Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Saeimas komisija atbalsta Ventas ostas izveides likumprojektus

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija trešdien izskatīšanai galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektus jaunas valsts akciju sabiedrības (VAS) Ventas osta izveidei, paredzot tai nodot Ventspils brīvostas funkcijas.

Komisija lūgs Saeimas Prezidiju nolemt, ka parlaments par grozījumiem Ventspils brīvostas likumā un likumā Par ostām galīgajā lasījumā lemj šodien ārkārtas sēdē plkst.17.15. Tās sasaukšanas gadījumā šī būtu jau trešā ārkārtas sēde šodien.

Kā norādīja satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) šodien komisijā izskatīšanai galīgajam lasījumam atbalstītie priekšlikumi paredz veikt tehniskus precizējumus un nemaina likumprojektu būtību.

Lai gan no likumprojekta izslēgts nosaukums Ventas osta, reizē noteikts, ka ostas funkcijas veiks Ministru kabineta noteiktā valsts kapitālsabiedrība. Linkaits aģentūrai LETA pastāstīja, ka Ministru kabinets jau ir noteicis, ka ostas funkcijas veiks Ventas osta.

Ministrs arī skaidroja, papildu nauda Ventas ostas izveidei no valsts budžeta līdzekļiem nebūs nepieciešama un ka tam tiks pārdalīti līdzekļi no Satiksmes ministrijas iekšējiem resursiem.

Likumprojektos komisija veica arī citus nepieciešamos grozījumus.

Jau ziņots, ka Saeima jau ir pieņēmusi grozījumus abos minētajos likumos, Ventspils brīvostu un Rīgas brīvostu nododot valsts pārziņā.

Savukārt otrdien valdība atbalstīja Satiksmes ministrijas (SM) rosinājumu dibināt jaunu kompāniju - Ventas osta, kas nodrošinās Ventspilī esošās ostas teritorijas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu. Kompānijas Ventas osta pamatkapitāls būs 35 000 eiro, bet kapitāldaļu turētāja būs SM.

Paredzēts, ka jaundibināmās Ventas ostas balsstiesīgās akcijas piederēs valstij un kapitālsabiedrības akcijas nedrīkstēs privatizēt, atsavināt, ieķīlāt un citādi apgrūtināt. Ventas osta pildīs ostas pārvaldnieka funkcijas, kā arī būs tiesīga slēgt līgumus ar ostas klientiem un veiks visas nepieciešamās darbības, lai pakāpeniski pārņemtu saistības pret ostas klientiem.

Paredzēts pārejas posms, kurā sākotnēji paralēli darbosies Ventspils brīvostas pārvalde un jaundibinātā valsts kompānija. Ventas osta Ventspils brīvostas pārvaldes mantas, tiesības un saistības pārņems pa daļām, arī darbinieki - speciālisti, tehniskais personāls u.c. pāries darbā uz Ventas osta pakāpeniski. Ventspils brīvostas pārvaldes likvidācijas procesa ietvaros normatīvos noteiktā kārtībā tiks lemts par Ventspils brīvostas pārvaldes aktīvu nodošanu jaunajai valsts kapitālsabiedrībai.

Minētās izmaiņas rosinātas, ņemot vērā, ka ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) šogad 9.decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteica sankcijas Ventspils mēram Aivaram Lembergam (Latvijai un Ventspilij) un četrām ar viņu saistītām juridiskām personām - Ventspils brīvostas pārvaldei, Ventspils attīstības aģentūrai, Biznesa attīstības asociācijai un Latvijas Tranzīta biznesa asociācijai.

Satiksmes ministrs iepriekš uzsvēra, ka izmaiņas tiek virzītas, lai varētu ātrākā un apņēmīgā veidā tikt galā ar ASV sankcijām. Lai nebūtu bažu, ka uz kādu Ventspils ostā strādājošo uzņēmumu nepamatoti tiktu attiecināts sankciju režīms, nolemts dibināt jaunu juridisko personu Ventas osta, kura nebūs nekādā veidā saistīta ar ASV sankcijām iekļautajām personām, norādīja ministrs. Ar Ventas ostu finanšu darījumus varēs veikt uzņēmumi, kas veiks darbības ostā, pauda Linkaits.

Pašlaik arī tiek strādāts pie tā, lai Ventspils osta tiktu izņemta no ASV sankciju saraksta, pastāstīja ministrs. Viņš arī aicināja uz sapratni, ka dažādus tehniskos jautājumus atbildīgās amatpersonas cenšas risināt darba gaitā.

Pēc 2020.gada 8.janvāra jebkādi finansiāli darījumi ar minētajām četrām sankcionētajām juridiskajām personām nebūs iespējami, jo bankas tos neapkalpos. Savukārt Lembergs varēs paturēt vienu kontu, kas nepieciešams pamatvajadzību apmierināšanai, proti, lai saņemtu pabalstus un pensiju, kā arī veiktu nodokļu, valsts nodevu apmaksu, maksājumus par pārtikas produktiem, īri vai hipotēku, komunālajiem pakalpojumiem, atlīdzību par izdevumiem saistībā ar juridiskiem pakalpojumiem u.c.

Turklāt sankcijas attiecas arī uz uzņēmumiem, kurus kontrolē Lembergs vai kuros viņš minēts kā patiesais labuma guvējs.

Valsts iestādes un juristi iesaka darījumos izvairīties no sadarbības ar sankciju sarakstā iekļautām personām un struktūrām. Sadarbojoties ar OFAC sankcionētām personām pastāv risks tikt pakļautam OFAC sekundārajām sankcijām vai citiem ierobežojumiem, piemēram, var tikt uzlikts liegums veikt transakcijas ASV dolāros, var tikt noteikts ieceļošanas aizliegums ASV u.tml.

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Trieciens Rīgas viesnīcām(8)

Pieczvaigžņu viesnīca Pullman Riga Old Town Vecrīgā viesus vairs neuzņems, Dienai apliecina viesnīcas ģenerāldirektors Valdis Vanadziņš. Pārējās viņa pārvaldītās viesnīcas – Mercure un Ibis Centr...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas