Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Festivāla Ars Electronica tiešraidē no RIXC Meža laboratorijas skanēs Koncerts tomātiem un priedei

Sestdien, 12. septembrī, plkst. 20 (pēc Latvijas laika) viens no pasaules lielākajiem mākslas un tehnoloģiju festivāliem Ars Electronica tiešraidē translēs unikālu koncertu no RIXC Meža laboratorijas Latvijas laukos, informēja festivāla rīkotāji.

Performanču programmā Koncerts tomātiem un priedei piedalīsies komponists Platons Buravickis, skaņu mākslinieks Ivo Tauriņš, jaunais mūziķis Lauris Šmits, RIXC rezidenču mākslinieks Daniels Hengsts (EMARE / Vācija). Projekta autori – mākslinieki Rasa Šmite un Raitis Šmits kopā ar VR mākslinieku Kristapu Biteru. Koncerta tiešraide būs pieejama šeit

Ars Electronica ir viens no pasaules lielākajiem laikmetīgās mākslas un digitālās mūzikas festivāliem, kas ik gadu notiek Lincā, Austrijā, pulcējot vairākus desmitus tūkstošu apmeklētāju no visas pasaules. Šogad festivāls Ars Electronica no 9. līdz 13. septembrim galvenokārt norisināsies tiešsaistē, un tas būs  konceptuāls ceļojums cauri Keplera dārziem. 2020. gadā festivāls tiek veidots kā ceļojums pa tīklotajiem biotopiem un ekosistēmām, kurā cilvēki no visas pasaules strādā, lai attīstītu un veidotu mūsu nākotni un pats galvenais – to saglabātu. Keplera dārzu festivāla tiešsaistes un tiešraides ceļojumā tiešraides ceļojumā piedalās ap 120 mākslinieku kopienas un institūcijas no dažādām pasaules valstīm. 

Keplera dārzu starptautiskajā programmā Latviju pārstāv divas pieredzējušas digitālās mākslas institūcijas – RIXC Mākslas un zinātnes centrs un Liepājas universitātes Mākslas pētījumu laboratorija MPLab. Šogad RIXC Ars Electronica Dārzu programmā piedalās ar vērienīgu programmu PLA(N)Tform, kuras ietvaros norisinās virtuāla izstāde, kas ir sadarbība ar Biodizaina Laboratoriju HfG universitātē Karlsrūē, Vācijā, un Koncerts tomātiem un priedei no RIXC Meža laboratorijas.

Performanču programmā Koncerts tomātiem un priedei komponists Platons Buravickis atskaņos savu skaņdarbu Red Wave (Sarkanais vilnis), kas atklāj informāciju kā svārstības. Svārstības veido dažādas formas, kas sasaucas un rezonē. Izsekojot svārstībām, kāda ar kuru rezonē, izrādās, ka skaņa un krāsa maz atšķiras, ka cilvēks no koka maz atšķiras – ir tikai dzīvs un nedzīvs. Skaņdarbā netiek pētīta krāsa, bet viļņu (svārstību) nozīme, kas stimulētu būt vienotiem ar visu dzīvo.

Skaņu mākslinieka Ivo Tauriņa Generated forest (Ģenerētais mežs) ir kompozīcija un daudzkanālu skaņas instalācija, kas šovasar tapusi RIXC lauku rezidencē. Darbs risina dabas un tehnoloģiju attiecības. Dabā viss notiek cikliski – dzīvību uz zemes nodrošina nepārtraukti ģeoloģiski un bioloģiski enerģijas apmaiņas procesi. Mūsdienu izaicinājums varētu būt, kā saglabāt savstarpējo līdzsvaru starp cilvēku, dabu un tehnoloģijām, jo tieši cilvēka radītās tehnoloģijas varētu būt pamats būtiskām izmaiņām ierastajā lietu kārtībā.

Jaunā mūziķa Laura Šmita skaņdarbs Rivers in the Sky (Upes debesīs) pētī globālo ūdens riņķojumu, kā ūdens ceļo no kokiem atmosfērā un atpakaļ uz zemi. Mežā katrs koks ir kā strūklaka, caur saknēm uzsūcot ūdeni no zemes un, caur porām no lapotnes, izplatot ūdens tvaikus atmosfērā. Šie neskaitāmie koki gaisā rada milzīgas ūdens upes, kas rada mākoņus un lietusgāzes simtiem kilometru attālumā.

Mākslinieks no Vācijas Daniels Hengsts (Daniel Hengst), kas šobrīd uzturas Latvijā RIXC mākslinieku rezidencē EMARE, uzstāsies ar multimediālu performanci, sniedzot ieskatu savā topošajā virtuālās realitātes mākslas darbā – Blooming Love (Ziedošā mīlestība). Darbs ieved skatītāju šķietami dīvainā un nepazīstamā imersīvā VR vidē: šeit neparasti krāsainas lapas un fantastiski ziedi savijas ar neparastu augu formām un apmēriem. Augu kāti caurdur cilvēka ķermeni, to neievainojot. Sākotnēji nedaudz neskaidrā spriedze, ko rada apkārtnes forma, krāsa un skaņa, pastiprinās intīmas, oriģinālas mīlestības attiecībās starp skatītājiem un šo augu dabu.

Meža laboratorija, kas ir koncerta norises vieta, ir mākslinieku Rasas un Raita Šmita jaunais šovasar uzsāktais mākslas pētījums par klimata izmaiņām, siltumnīcas efektu un cilvēku-augu mijiedarbību; šajā ziņā tas ir arī turpinājums Šmitu mākslas darbam Runā ar mani. Cilvēku un augu komunikācija. Meža laboratorijā līdzās jaunajai priedītei, kura aprīkota ar vides sensoriem, kas siltumnīcas apstākļos simulē klimata pārmaiņas nākotnē, ir uzstādīts arī tiešsaistes komunikācijas interfeiss Runā ar mani. Mākslinieki aicina šonedēļ interesentus doties uz https://talktome.rixc.lv/, kur var sarunāties ar Meža laboratorijas augiem. Tiešsaistē ierakstītās ziņas tiek skaļruņos nolasītas Meža laboratorijas siltumnīcā augošajiem tomātiem un priedītei, kur norisināsies koncerts.

Savukārt no trešdienas, 9. septembra, plkst. 15 šeit būs apskatāma tiešsaistes izstāde PLA(N)Tform: Virtual BioSensing. 

PLA(N)Tform ir virtuāls dārzs jeb Fēliksa Gvatari (Felix Guattari) "rizomātiskā tīkla" izveidots "virtuāls organisms", kurā kopā aug un attīstās bioloģiskie un digitālie objekti, veidojot jaunas "ekosistemātiskas" attiecības. PLA(N)Tform ir spekulatīvs eksperiments Bruno Latūra (Bruno Latour) "zemes līdzpastāvēšanas" idejai, kurā bioloģiskie, tehnozinātniskie un atmosfēriskie procesi pārtop par "ekosistemātisku" telplaiku jeb "plantropocēnu", kā to dēvē Nataša Maijers (Natasha Myer), kurā savstarpējā mijiedarbībā savijušies aug un attīstās augu un cilvēku "dārzi"...

PLA(N)Tform virtuālajā vidē ir izstādīti mākslas darbi, kuros tiek audzēti telegrāfaugi un mimoza, un izmantotas ierīces, kas izseko un vizualizē augu kustības, kā arī tiek izmantota fotogrammetrija, lai izolācijas laikā radītu virtuālo vidi, kurā izjust "dabas nostalģiju". Jaunie mākslinieki veica dažādus pētījumus par cilvēku un augu attiecībām, saskarsmei izmantojot sensorus. Māksliniece no Korejas dzīvojot Vācijā un ilgās pēc mājām, izveidoja mazdārziņu savā istabā, kur veica ēdamo augu audzēšanas un ēdiena pagatavošanas performances. Savukārt mākslinieces no Vācijas un Norvēģijas izmantoja digitālās vides skenēšanas  tehnoloģijas, lai caur ekosistēmātisku perspektīvu atklātu mežu un zemūdens pasaules, veidojot "atspoguļotos dārzus", "meža stāstus" un "peldošos biezokņus". 

Virtuālajā izstādē PLA(N)Tform: Virtual BioSensing, kuru kūrē Rasa Šmite, aplūkojami inovatīvi digitālās mākslas darbi, kurus radījuši jaunie mākslinieki no Vācijas, Korejas, Norvēģijas un citām valstīm: Jūlija Ils (Julia Ihls)  Kira Elēna Adamsa (Kira Ellen Adams), Alehandra Miranda Janus (Alejandra Miranda Janus), Margrēte Emīlija Kūle (Margrethe Emilie Kühle),  Congena Lī (Jung Eun Lee),  Izabella Mūniha (Isabella Münnich), Eleonora Fanca (Eleanora Pfanz), Krīstina Vinke (Christina Vinke) Karmena Vestermeiere (Carmen Westermeier).

Plašāka informācija RIXC mājaslapā: rixc.org

 

 

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja