Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

Apkalna, Pauls un LNSO nākamnedēļ tiksies piektajā ērģeļmūzikas festivālā ORGANismi Rēzeknē

Nākamnedēļ Latgales vēstniecība Gors un ērģelniece Iveta Apkalna aicina uz piekto Starptautisko ērģeļmūzikas festivālu ORGANismi.

Festivālā 22. oktobrī skanēs Austrijas mūziķu koncertprogramma Ērģeles un arfa, savukārt 24. oktobrī tiks pirmatskaņota Ivetas Apkalnas, Raimonda Paula un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra koncertprogramma, kurā izskanēs arī tieši Apkalnai rakstīts jauns Paula skaņdarbs. Tikko pieņemto ierobežojumu dēļ 25. oktobrī iecerētā koncertuzveduma Ķiršu koks pirmizrāde notiks nākamajā festivālā. 

Piektais ērģeļmūzikas festivāls ORGANismi sāksies ceturtdien, 22. oktobrī, turpinot tradīciju par festivāla viesmākslinieku koncertu, atklājot ērģeļu kā koncertinstrumenta dažādību – šoreiz Austrijas mūziķu duets – ērģelnieks un komponists Valentīns Feodorofs (Valentim Fheodoroff) un arfiste Jūlija Kristīne Lukana (Julia Christine Lukan) atskaņos koncertprogrammu Ērģeles un arfa, kurā Johana Sebastiāna Baha, Sezāra Franka, Morisa Ravēla, Kloda Debisī un citu komponistu skaņdarbos vareno ērģeļu balsis savīsies ar trauslajām arfas skaņām. Festivāla pirmajā dienā, sadarbojoties ar Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolu, paredzēta arī ērģelnieces Ivetas Apkalnas meistarklase.

Festivāla centrālais notikums būs Ivetas Apkalnas, maestro Raimonda Paula un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra īpaši festivālam radītā koncertprogramma, kas izskanēs sestdien, 24. oktobrī, vakara koncertā un ģenerālmēģinājumā ar skatītājiem. Koncerta programmā Gijas Kančeli, Semjuela Bārbera darbi un tiks pirmatskaņoti Raimonda Paula skaņdarbi jaunos aranžējumos un pārlikumos ērģelēm, ko veidojusi komponiste Anna Veismane. Gatavojoties festivālam maestro Pauls sagatavojis pārsteigumu – tieši Ivetai Apkalnai rakstītu skaņdarbu Pie baznīcas, kura pirmatskaņojums arī izskanēs 24. oktobrī. Festivāla koncertā pie diriģenta pults stāvēs Jānis Stafeckis, kam šis arī būs īpašs mirklis profesionālajā karjerā. Pirms vakara koncerta plkst. 17.00 interesenti tiek aicināti uz pirmskoncerta sarunu ar mūzikas žurnālistu Orestu Silabriedi. Koncertprogramma plkst. 18.00 tiešraidē izskanēs arī Latvijas Radio 3 ēterā.

Šonedēļ pieņemto ierobežojumu dēļ 25. oktobrī iecerētā koncertuzveduma Ķiršu koks, kurā līdz ar Ivetu Apkalnu un aktieri Gundaru Āboliņu piedalās arī Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas bērnu koris (diriģenti Anda Lipska un Jānis Veličko), pirmizrāde notikt nevarēs, taču koncertuzvedumu, kura pamatā ir itāļu rakstnieces Andželas Noreti grāmata Mans vectēvs bija ķiršu koks, plānots izrādīt nākamā gada festivālā, kas iecerēts 2021. gada rudenī. Iegādātās biļetes uz 25. oktobrī paredzēto uzvedumu apmeklētāji var atdot Gors un Biļešu paradīzes kasēs.

Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls ORGANismi Rēzeknē pirmo reizi izskanēja 2015. gada oktobrī, parādot ērģeļu kā koncertinstrumenta dažādību un iespējas. Festivālu, sadarbojoties ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu, rīko Latgales vēstniecības Gors komanda. Festivāla dzimšanas iemesls ir digitālo ērģeļu Johannus Eclessia iegāde 2014. gadā, ļaujot Latgales vēstniecībai Gors kļūt par pirmo koncertzāli Latvijā, kurā līdz ar jauno instrumentu bija iespējams atskaņot vēl plašāku muzikālo repertuāru, īstenot jaunas sadarbības formas un skanējumus. Līdzīgi kā organismi, ērģeles ir sarežģīti radījumi, kuriem raksturīga vielu un enerģijas maiņa. Spēlējoties ar vārdiem organ (grieķu val. ērģeles) un organismi, festivāla rīkotāji atklāj vēl nenojaustās ērģeļu un citu mākslu, gadsimtu, stilu saspēles iespējas.

Šo gadu laikā veidotas programmas sadarbībā ar kamerorķestri Sinfonietta Rīga, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, pianistu Juri Žvikovu. Festivālā viesojušies ārvalstu ērģelnieki – Ansgars Valenhorsts, Nadži Hakims un Marijas-Bernadete Djuforse, Lāslo Fassangs un Barbara Denerleina. Tāpat katru festivāla reizi tapis jauns uzvedums, piedaloties jaunajiem J. Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas talantiem – Raiņa gada iedvesmots bija skatāms teatrāls uzvedums Saule. Bērni. Rainis, pēc itāļu rakstnieka Džanni Rodāri pasakām radīts stāsts Ja es būtu, ar Renāra Kaupera piedalīšanos skanēja uzvedums Viens prāts ar otru, bet pērn festivālā dzimusi Shipsea (Jāņa Šipkēvica) un Ivetas Apkalnas saspēle koncertstāstā Origin.

Biļetes Latgales vēstniecības Gors un Biļešu paradīzes kasēs un internetā.

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja