontrabandas pieaugumu

Patlaban Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijā skatīšanai otrajam lasījumam tiek diskutēti grozījumi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā, kas citstarp paredz liegt Latvijā izplatīt tabakas izstrādājumu aizstājētproduktus (nikotīna spilventiņi, karsējamā tabaka) ar tiem pievienotu, piemēram, mentola aromātu, kā arī paredz virkni citu ierobežojumu un liegumu.

Igaunija atceļ akcīzes nodokli e-cigarešu šķidrumiem, nozare aicina Latvijas amatpersonas rīkoties līdzīgi

Ar mērķi apkarot nelegālo un pārrobežu tirdzniecību, Igaunijas parlaments ir pilnībā atcēlis akcīzes nodokļa piemērošanu e-cigarešu šķidrumiem no 2021. gada 1. aprīļa līdz 2022. gada 31. decembrim. Lai novērstu situāciju, kurā Igaunija pilnībā pārņem savā kontrolē elektronisko cigarešu tirgu, nozare nosūtījusi vēstules finanšu ministram Jānim Reiram (JV) un Saeimas atbildīgo komisiju vadītājiem ar aicinājumu rīkoties līdzīgi, kā arī atļaut Latvijas uzņēmumiem savus produktus pārdot internetā, kas Covid-19 apstākļos ir pašsaprotami, portālu Diena.lv informēja Bezdūmu nozares asociācija.

Smēķēt kļūst nestilīgāk

Saskaņā ar Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījumu 2018. gadā ikdienā smēķēja 25% iedzīvotāju vecuma grupā no 15 līdz 74 gadiem, kas ir par deviņiem procentpunktiem mazāk nekā 2016. gadā. Divu gadu laikā samazinājies gan ikdienā smēķējošo vīriešu, gan sieviešu īpatsvars, kā rezultātā ikdienā 2018. gadā smēķēja 38% vīriešu un 12% sieviešu, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālistu pētījuma rezultāti.

Asociācija: Mazāk kaitīgajām cigarešu alternatīvām nepieciešams pārdomāts regulējums un saprātīga nodokļu politika

Nenotiek jēgpilna diskusija par regulējošo politiku attiecībā uz jauno un mazāk kaitīgo cigarešu alternatīvu ienākšanu un apriti tirgū starp valdību, industriju un regulējošajām institūcijām, jo aizliegumu pieeja nav risinājums, izriet no vakar notikušā Bezdūmu nozares asociācijas (BNA) semināra par smēķēšanas kaitējuma mazināšanas perspektīvām.

Viedoklis: Nodokļu politikas izmaiņas samazinās budžeta ieņēmumus un kaitēs iedzīvotāju veselībai

Finanšu ministrijas (FM) piedāvātie jaunākie nodokļu politikas attīstības virzieni ne tikai nedos gaidītos akcīzes nodokļa ieņēmumus un veicinās kontrabandu, bet arī kaitēs iedzīvotāju veselībai, liekot tiem atteikties no mazāk kaitīgajiem tabakas aizstājējpoduktiem par labu cigaretēm, liecina Bezdūmu nozares asociācijas ekspertu analīze.

Aktīvāk jāmazina smēķēšana

Neskatoties uz dažādiem tabakas izstrādājumu aprites un smēķēšanas ierobežojumiem, kā arī pastāvīgi augošo akcīzes nodokli, Latvijā joprojām saglabājas augsts tabakas un nikotīna lietotāju īpatsvars.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide