Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Latvijā viesosies pārstāvji no iepriekšējām Frankfurtes grāmatu tirgus viesu valstīm

No 19. līdz 20. novembrim Latvijā viesosies pārstāvji no iepriekšējām Frankfurtes grāmatu tirgus viesu valstīm – Somijas un Gruzijas – , kā arī 2022. gada viesu valsts – Slovēnijas. Vizītes laikā viesi dalīsies ar pieredzi šādas dalības organizēšanā, kā arī pastāstīs par sasniegtajiem rezultātiem, informēja platformas Latvian Literature pārstāve Anete Konste.

Jau izskanējusi informācija, ka šī gada oktobrī kultūras ministrs Nauris Puntulis devās uz Frankfurti, lai tiktos ar Frankfurtes grāmatu tirgus vadību un uzsāktu oficiālas sarunas par Latvijas nokļūšanu viesu valsts statusā 5 līdz 6 gadu ilgā periodā. Latvijas literatūras eksporta platforma Latvian Literature sadarbībā ar Kultūras ministriju aicinājusi uz Latviju Somijas organizācijas Fili vadītāju Tiā Strandēnu (Tiaa Strandén), Gruzijas bijušo Viesu valsts programmu vadītāju Medeu Metrevelli (Medea Metrevelli) un Slovēnijas Grāmatu institūta vadītāju Renatu Zamidu (Renata Zamida), lai uzzinātu vairāk par šo valstu pieredzi, ieguvumiem un sasniegtajiem rezultātiem.

"2018. gadā Latvija kopā ar Lietuvu un Igauniju bija Londonas grāmatu tirgus viesu valstis, kas bija ļoti labs atspēriena punkts. Tika iegūta lieliska pieredze un sasniegti rezultāti, ko ir novērtējis arī Frankfurtes grāmatu tirgus. Mēs ticam, ka Latvijas kļūšana par Frankfurtes grāmatu tirgus viesu valsti nestu būtisku ieguvumu ne tikai grāmatniecības nozarei, bet arī citām kultūras nozarēm, tūrisma attīstībai un kopējam valsts tēlam," pastāstīja platformas Latvian Literature pārstāve Juta Pīrāga.

19. novembrī plānota oficiāla viesu tikšanās ar pārstāvjiem no Kultūras, Ekonomikas un Ārlietu ministrijām, kā arī Latvijas Institūta, platformas Latvian Literature, Poligrāfijas asociācijas, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, Latvijas Rakstnieku savienības, Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas, Valsts Kultūrkapitāla fonda un Latvijas Nacionālās bibliotēkas.

20. novembrī no plkst. 15 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Draugu telpā jebkurš interesents tiek aicināts uz semināru Frankfurtes viesu valstu pieredzes stāsti: Somija, Gruzija, Slovēnija, kurā vizītes viesi prezentāciju formā visus klātesošos iepazīstinās ar savu iegūto pieredzi. Pasākums notiks angļu valodā. Vizītes laikā viesi dosies arī ekskursijā pa Vecrīgu, Latvijas Mākslas muzeju un Latvijas Nacionālo bibliotēku.

Frankfurtes grāmatu tirgus ir lielākais grāmatu tirgus pasaulē, kurā pulcējas izdevēji no visas pasaules. Tas ir “pasaules ideju tirgus”, kurā ne tikai tiek pārdotas grāmatu izdošanas tiesības un uzstājas grāmatniecības nozares profesionāļi, bet arī notiek citu nozaru (poligrāfija, dizains, teātris, nacionālās valstu virtuves, vēsture, mūzika, māksla, video spēles, tehnoloģijas) reprezentācija, kā arī pulcējas ietekmīgi valstu politiķi. Tirgu katru gadu apmeklē teju 300 tūkstoši cilvēku, tostarp aptuveni 10 tūkstoši žurnālistu.

Latvijas nokļūšana viesu valsts statusā veicinātu literatūras, kultūras un biznesa nozaru redzamību un atpazīstamību starptautiskā mērogā, atklājot mūsu unikālās un spēcīgās puses. Frankfurtes grāmatu tirgus viesu valstīm paredzēta atsevišķa halle valsts stendam (~2300 m2) tieši pie centrālās ieejas, kuru apmeklē 80% no ~ 300 tūkstošiem tirgus dalībnieku un īpaša diskusiju un kultūras pasākumu programma grāmatu tirgū un ārpus tā.

Patlaban plānots, ka Latvijai būtu nepieciešami ikgadēji 450 000 eiro literatūras eksporta sistēmai, t.sk. grantu programmai, un tad viesu valsts gadā palielinājums līdz ~3 milj. eiro divu gadu periodā, lai sagatavotu un īstenotu viesu valsts statusu un programmu.

 

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Mirsti labāk astoņos(1)

Ārstos cilvēcība un empātija nav zudusi. Mums paveicās. Mediķi pārkāpa noteikumus. Bet vai tā tam būtu jādarbojas?

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja