Eiropā pēdējos 10 gados ir ievērojami samazinājusies prezervatīvu lietošana seksuāli aktīvu pusaudžu vidū, un neaizsargāta seksa īpatsvars ir "satraucoši augsts", ceturtdien paziņoja Pasaules Veselības organizācija (PVO).
Tiesībsarga birojs konstatējis vairākus pārkāpumus Rīgas 1.slimnīcas īslaicīgās sociālās aprūpes centra darbībā, liecina tiesībsarga Jura Jansona ziņojums, ko trešdien izskatīja Rīgas domes Sociālo jautājumu komiteja.
Ir reizes kad iegādātais ādas kopšanas līdzeklis “neuzvedas kā nākas” – mēdz pievilt pat šķietami “vislabākais” vai tas, kas “bija ideāls draudzenei”. Šādos gadījumos risinājumu var meklēt aptiekā, kur pieejamie līdzekļi ir dermatoloģiski pārbaudīti un saruna ar farmaceitu var būt patiesi noderīga.
Studiju uzsākšana augstskolā, it īpaši, pametot vecāku mājas, ir viens no nozīmīgākajiem dzīves notikumiem, kas jauniešiem piedāvā daudz iespēju, taču līdztekus nes arī būtiskas psiholoģiskas pārmaiņas. Ir labi, ja vecāki šajā posmā var būt līdzās ar padomu. Svarīgi ir gan praktiski sagatavoties patstāvīgai dzīvei un mācībām, gan arī noskaņoties tai emocionāli, apzinoties, ka pielāgošanās jaunajai videi prasīs laiku. Veselības centru apvienības psiholoģes Jekaterinas Vinteres un “Mēness aptiekas” farmaceite Evitas Lārmanes ieteikumi jaunajiem studentiem ir noderīgi arī vacākiem, lai palīdzētu un atbalstītu.
Parasti, gaidot mazuli, ir sagādāts apjomīgs apģērbu pūriņš, gultiņa, rati un citas visnotaļ vajadzīgas lietas, taču piepeši izrādās, ka piemirsts iegriezties aptiekā. Kas ir pats svarīgākais mājas aptieciņā mazam bērnam, paskaidro “Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone.
Kā būtiskus sirds veselības profilaksei dažādu jomu speciālisti diskutējot akcentējuši izglītību un izpratni, konkrētu rīcību lielākas vai mazākas kopienas ietvaros, kā arī stabilas, veselībai labvēlīgas vides veidošanu.
Vasarā bieži pastiprināti svīstam. Atpūtā pie upes, ezera vai jūras, kad kustības un sportiskās aktivitātes mijas ar peldi, tā nav problēma, bet ko tad, ja visu dienu ir jābūt birojā vai kādā publiskā vietā? Glābiņš būtu kāds pretsviedru līdzeklis. Kā un kāpēc to lietot un vai gadījumā tas nekaitē veselībai, greizus apgalvojumus atspēkojot, skaidro sertificētā Mēness aptiekas farmaceite Juta Namsone.
Atbildot par prasmēm, kas bērniem nepieciešamas, lai vasarā izvairītos no negadījumiem un traumām, “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” aptaujā visvairāk jeb 71 % pieaugušo respondentu norādījuši, ka svarīgi kopā ar vecākiem, tuviniekiem pārrunāt rīcību gadījumos, ja tiek piedzīvota kāda neparedzēta situācija – bērns apmaldās, izceļas ugunsgrēks, gūta trauma, citi bērni ir nelaimē u.tml. Komentējot aptaujas rezultātus, “Mēness aptiekas” pieaicinātā konsultante ģimenes ārste Jevgēnija Soboļevska norāda, ka visbiežāk bērni gūst traumas neparedzētās, taču ikdienišķās situācijās.
Aizrautīgam dārzniekam ar mērenu rosīšanos dobē parasti ir par maz – vajag padarīt visu un uzreiz. Kāds brīnums, ja pēcāk “saķer” muguru? Tad dažas nākamās dienas dārzam nāksies pagaidīt, kamēr sāpes pierimst. Tomēr mēdz gadīties, ka tās kļūst hroniskas. Neirologs, “Veselības centru apvienības” Neiroloģijas dienesta vadītājs Jānis Mednieks un “Mēness aptiekas" farmaceite Linda Fevraļeva konsultē, kā rīkoties, lai tā nebūtu.