Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Politika

Par Kalnmeieru runās Saeimā © DIENA(10)

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) sarunu ar koalīcijas partneriem par ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbilstību amatam sāka pirms nedēļas. Ministrs ir pārliecināts, ka spēs pulcēt Saeimas deputātus, lai pēc Tieslietu ministrijas detalizēta vēstījuma kopīgi izspriestu argumentus par labu amatpersonas izvērtēšanai.

Vaidere būtu gatava turpināt darbu Eiropas Parlamentā(28)

Eiropas Parlamentā (EP) vēlēšanās Jaunās Vienotības (JV) sarakstā pirmā aiz strīpas palikusī Inese Vaidere būtu gatava turpināt darbu EP, ja viņas partijas biedrs Valdis Dombrovskis atkārtoti kļūtu par Eiropas Komisijas komisāru, bet pretējā gadījumā jau apzinājusi nodarbošanās iespējas, izriet no politiķes sacītā aģentūrai LETA.

Pirmoreiz ne bez kļūdām, bet mierīgi © DIENA(4)

Pirmo reizi Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās Latvijas pilsoņi varēja doties uz 44 iecirkņiem ārvalstīs. Kopumā balsošanai bija pieteicies tikai 3191 vēlētājs, no tiem 1284 – balsošanai pa pastu, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) dati. Aktivitāte uz kopējā fona ir augsta – nobalsoja 1665 jeb 52,18% pilsoņu. Taču, salīdzinot ar Saeimas vēlēšanām un diasporas lielumu, var secināt, ka interese par Eiropas Savienības (ES) lēmējvaras vēlēšanām ir zema.

Atbalsts divām lielākajām EP politiskajām grupām sarucis(20)

Provizoriskie Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu rezultāti ir apstiprinājuši, ka abas lielākās politiskās grupas kreisi centriskajā un labēji centriskajā spārnā ir cietušas zaudējumus, savukārt liberāļiem un zaļajiem bijuši ieguvumi, un jau pēcvēlēšanu naktī sākās centieni veidot jauno vairākumu.

Piedzīvotā stresa dēļ nākamreiz cilvēki var nepieteikties strādāt vēlēšanu komisijās © DIENA(15)

Pašā vēlēšanu dienā vēlēšanu iecirkņos bija samērā mierīga atmosfēra, toties tehnisko problēmu dēļ iepriekšējās balsošanas dienās komisiju locekļiem nācās uzklausīt daudzu neapmierinātu vēlētāju iebildumus. Vēlēšanu komisiju darbinieki atzīst, ka balsotāju būtu vairāk, ja vēlētāji paši varētu izraudzīties iecirkni, kurā nodot balsis, un nebūtu piesaistīti kādam konkrētam.

Kaimiņu vēlēšanu paradumi © DIENA(6)

Salīdzinājumā ar iepriekšējām Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām Latvijā šogad iepriekšējās balsošanas iespēju pirmajā dienā izvēlējušies 36†204 cilvēki jeb par 1,01% vairāk vēlētāju nekā iepriekš. Otrajā vēlēšanu dienā nobalsojušo skaits pieaudzis līdz nepilniem 62 tūkstošiem vēlētāju (4,43%), salīdzinājumā – 2014. gadā divās iepriekšējās balsošanas dienās vēlēja 3,14%. Savukārt Igaunijā šogad kopumā no 16. līdz 22. maijam iepriekšējo balsošanu izmantojuši 68 349 vēlētāju jeb 25,4%. Tikmēr ne Lietuvas vēlēšanu komisijā, ne Lietuvas vēstniecībā Dienai neizdevās noskaidrot, cik vēlētāju izmantojuši iespēju nobalsot iepriekš.

Balsošana problēmu ēnā © DIENA(22)

"Iepriekšējās balsošanas dienās (22.–24. maijā) Latvijā varat izvēlēties balsot arī citā iecirknī, ja starp jūsu iecirkni un iecirkni, kurā balsosiet, ir iespējama elektroniska ziņu apmaiņa," šādi vēstīja norāde paziņojumos par Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu iecirkni, kurā vēlētājs reģistrēts. Šis teikums vairs nav aktuāls, jo attiecīgo risinājumu vēlēšanu rīkotāji tomēr neizmantos. Elektronisko datu apmaiņu paguva izmantot vien iepriekšējās balsošanas stundās trešdien, un tā prasīja vairāk vēlētāju laika, tāpēc vairākos iecirkņos veidojās rindas.

Tiesa nevērtēs Ušakova prasību par Pūces kriminālatbildību © DIENA(19)

Administratīvā rajona tiesas Rīgas tiesu nams ierosinājis lietu par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (A/P) rīkojumu ar kuru no amata tika atstādināts Rīgas mērs Nils Ušakovs (Saskaņa). Lieta 9. maijā ierosināta pēc Ušakova pieteikuma, tomēr tiesa netaisās vērtēt Pūces iespējamo kriminālatbildību, ko bija lūdzis no Rīgas mēra amata atstādinātais Ušakovs.