Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Latvijas Nacionālajā operā notiks Gaetāno Doniceti operas Dons Paskvāle pirmizrāde

24. maijā Latvijas Nacionālājā operā notiks Gaetāno Doniceti operas Dons Paskvāle pirmizrāde, informēja sabiedrisko attiecību vadītāja Irbe Treile.

I. Treile pastāstīja, ka jauniestudējuma muzikālais vadītājs ir Mārtiņš Ozoliņš, bet radošā komanda ir no Itālijas – režisors un scenogrāfs Džordžo Barberio Korseti, kostīmu mākslinieks un scenogrāfs Frančesko Espozito un videomākslinieki Igors Renceti, Lorenco Bruno un Alesandra Solimene, kā arī gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis.

Lomās iejutīsies Rihards Mačanovskis vai Krišjānis Norvelis (Dons Paskvāle), Inga Šļubovska-Kancēviča, Marlēna Keine vai Jūlija Vasiļjeva (Norīna), Tansels Akzeibeks, Mihails Čuļpajevs vai Viesturs Jansons (Ernesto), Jānis Apeinis vai Kalvis Kalniņš (Malatesta).

Komiskās operas žanra meistardarbs Dons Paskvāle ir stāsts par to, kā padzīvojušo vecpuisi donu Paskvāli izjoko viņa ārsts Malatesta un ārsta “māsa” Norīna – jauna, skaista atraitne, kuru finālā apprec mīlas jūtu pārņemtais brāļadēls Ernesto. Operas Dons Paskvāle pirmizrāde notika Théâtre-Italien Parīzē 1843. gadā. Latvijas Nacionālajā operā iepriekšējais šīs operas iestudējums diriģenta Edgara Tona vadībā tika īstenots 1950. gadā.

“Gaetāno Doniceti opera Dons Paskvāle – viena no 19. gadsimta komiskās operas spožākajām virsotnēm, kas balstīta bel canto tradīcijās ar krāšņām koloratūrām, izsmalcinātiem ansambļiem un prasa vokāli meistarīgu un saliedētu solistu sastāvu. Pateicoties visu iestudējumā iesaistīto solistu labajai humora izjūtai un entuziasmam, lielu uzmanību darba procesā esam veltījuši tēlu attiecībām un spilgtu raksturu izveidei. Šī ir opera, kas ļauj izrauties no ikdienas nopietnības un ar nelielu ironijas devu pasmieties par notikumiem un cilvēku raksturiem, kas palikuši nemainīgi arī 21. gadsimtā,” stāsta Latvijas Nacionālās operas galvenais diriģents Mārtiņš Ozoliņš.

 “Dons Paskvāle ir viena no pēdējām Doniceti operām, vienkāršs, tiešs, komisks un rūgtuma pilns šedevrs. Perfektās melodijas, samērīgās ārijas, teatrāli pārliecinošās ainas ir liela talanta un ilgas pieredzes augļi,” stāsta jauniestudējuma režisors Džordžo Barberio Korseti. Viņa interpretācijā 19. gadsimta populārā opera iegūst jaunu veidolu, vizuālajā tēlā izmantojot itāļu kino zelta laikmeta –  20. gadsimta 50. gadu – estētiku.  Īpaši būtiska nozīme jauniestudējumā būs videomākslai, kas veidota aplikācijas animācijas tehnikā, iedvesmojoties no sirreālisma un dadaisma kolāžām.

Džordžo Barberio Korseti ir aktieris, dramaturgs, kā arī teātra un operas režisors, kurš strādā gan Itālijā, gan citās valstīs. Jau gadu desmitiem viņš savās izrādēs pēta robežas starp teātri un pārējām mākslām: dzeju, rakstniecību, mūziku, vizuālajām mākslām un cirku, videomākslu un deju. 

Šosezon opera Dons Paskvāle tiks izrādīta arī 25. un 26. maijā un 15. jūnijā.

Sarunas pirms pirmizrādes par jauniestudējumu notiks 21. maijā 18.30 LNO Jaunajā zālē.

Biļetes var iegādāties LNO un Biļešu Paradīzes kasēs, kā arī internetā: https://www.bilesuparadize.lv/performances/performance/14927.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Aktuāli

Brīvās telpas mazās lietas

Atmiņā paliks kuratoru Ivonnas Farelas un Šellijas Maknamaras veiktās izmaiņas biennāles izstāžu telpu arhitektūrā, nevis viņu kūrētās izstādes idejas. Venēcijas biennāles 16. Starptautiskā arh...

Ziņas

Vairāk Ziņas

Mūzika

Vairāk Mūzika

Māksla

Vairāk Māksla

Teātris

Vairāk Teātris

Literatūra

Vairāk Literatūra

Kino/TV

Vairāk Kino/TV

Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri

Intervijas

Vairāk Intervijas

Recenzijas

Vairāk Recenzijas

Grāmatas

Vairāk Grāmatas

Konkursi

Vairāk Konkursi

Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi

KD Afiša

Vairāk KD Afiša

Deja

Vairāk Deja