Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +29 °C
Skaidrs
Otrdiena, 16. jūlijs
Hermīne, Estere, Liepa

Ar plašu Latvijas dalību šonedēļ sākas Starptautiskais Berlīnes kinofestivāls

Šonedēļ sākas ikgadējais starptautiskais Berlīnes kinofestivāls (16.02.–26.02.), un tā ietvaros Eiropas Filmu tirgū/European Film Market (EFM) galvenā uzmanība tiks pievērsta Latvijai, Igaunijai un Lietuvai, kas apvienojušās programmā Baltic Countries in Focus. Uz Berlīni dodas liels skaits Latvijas kinoprofesionāļu, lai attīstītu starptautiskas sadarbības iespējas filmām un topošajiem projektiem.

Kā jau ziņots, Baltijas valstu kinoindustriju dzīvē šis ir pirmais tik augsta līmeņa sadarbības pasākums – kopīga platforma vienā no svarīgākajiem Eiropas kinofestivāliem, iespēja pozicionēt Baltiju kā spēcīgas kinomākslas un profesionālas ražošanas reģionu, popularizēt Latvijas, Lietuvas un Igaunijas konkurētspēju Eiropas mērogā un vēl plašāk. Baltijas valstu fokusa programmas ietvaros katru dienu paredzēti dažādi pasākumi, izvirzot priekšplānā atšķirīgus kinoindustrijas aspektus.

Aktīvo producentu izlasē Baltic Upcoming Producers no katras valsts atlasīti četri pieredzējuši un aktīvi filmu producenti, Latviju pārstāvēs Guntis Trekteris, Alise Ģelze, Inese Boka-Grūbe un Matīss Kaža. Studijas Ego Media vadītājs Guntis Trekteris šobrīd producē režisores Lienes Lindes debijas spēlfilmu Melnais samts, režisora Dāvja Sīmaņa dokumentālo filmu Frankenšteins 2.0, Viestura Kairiša topošo spēlfilmu Uļa un kā kopražojuma partneris piedalās igauņu režisores Līnas Triškinas-Vanhatalo spēlfilmas Lauvene veidošanā.

Režisors un producents Matīss Kaža šobrīd veido vairākus starptautiskus kopražojumus, strādājot kopā gan ar Eiropā labi pazīstamo animācijas režisoru Gintu Zilbalodi un producējot viņa otro pilnmetrāžas filmu Straume, gan attīstot festivālos apbalvotās režisores Lindas Oltes nākamo spēlfilmu Bērns, kamēr nesen pirmizrādītā filma Māsas tiks demonstrēta EFM tirgus seansos.

Producente Inese Boka-Grūbe studijā Mistrus Media šobrīd producē dokumentālā kino vecmeistara Ivara Selecka pilnmetrāžas filmu Pieaugšana, kurā režisors atgriežas pie Simtgades filmas Turpinājums (2018) varoņiem, un komisku daudzsēriju spēlfilmu Pansija pilī (režisori Marta Elīna Martinsone, Dāvis Sīmanis, Andis Mizišs); filmēšanas procesā ir režisora Dāvja Sīmaņa spēlfilma Marijas klusums (par Staļina režīma represijās nonāvēto aktrisi Mariju Leiko) un režisora Viestura Kairiša dokumentālā filma Tukšums par dažādām Eiropas vietām, ko pametuši cilvēki.

Producente Alise Ģelze savā studijā White Picture strādā pie fonda RE MEDIA atbalstītās režisora Jura Kursieša trešās pilnmetrāžas filmas Zilās asinis (darba nosaukums Barbari) un divu debitantu, Annas Ansones un Armanda Zača pirmajām pilnmetrāžas filmām. Studija šobrīd ir minoritārais kopražojuma partneris divos ārvalstu spēlfilmu projektos, kas atbalstīti arī Eiropas kopražojumu fondā Eurimages, – igauņu režisora Rainera Sarneta Neredzamā cīņa un Nīderlandes režisores Inekes Houtmanes Grāmata par visu.

Atsevišķa sadaļa kopražojumu tirgus ietvaros, Visitors Programme, pavērs iespējas trim jaunām Latvijas producentēm – Paula Jansone studijā VFS Films strādā ar režisores Kristas Burānes animācijas īsfilmu ciklu Brīnumskapis, režisoru Pētera Krilova un Elizabetes Mežules-Gricmanes dokumentālajām filmām un režisores Elzas Gaujas nākamo spēlfilmu; Alise Rogule (Mima Films) turpina spēlfilmā Blakus (2019) nostiprināto sadarbību ar režisori Alisi Zariņu un producē viņas nākamo spēlfilmu Nospiedumi, bet producente Inga Praņevska studijā KultFilma strādā ar diviem režisora Dzintara Dreiberga spēlfilmu projektiem – Brāļu karš (par Otro pasaules karu) un Lācis un cālis. TTT leģendas dzimšana (par 20. gadsimta 50.-60. gadiem Latvijas basketbolā).

Divi dokumentālo filmu projekti tiks izcelti Eiropas Filmu tirgus sesijā Rough Cut Presentation, ko vadīs Latvijas kinozinātniece un Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma vadītāja Zane Balčus. Šajā programmā producents Guntis Trekteris un režisors Staņislavs Tokalovs iepazīstinās ar gandrīz gatavu dokumentālo filmu Viss būs labi, bet studijas VFS Films vadītājs Uldis Cekulis kopā ar ukraiņu režisori un producenti Jūliju Hontaruku veido dokumentālo filmu Tērauda brālība.

Eiropas Filmu tirgus sadaļā Berlinale Series Market Eiropas profesionāļi tiks iepazīstināti ar kvalitatīvu daudzsēriju filmu projektiem, kas šobrīd top Baltijā, un ar filmēšanas iespējām Latvijā; prezentācijā Latviju pārstāvēs Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma, producenti Jānis Kalējs, Inese Boka-Grūbe, Andrejs Ēķis, Elīna Losa, režisors Staņislavs Tokalovs. Tikmēr NKC vadītājas vietniece Inga Blese divos citos pasākumos stāstīs par kopražojumu iespējām un finansējuma pieejamību Latvijā.

Baltijas un Latvijas filmas tiks demonstrētas arī atsevišķos Eiropas filmu tirgus seansos, bet Berlināles konkursos Latviju pārstāv divas filmas. Režisora Vitālija Manska dokumentālā filma Austrumu fronte (līdzautorībā ar ukraiņu režisoru Jevhenu Titarenko) atlasīta konkursa programmai Encounters un iekļauta arī 20 filmu sarakstā, kas pretendē uz Berlinale Documentary Award. Pasaules pirmizrādi filma piedzīvos 24. februārī, Krievijas uzsāktā kara gadadienā.

Bērnu un jauniešu filmu konkursā Generation Kplus iekļauts filmu studijas Rija mazākuma kopražojums, Luksemburgas, Itālijas, Īrijas, Igaunijas, Vācijas un Latvijas sadarbībā veidota itāļu režisora Enco d’Alo pilnmetrāžas animācijas filma Meitene un dzinējsuns (pirmizrāde 18. februārī).

Berlinālē ieradīsies visu trīs valstu kultūras ministri, Eiropas filmu tirgū darbosies Baltijas valstu stends; tajā būs pieejams kopīgi veidots atraktīvs žurnāls Baltic Film, kuram saturs gatavots visās trīs valstīs, uzsverot katrai filmu nozarei aktuālākos procesus un parādības. Nacionālais Kino centrs Baltijas valstu stendam lietošanai klātienē un tiešsaistē sagatavojis arī jaunāko Latvijas filmu un projektu katalogu Films from Latvia 2022-2024 un statistikas datu izdevumu Facts & Figures.

Eiropas Filmu tirgus atklāšanas vakarā 17. februārī muzicēs Latvijas čellu grupa Melo M, kurā spēlē arī pieredzējušais un titulētais kinomūzikas komponists Kārlis Auzāns – viņa filmogrāfijā ir mūzika vairāk nekā 25 Latvijas filmām un starptautiskiem kopražojumiem.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja