Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +5 °C
Viegls lietus
Piektdiena, 24. janvāris
Krišs, Eglons, Ksenija, Egle

Pūce pieprasa paskaidrojumus Jelgavas mēram par situāciju ar Jelgavas tirgu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) pieprasījis paskaidrojumus Jelgavas domes priekšsēdētājam Andrim Rāviņam (LZS) par iespējamu domei un priekšsēdētājam noteikto pienākumu nepildīšanu saistībā ar pašvaldībai daļēji piederošās SIA Jelgavas tirgus pārvaldību, informēja Pūces pārstāve Agnese Vārpiņa.

Pēc viņas teiktā, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir saņēmusi informāciju par iespējamiem Jelgavas pilsētas domes un mēra pārkāpumiem saistībā ar Jelgavas tirgus pārvaldību. Proti, ministrijas rīcībā nonākusī informācija liecina, ka dome, iespējams, ir pieņēmusi lēmumus pretēji pašvaldības interesēm. 

Ministrijas saņemtajā informācijā ir norādīts, ka 2016.gada 26.maijā Jelgavas pilsētas dome nolēma bez jebkādas publiskas nomas tiesību izsoles rīkošanas uz 30 gadiem iznomāt pašvaldības uzņēmumam Jelgavas tirgus divus pašvaldības īpašumā esošus nekustamos īpašumus Sporta ielā 2b un Zemgales prospektā 19a, kur bija iecerēts attīstīt tirgu.

Pēc VARAM paustā, Jelgavas tirgus ilgstoši cieta finanšu zaudējumus un 2016.gada 28.jūlijā Jelgavas pilsētas dome nolēma tā pamatkapitāla palielināšanai piesaistīt SIA Era2k TT. Tas ticis darīts ar mērķi izbūvēt pārtikas un nepārtikas tirgu līdz šī gada 6.septembrim.

Saskaņā ar ministrijai sniegto informāciju, Era2k TT šajā projektā bija jāiegulda 800 000 eiro, kaut firma nesen bija dibināta un tās pamatkapitāls bija 3000 eiro. Ieguldot pamatkapitālā līdzekļus, uzņēmums ieguva Jelgavas tirgus kontrolpaketi 51,57% apmērā un Jelgavas pilsētas pašvaldība zaudēja kontroli pār uzņēmumu.

Vēlāk, 2017.gadā, Jelgavas tirgus, kurā pašvaldībai vairs nepiederēja kontrolpakete, par nesamērīgi zemu cenu pārdevis īpašumus Jelgavā.

Savukārt šī gada 27.jūlijā Jelgavas pilsētas dome pieņēma lēmumu pagarināt jaunā tirgus būvniecības termiņu uz trim gadiem, bez ekonomiska pamatojuma, iespējams, nodarot pašvaldībai būtiskus zaudējumus, pauda VARAM.

"No saņemtās informācijas izriet, ka pašvaldība nav rīkojusies kā krietns un rūpīgs saimnieks, bet pat, iespējams, veicinājusi pašvaldības līdzekļu izsaimniekošanu. Sagaidu šīs situācijas skaidrojumu, lai lemtu par ministrijas tālāko rīcību," norādīja ministrs.

Ministrija ir pieprasījusi septiņu dienu laikā Rāviņam sniegt skaidrojumu par to, kā viņš kā kapitāldaļu turētājs veic pārraudzību pār SIA Jelgavas tirgus, vai tiek aizstāvētas pašvaldības intereses uzņēmuma darbībā un vai dome, pieņemot lēmumu par jaunā tirgus būvniecības pagarinājumu, ir izvērtējusi visus ekonomiskos un tiesiskos aspektus.

LETA oktobrī vēstīja, ka Valsts policija (VP) izmeklē kriminālprocesu, kas skar Jelgavas pašvaldībai daļēji piederošās SIA Jelgavas tirgus pamatkapitāla palielināšanu, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija. 

Par Vladimiram Šalajevam piederošā uzņēmumā uzņēmuma ERA2K TT spēju nodrošināt nepieciešamās investīcijas izbūvēt jaunu tirgu vairākkārt pauduši bažas domes opozīcijas deputāti, viņi arī uztraukušies, ka dome zaudēs savu ietekmi uzņēmumā.  

Savukārt kāda privātpersona vērsusies tiesībsargājošās iestādēs ar iesniegumu pārbaudīt ERA2K TT līdzekļu legalitāti, norādot arī uz iespējamo korupciju. Iesniedzēja uzmanību piesaistījis tas, kas Jelgavas tirgus pamatkapitāla palielināšana veikta piecos atsevišķos maksājumos, katrā pārskaitot pa 160 000 eiro. Iesniegumā norādīti arī citi argumenti.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), izvērtējot iesniegumu, secinājis, ka tas nesatur ziņas, kas norādītu uz korupciju. Taču, iespējams, noticis noziedzīgs nodarījums, par kuru paredzēta kriminālatbildība Krimināllikuma 195.pantā, proti, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana.

VP Zemgales reģiona pārvaldē, kur nonācis KNAB pārsūtītais iesniegums, aģentūrai LETA oktobrī atklāja, ka ir sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma XIX nodaļas - noziedzīgi nodarījumi tautsaimniecībā. Plašāki komentāri netiek sniegti, tostarp VP nekomentēja, vai lietā kādai personai piemērots kāds statuss.

Ar Šalajevu aģentūrai LETA toreiz sazināties neizdevās, bet domē apgalvoja, ka pašvaldība nav informēta par kriminālprocesa sākšanu saistībā ar Jelgavas tirgus darbību. Vienlaikus pašvaldībā skaidroja, ka tirgus valde apliecinājusi - būvdarbi jaunā tirgus teritorijā tiks sākti jau šogad.

Aģentūrai LETA ir zināms, ka saistībā ar kriminālprocesu paskaidrojumus ir sniedzis bijušais tirgus vadītājs Valdis Labanovskis, kurš amatu zaudējis 2018.gadā, par valdes priekšsēdētāju kļūstot Šalajevam.

Firmas.lv dati liecina, ka Jelgavas tirgus pamatkapitāls pašlaik ir 1 551 245 eiro, bet investora ERA2K TT pamatkapitāls - 3000 eiro. Savukārt Termināla tirgus, kas īstenos būvniecības projektu, pamatkapitāls ir 1 700 000 eiro.

 

Top komentāri

Jānis Labrencis
Visu savu valdīšanas laiku biedrs Rāviņš nekad nav centies sakārtot bijušo kolhoznieku tirgu. Agrāk teica, ka tirgus ir pilsētas vēders, bet Jelgavas tirgus tagad ir pilsētas un tās saimnieka kauna traips. Izdrupis asfalts un pussapuvušas būdeles. Patreizēja tirgus vieta ir ideāla. Tiešā tuvumā daudz dzīvojamo māju. To nevar teikt par ieplānoto tirgus vietu netālu no dz. stacijas. Tas ir tipisks rūpniecības rajons bez dzīvojamām mājām tiešā tuvumā. Ir radies iespaids, ka Rāviņš, lai vēl vairāk veicinātu zemnieku saimniecību iznīcināšanu, tirgu grib iekārtot vissneizdevīgākā vietā. Jan nav kur realizēt savu produkciju, tad nevar ražošana attīstīties. Toties gandrīz katrā pilsētas kvartālā ir pa importa preču lielveikalam.
.
.
Beidzot neaizskaramajam Rāviņam ķeras klāt. Cerams ka nedaudz naktsmieru šim patraucēs.
citu vidū
c
NOTIKUMS JELGAVAS TIRGŪ NAV SITUĀCIJA, BET STĀVOKLIS. Arī Rāviņš tagad ir smagā stāvoklī.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Demogrāfijas bumba ar laika degli(24)

Jaundzimušo skaits Latvijā krītas ceturto gadu pēc kārtas, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati. Tuvāko desmit gadu laikā saskaņā ar Dienas aptaujāto ekspertu datiem dzimstības pie...

Kāds bijis Kariņa valdības gads?(30)

Daudzos jautājumos sāksies sacensība par to, kurš būs tālāks no problēmām, – paredz politologs, sabiedrisko attiecību jomas uzņēmējs Filips Rajevskis intervijā Romānam Meļņikam

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas