Laika ziņas
Šodien
Migla

Baltijas Drāmas forumā ekspertu balva piešķirta iestudējumiem Tuvā pilsēta un Zvērīgā mīla

Šodien, 13. novembrī, noslēdzot Baltijas Drāmas forumu (BDF), tika paziņoti arī ārvalstu ekspertu balvas ieguvēji - Latvijas Nacionālā teātra iestudējums Tuvā pilsēta (režisors Kirils Serebreņņikovs) un Dirty Deal Teatro izrāde Zvērīgā mīla (režisors Mārcis Lācis), informēja foruma pārstāve Daiga Gaismiņa-Šiliņa.

Sagaidot Baltijas valstu simtgades, no 2017. gada 4. līdz 12. novembrim Latvijā norisinājās Baltijas Drāmas forums (BDF), kas pulcēja Rīgā teju 70 teātra profesionāļus no Somijas, Polijas, Lietuvas un Igaunijas.

“Šogad Baltijas Drāmas forums fokusējas uz latviešu nacionālo dramaturģiju un tās izvērtējumu. Atlasījām 10 izrādes visos Latvijas teātros, kas patiesībā ir tikai desmitā daļa no šobrīd aktīvā teātru repertuārā esošajiem nacionālās dramaturģijas iestudējumiem. Lielākā daļa no Forumā iekļautajām izrādēm saņēmušas arī Spēlmaņu nakts  nominācijas,” par BDF norisi stāsta programmas vadītāja Dita Jonīte.

“Varu tikai apskaust Latviju par tik plašu nacionālās dramaturģijas pārstāvniecību teātru repertuārā. Mums bija iespēja redzēt visdažādāko formu un vēriena izrādes gan valsts, gan neatkarīgajos teātros. Bija interesanti skatīties, kā tiek spēlēti senāk un tikko iestudēti latviešu autoru darbi. 2016. gadā, kad Lietuva rīkoja Baltijas Drāmas forumu, mums bija gana problemātiski sakomplektēt nacionālo dramaturģiju pārstāvošu programmu. Jūs lieliski tiekat galā gan ar episku darbu – tādu kā Raiņa Uguns un nakts, gan sociālisma laikā rakstīto darbu jauniem, svaigiem lasījumiem, gan ar šodienas aktualitātēm saistīto darbu  iestudēšanu,” par BDF akcentēja teātra kritiķe Kristīne Steiblīte (Lietuva).

“Latvijas teātris, tāpat kā visa māksla postpadomju telpā, šobrīd atrodas uz robežas – starp Rietumiem un Austrumiem. Un tieši uz šādām robežām rodas ļoti spilgti paraugi. Jebkurā notikumā mēs meklējam šībrīža patiesību, un katram patiesība ir sava. Par pieredzēto Latvijas teātros varu teikt tikai izcilus vārdus, atklāju daudzus autorus, režisorus, tēmas,” stāstīja dramaturgs Dmitrijs Minčonoks (Krievija).

Šogad BDF programma bija papildināta ar laikmetīgas  dramaturģijas darbnīcu Eposs. 21. gadsimts. Lībieši, kurā piedalījās jaunie teātra mākslinieki – Baltijas  valstu un Somijas dramaturgi, režisori un horeogrāfi. Eduarda Smiļģa Teātra muzejā Igaunijas teātra NO99 dramaturgu Ēro Epnera un  Tarmo Jūristo vadībā dramaturgi visas nedēļas garumā (līdz svētdienai, 12. novembrim) strādāja pie divām apakštēmām eposs un lībieši. “Darbnīcā izstrādātās idejas visas ir dzīvotspējīgas un var tikt realizētas arī uz skatuves. Visiem klātesošajiem tā bija neatsverama pieredze,” par darbnīcu stāstīja projekta vadītāja Anna Zvaigzne.

BDF ir starptautisks ikgadējs Baltijas valstu teātra mākslas notikums, kas vienkopus pulcē visu trīs Baltijas valstu teātra praktiķus un teorētiķus, ļaujot iepazīt un novērtēt rīkotājvalsts sasniegumus nacionālās dramaturģijas laukā, bet Latvijas skatītājiem sniedza arī iespēju koncentrētā laika periodā iepazīties ar nacionālās dramaturģijas iestudējumiem visos Latvijas teātros. BDF laikā notika arī diskusijas un dramaturgu darbnīca.

BDF ir Latvijas valsts simtgades programmas notikumus, tas norisinās  ar Kultūras ministrijas, Valsts Kultūrkapitāla fonda, Borisa un Ināras Teterevu fonda un Rīgas domes finansiālu atbalstu.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Jauna valdība Latvijā būs

Kopā nobalsojuši: 197

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja