Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Valsts finansējums piešķirts seriālu Emīlija. Latvijas preses karaliene un Meklējiet sievieti tapšanai

Latvijas Nacionālā Kino centra konkursā par kvalitatīvu un mākslinieciski augstvērtīgu seriālu veidošanu finansiāli tiks atbalstīti divi projekti. Līdz 2021. gadam studijā Mistrus Media taps seriāls par starpkaru Latvijas preses karalieni Emīliju Benjamiņu, savukārt studija Red Dot Media ekranizēs Latvijas kriminālliteratūras klasiķa Andra Kolberga romānu Meklējiet sievieti, informēja Nacionālā Kino centra rīkotajā preses konferencē.

Konkursā, kurā ekspertu komisijas vērtēšanai tika iesniegti 16 seriālu pieteikumi (katrs vismaz septiņu sēriju apjomā, sērijas garums ne mazāk kā 45 min), pieejamais finansējums ir 1 000 000 eiro, konkursa nolikums paredzēja atbalstīt ne mazāk kā divus projektus, kam pabeigšana un publiska izrādīšana Latvijā plānota 2021. gadā.

"Konkurencē par augstvērtīga seriāla veidošanu piedalījās gandrīz visas spēcīgākās Latvijas filmu studijas un aktīvi strādājoši režisori, pieteikumu kvalitāte liecina par to, ka Latvijas filmu nozare ir gatava jauniem izaicinājumiem un spētu veidot arī vairāk nekā divus mākslinieciski un kinematogrāfiski augstvērtīgus seriālus vienlaikus," pauž NKC pārstāve Kristīne Matīsa.

Kultūras ministrs Nauris Puntulis preses konferences ievadā akcentēja: "Kultūras nozares uzdevums, izejot no Covid-19 radītās krīzes, ir kļūt stiprākiem, uz izaugsmi vērstiem. Finansējums, kuru valdība piešķīra nozares finanšu stabilitātei, ar dažādiem atbalsta mehānismiem tiek virzīts uz mērķi radīt jaunas kultūras vērtības. Esmu gandarīts, ka daudzsēriju filmu konkursa rezultātus skatītājiem būs iespēja redzēt jau nākamgad."

Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma, pasludinot konkursa rezultātus, izteica cerību, ka pirmais konkurss daudzsēriju filmu veidošanai nepaliks pēdējais un tuvākajā nākotnē būs iespējams atrast finansējumu, lai realizētu arī citas vērtīgas idejas, kas startēja šī konkursa negaidīti spēcīgajā konkurencē. Konkursā atbalstu saņem divu daudzsēriju  filmu projekti, katrs no tiem plānots septiņu sēriju garumā.

Studija Mistrus Media savu projektu pieteikumā dēvē par "nacionālo seriālu" un tā nosaukums ir Emīlija. Latvijas preses karaliene, seriāla kopējais budžets ir 1 045 000 eiro, un darba uzsākšanai konkursā tiek piešķirti 529 942 eiro. Fokusējoties uz zīmīgiem Emīlijas Benjamiņas dzīves fragmentiem, seriāls rādīs starpkaru Latvijas sabiedrību visā tās krāsainībā, ar daudzu vēsturisku personāžu klātbūtni. Seriāla veidošanai pieaicināti trīs pieredzējuši režisori – Kristīne Želve, Dāvis Sīmanis un Andis Mizišs -, scenāriju raksta tikpat spoža komanda – Ivo Briedis, Baņuta Rubesa, Māra Zālīte un Aiva Birbele. Aktieri galvenajām lomām jau arī izvēlēti – Emīlijas Benjamiņas lomā iecerēta Guna Zariņa, kas spēlēs tandēmā ar Baibu Broku – Emīlijas kalponi un bērnības draudzeni Bertu, bagātās uzņēmējas alter ego. Citās lomās iecerēti Juris Bartkevičs (Antons Benjamiņš), Inga Tropa (Emīlijas māsa, aktrise Annija), Raimonds Celms (Antona dēls Jānis Benjamiņš), Artūrs Skrastiņš (pareģis Eižens Finks) un citi. Seriāla operators būs Andrejs Rudzāts, mākslinieks – Aivars Žukovskis, producenti – Gints Grūbe un Inese Boka-Grūbe.

Otrs konkursā atbalstītais projekts ir seriāls Meklējiet sievieti, kura kopējais budžets ir 802 041 eiro un darba uzsākšanai konkursā tiek piešķirti 470 058 eiro. Projekta pieteikumā uzsvērts, ka te spēkus apvieno divas studijas, katra ar savu nozīmīgu iepriekšējo pieredzi – studijā Red Dot Media tika veidots Simtgades seriāls Sarkanais mežs (2019), savukārt studijā Kultfilma uzņemta spēlfilma Dvēseļu putenis (2019) – "skarbi stāsti, kas veicina skatītāju piederību Latvijai, izskaidro vēsturi un vairo patriotismu. Ar šādu kopīgu mērķi – godīgi izrunāt 90. gadu notikumus, kas veidojuši mūsu valsts šodienu –", abas studijas ir apvienojušās seriāla Meklējiet sievieti! veidošanai, un tam būs divi režisori, abi arī scenārija līdzautori – televīzijas specifikā pieredzējušais Armands Zvirbulis (arī seriāla Sarkanais mežs līdzrežisors) un Dzintars Dreibergs (spēlfilmas Dvēseļu putenis režisors). Seriāla pamatā likts Latvijas kriminālžanra klasiķa Andra Kolberga romāns Meklējiet sievieti (1996), kas aptver plašu sabiedrības spektru un plašu laikmetu ainu, jo darbība notiek dinamiskajā un dramatiskajā "lielo iespēju laikā" – 90. gadu Latvijā –, bet notikumu saknes iesniedzas padomju laikos un Atmodas procesos. Seriāla producente ir šajā žanrā ļoti pieredzējusī TV profesionāle Arta Ģiga (arī seriāla Sarkanais mežs producente), seriālu filmēs viens no Latvijā labākajiem operatoriem Gints Bērziņš (viņa jaunākie darbi ir Viestura Kairiša spēlfilma Pilsēta pie upes un Lailas Pakalniņas Spogulī).

Abi konkursā atbalstītie seriāli taps sadarbībā ar izplatīšanas un izrādīšanas kompānijām un pie skatītājiem nonāks 2021. gadā.

 

Top komentāri

estevtuman
e
Nu tajā Benjamiņā atkal sāksies vēsturisku personāžu locīšana vajadzīgajā plāksnē un viss būs izzīsts no pirksta, jo tam laikam veidotāji ne tuvu nav klāti stāvējuši...
padomājiet
p
Labs piemērs, ka Latvijā kā Krievijā: naudu dod galma pietuvinātiem. Tur Ņikita Mihalkovs. Pie mums Mistrus Media, ar firmas labuma guvēju, producentu NEPLP atlaisto Gintu Grūbi, un, protams, pielikts klāt vēl Nacionālās Apvienības mīlulis Dreibergs. Tie paši uzvārdi katru gadu: citi režisori un citas kinokompānijas Latvijā nav. Starp citu, Mistru Media pamatkapitāls, pēc Lursoft datiem, ir 2840 eiro. Būtu labi ja visiem privātiem uzņēmumiem, kam pamatkapitāls ir Saeimas deputāta algas līmeni, valsts piekškirtu 1 miljonu.
Paulas Jēger-Freiman rēgs
P
Vai Emīlijai bija tāds profīls? Kaut kā neatceros. Guna Zariņa ir laba aktrise, pat izcila, bet, vai atviedojot vēsturisku personu, kuras momentuzņēmumi ir pieietami katram interesantam, tomēr tā kā netraucē izteiktais kupris deguna profīla līnijā? Iepriekšējam komentētājam: atļaušos atgādināt, ka Ņikita Mihalkovs - kaut kopš dzimšanas galmam pietuvināts - tomēr ir sevi pierādījis kā izcilu kino aktieri un režisoru!...
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja