Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Liepājas muzejs saņēmis dāvinājumu par arhitektu Frīdrihu Šefelu

Liepājas muzejs saņēmis vērtīgu dāvinājumu, kas vēsta par arhitektu Frīdrihu Šefelu, kurš 1862. gadā dzimis Liepājā (toreiz Libava). Viņa jūgendstilā veidotie, greznie arhitektūras pieminekļi joprojām rotā Rīgas vecpilsētas ielas.

Dāvinājumu, ko veido vairāk nekā 50 priekšmeti, muzeja krājuma papildināšanai dāvinājusi Frīdriha Šefela dzimtas pārstāve Gundega Sēhaus, kura pašlaik dzīvo Vācijā.

19. un 20. gadsimtu mijā, bet ne vēlāk kā līdz 1900. gadam, Rīgā tika izveidots arhitekta Heinriha Šēla (1829 - 1909) un arhitekta - tehniķa Frīdriha Šefela (1862 – 1913) būvbirojs Scheel&Scheffel.

Neraugoties uz īso pastāvēšanas laiku (biroja darbība tika pārtraukta ap 1904. gadu), 20. gadsimta pirmajos gados vairākas Heinriha Šēla un Frīdriha Šefela projektētās ēkas pieder telpiskā risinājuma ziņā nozīmīgākajiem, kā arī dekoratīvi iespaidīgākajiem agrā jūgendstila arhitektūras paraugiem Rīgā.

Frifrihs Šefels paralēli darbam arhitektūras firmā, vadīja arī tabakas veikaliņu Lībekā. 1913. gadā braucot uz Lībeku, viņš mira no sirdstriekas, bet viņa atraitne Luīze ar bērniem palika dzīvot Liepājā.

Pateicoties Gundegas Sēhaus dāvinājumam, Liepājas muzejs ieguvis Fridriha Šefela studentu cepuri – tumši zaļa samta cepure ar emblēmu virs naga un vārdu Eckenförde (datējama ap 19. gs. beigām).

Liepājas muzeja krājumā uzņemtas arī rotaslietas – zelta gredzentiņš ar safīra akmeni, ko Frīdrihs Šefels savai līgavai Luīzei dāvinājis uz saderināšanos. Vēlāk, 1945. gadā, Luīze Šefela šo ģimenes relikviju nodevusi savai mazmeitai Urzulai iesvētību dienā.

Dāvinājumā saņemti arī divi sudraba Nameja gredzeni, kas piederējuši Irmai (Gundegas Sēhaus mātei). Liepājas muzeja sudraba priekšmetu kolekcija papildināta ar cigarešu etviju, kas dāvināta ģimenes draugam, kokmateriālu firmas īpašniekam  Ernestam Ozoliņam. Uz etvijas lasāms gravējums “Viesmīlīgajam Ernestam Ozoliņam, 13.III 1928. Darba biedri”. Starp ģimenes rotaslietām, kas nodotas Liepājas muzejam, ir arī piespraude, ko Fridrihs Šefels vedis no Vācijas savai līgavai Luīzei.

Starp dāvinātajiem priekšmetiem ir daudz foto materiālu, pavisam kopā 27 melnbalto fotogrāfiju un atklātņu ar ģimenes locekļiem un no dažādiem notikumiem, piemēram, pastkarte, kas sūtīta Luīzei Šefelei no Pāvilostas. Uz tās redzams Latvijas valsts dibināšanas 16. gadadienai veltīts gājiens.

Attēlos redzams:

  • Frīdriha Šelefa studentu cepure.
  • Zelta gredzens ar safīra akmeni, ko F. Šefels dāvinājis savai līgavai Luīzei saderināšanās dienā.
  • Sudraba Nameja gredzeni, kas piederējuši Irmai Francis (dzim. Šefels, 1895-1971).
  • Sudraba cigarešu etvija ar gravējumu. Dāvināta ģimenes tuvam draugam Ernestam Ozoliņam.
  • Atklātne - gājiens par godu Latvijas dibināšanas 16. gadadienai, 1934. gads. Attēlā redzamas Luīze Šefels, Irma Francis un Urzula Vēlica (dzim. Francis).
  • Foto. no labās Fridrha Šefela atraitne Luīze, viņas meita Irma ar meitiņu Urzulu. Viņām blakus Liepājas degvīna fabrikanta Sedliņa kundze Marina Sedliņa (dz. Ozola) un viņas māsa Irēna Ozola.
  • Piespraude, ko F. Šefels atvedis sievai Luīzei no Vācijas.

 

Kur?

Liepājas muzejs, Kūrmājas prospekts 16, Liepāja

Kad?

27. jūnijs, 2017 – 31. augusts, 2017

P. - Sv. 10 -18

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Vai saņēmi informatīvo vēstuli par EP vēlēšanām?

Kopā nobalsojuši: 564

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja