Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Zelta ābeles 2018 balvu par mūža ieguldījumu saņems dzejnieks un grāmatizdevējs Uldi Auseklis

Balvu Zelta ābele 2018 par mūža ieguldījumu grāmatniecībā saņems dzejnieks un grāmatizdevējs Uldis Auseklis, trešdien preses konferencē sacīja Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas valdes priekšsēdētāja Renāte Punka.

Balvas žūrijas komisijas priekšsēdētājs Agris Dzilna norādīja, ka par nominantiem septiņās kategorijās žūrija balsojusi teju vai vienbalsīgi, izņemot vien pāris atsevišķus gadījumus. "Pirmo vietu saņems grāmatas, kas to tik tiešām pelnījušas," sacīja Dzilna.

Savukārt žūrijas locekle Daiga Brinkmane norādīja, ka ir patīkami pārsteigta par šogad balvai izvirzītajām grāmatām uzziņu literatūras kategorijā. "Mums nebija izteikti favorīti, bet bija darbi, kas bija izteikti teicamnieki," balvai izvirzīto grāmatu vērtēšanu aprakstīja Brinkmane.

Balvas kategorijā Dzeja nominēta Valda Atāla grāmata Uz domu sāvās kraujas (izdevējs Dienas grāmata), autoru kolektīva darbs Kā pārvarēt niezi galvaskausā?? ( izdevējs Valters Dakša), Ināras Kaijas Eglītes Kliedziens starp āboliem (izdevējs Neputns), Māra Salēja Tuvošanās (izdevējs Zvaigzne ABC), kā arī izdevums Kalevipoeg, kura izdevis apgāds Neputns.

Prozas kategorijā balvai izvirzīta Ingas Žoludes 1904. Melanholiskais valsis (izdevējs Dienas grāmata), Andželas Naneti Mans vectēvs bija ķiršu koks (izdevējs Jāņa Rozes apgāds), Biankas Bellovas Ezers (izdevējs Pētergailis), Vladimira Nabokova Camera obscura (izdevējs Dienas grāmata), un Nadeždas Zeiglišas pašas izdotais darbs Mesto dļja nazvaņija svabodna.

Kategorijā Dokumentālie izdevumi nominēta sastādītāja un redaktora Guntara Godiņa Miera ķēķis. Kas stāv aiz teksta? (izdevusi Latviešu valodas aģentūra), Katrīnas Teivānes-Kropas Vilis Rīdzenieks (izdevējs Neputns), Kristīnes Matīsas un Agneses Zeltiņas Rolanda Kalniņa telpa (izdevējs Neputns), Imanta Lancmaņa Rundāles pils, II daļa. Pils tuvplānā (izdevējs Rundāles pils muzejs), kā arī Ulda Pīlēna (mans) uzņēmēja kods (izdevējs Zvaigzne ABC).

Bērnu grāmatu kategorijā balvai izvirzīta Jura Zvirgzdiņa grāmata Zvaigžņu tramvajs (izdevējs Pētergailis), Sergeja Timofejeva Pasaka par bruņinieku, kuram sāpēja zobi (izdevējs Liels un mazs), Rūtas Briedes Suns, kurš atrada skumjas (izdevniecība Liels un mazs), Pētera Brūvera Brūveri brūvē (izdevējs Pētergailis), un Ievas Auziņas Glābējcūka (izdevējs Droši un koši).

Kategorijā Zinātniskā literatūra balvai nominēts Jāņa Kalnača darbs Kokmuiža un tās alus darītava (izdevēji Kocēnu novada dome un Vidzemes augstskolas Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūts), Vitas Zalčes Latvijas mediju vides daudzveidība (izdevējs Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskais apgāds), Indriķa Veitnera Latvijas džeza vēsture 1922-1940 (izdevējs Musica Baltica), un Jāņa Ozoliņa grāmata Andra Neiburga: valoda, dzimtene, stāstījums, attēls (izdevējs LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts).

Balvai par labāko darbu uzziņu literatūrā nominēta Kristīnes Budžes un Ineses Baranovskas grāmata Tieši laikā. Dizaina stāsti par Latviju (izdevējs Latvijas Nacionālais mākslas muzejs), Raimonda Brieža Cilvēki un notikumi latviešu zemēs no ledus aiziešanas līdz Latvijas valstij (izdevējs Neputns), Jāņa Barbana 100 gadi 100 kartēs (karšu izdevniecība Jāņa sēta un Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB)), Nacionālā enciklopēdija Latvija (izdevējs LNB), un Vitolda Mašnovska Muižas Latvijā. I sējums (izdevējs DUE).

Savukārt mākslas izdevumu kategorijā balvai nominēta Lancmaņa grāmata Dievinātā Doroteja (izdevējs Rundāles pils muzejs), Annas Ancānes, Mikus Čežes un Anitas Vanagas No skices līdz izstādei (izdevējs Latvijas Nacionālā opera un balets), Andreja Granta un Laimas Slavas grāmata Andrejs Grants (izdevējs Neputns), Gintas Gerhardes-Upenieces Portrets Latvijā. 20.gadsimts. Sejas izteiksme (izdevējs Neputns), Zigurda Šenberga grāmata Georgs Šenbergs (izdevējs Neputns), kā arī Valda Līcīša darbs Kuldīga. Kurzeme (izdevējs Lapu dizains).

Ikgadējai grāmatu mākslas balvai Zelta ābele 2018 pašmāju izdevēji šogad pieteikuši 132 grāmatas.

Grāmatas iesnieguši 50 pašmāju izdevēji, un tās vērtējuši eksperti Kristiāna Ābele, Daina Balhina, Ieva Bečere, Daiga Brinkmane, Agris Dzilna, Jānis Murovskis un Ilze Ramane.

Konkursa Zelta ābele pamatā ir ideja par grāmatu kā daudzu nozaru speciālistu veidotu mākslas darbu, kas atklāj grāmatas satura un formas māksliniecisko veselumu. Konkursa mērķis ir veicināt grāmatu izdošanas profesionālā un mākslinieciskā līmeņa izaugsmi, kā arī attīstīt lasītāju izpratni par grāmatu mākslu.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Boļeslavs Voļaks (21.11.1944.–30.05.2020.)

Trīsdesmitā maija rītā mūžībā aizgāja Boļeslavs Voļaks – LNSO goda mūziķis, ilggadējs trombonists un trombonu grupas koncertmeistars, jauno mūziķu aktīvs audzinātājs, starptautiskais meist...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja