Laika ziņas
Šodien
Smidzinošs lietus

Voldemārs Johansons veido instalāciju Prombūtne ar Arktikā ierakstītu skaņu un video

Mākslinieks Voldemārs Johansons kopā ar videooperatoru Māri Maskalānu devies ekspedīcijā uz ledāju zonu Arktikā, lai veido jaunu audiovizuālu instalāciju Prombūtne, informēja mākslinieka pārstāve Austra Bērziņa.

Darba pirmizrāde notiks 2018. gada februārī Barents Spektakel festivālā Norvēģijā.

Ekspedīciju dokumentēja Jānis Kešāns un Eva Johansone, lai skatītājiem uzskatāmi ilustrētu, kāds bijis darba radīšanas process un atbildētu uz jautājumu - kā top mākslas darbs. Šobrīd divu minūšu videomateriālā aplūkojams pirmā izpētes brauciena ceļš no Rīgas līdz Svalbārai, kurā redzama iespaidīgā ainava, polārā dienasgaisma, baltie kalni, sniegotie klajumi un ledāju masīvi. Tie tika fiksēti gan ar lidojoša bezpilota aparāta palīdzību, gan digitālo kameru.

V. Johansona veidotā skaņas-kino skulptūra Prombūtne ļaus izstādes skatītājam sajust cilvēces un neskartas dabas attiecības: apjaust arktisko elpu, skaņu un varenību, modinot pārdomas par civilizāciju un izdzīvošanu šādos ekstremālos apstākļos. Darbs plānots kā telpiska daudzekrānu video instalācija, savienojumā ar īpaši šim darbam radītu skaņdarbu. Tas būs veltījums nemīlīgajai, taču reizē trauslajai Arktikas dabai.

"Pirmajā izpētes braucienā jūnijā kopā ar operatoru Māri Maskalānu devāmies tālu prom no civilizācijas, lai dokumentētu arktisko dabu. Iegūtais vizuālais materiāls un kolekcionētās arktiskās skaņas tiks izmantots kā darba pamats, taču septembra beigās notiks otra ekspedīcija, kurā sadarbībā ar norvēģu saksofonistu Rolfu Ēriku Nīstremu radīsim ziemeļu iedvesmotu skanējumu. Par jaundarba filmēšanas un skaņas ieraksta vietu tika izraudzīts Svalbāras arhipelāgs, kas ir pasaulē vistālākā uz ziemeļiem esošā cilvēku apdzīvotā vieta. Svalbāra tiešā tulkojumā nozīmē "aukstā mala", kas atbilst vietas aprakstam, jo neviesmīlīgi auksto arhipelāgu klāj ledus un sniegs," stāsta V. Johansons.

Prombūtne tematiski turpina mākslinieka Voldemāra Johansona iepriekšējos darbos sāktās studijas par fizikālās pasaules un cilvēka pieredzes saskarsmi. Iepriekšējais šīs sērijas darbs Slāpes guva plašu publikas un mākslas kritiķu atsaucību, kā arī tika nominēts Purvīša balvai.


 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Vai mūsdienās bez pieejas internetam ir iespējams pilnvērtīgi iekļauties sabiedrībā?

Kopā nobalsojuši: 635

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Aktuāli

"Tajā brīdī viss aiziet malā"

"Zied pļavas, zied labība, zied kartupeļi, zirņi un pupas, un klāt ir Jāņi – lielais ziedēšanas laiks, jo Jānis katru gadu atved ziedu vezumu – pa saujai katram, lai zied visa pasaule. Šogad...

Ziņas

Vairāk Ziņas

Mūzika

Vairāk Mūzika

Māksla

Vairāk Māksla

Teātris

Vairāk Teātris

Literatūra

Vairāk Literatūra

Kino/TV

Vairāk Kino/TV

Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri

Intervijas

Vairāk Intervijas

Recenzijas

Vairāk Recenzijas

Grāmatas

Vairāk Grāmatas

Konkursi

Vairāk Konkursi

Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi

KD Afiša

Vairāk KD Afiša

Deja

Vairāk Deja