Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +6 °C
Daļēji saulains
Piektdiena, 3. aprīlis
Daira, Dairis

Krājbankas krimināllietu komercnoslēpuma dēļ skatīs slēgtās sēdēs

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien nolēma tā dēvēto Latvijas Krājbankas krimināllietu, kurā apsūdzēts bankas bijušais vadītājs Ivars Priedītis un bijušais īpašnieks Vladimirs Antonovs, skatīt slēgtās sēdēs, jo lietas materiāli saturot informāciju par bankas bijušajiem klientiem.

Lūgumu par lietas iztiesāšanu slēgti tiesā pieteica par cietušo atzītās likvidējamās Krājbankas pārstāve Agnese Hartpenga. Lūgumam pievienojās otrs Krājbankas pārstāvis Romualds Vonsovičs.

Iebildumus par pieteikto lūgumu neizteica nedz prokurors, nedz apsūdzēto Antonova un Priedīša aizstāvji.

Hartpenga lūgumu pamatoja, norādot, ka lietā esošie materiāli satur līgumus, kuru izpaušana varētu kaitēt likvidācijas procesam un bankas aktīvu atgūšanai. Turklāt Kredītiestādes likums paredz iestādei garantēt klientu datu aizsardzību. Rezultātā krimināllietas izskatīšanā tiks minēta komercnoslēpumu saturoša informācija.

Prokurors tiesā norādīja - tā kā komersants ir nodevis informāciju, kas ir komercnoslēpums, tad likvidējamās "Krājbankas" pārstāves lūgums ir pamatots. Arī Antonova advokāts Viesturs Zauls piekrita Hartpengai un norādīja, ka ļoti daudzi jautājumi skar bijušās bankas klientus. Viņš gan minēja, ka patlaban ir grūti prezumēt, vai informācija, kura vēl tikai izskanēs tiesas sēdēs, ir aizsargājama vai slēpjama. Tādās pašās domās bija arī Priedīša aizstāvis Jānis Davidovičs.

Savukārt Priedītis tiesai norādīja, ka viņam "nav nekā slēpjama no sabiedrības", bet pievienojās sava aizstāvja viedoklim un pret pieteikto lūgumu neiebilda.

Otrs apsūdzētais Antonovs uz sēdi ieradies nebija. Kā advokāts Zauls stāstīja tiesā, Antonova neierašanās saistīta ar Lielbritānijā patlaban notiekošo tiesvedību par Antonova izdošanu Lietuvai. Kamēr Lielbritānijā tiek lemts par apsūdzētā Antonova izdošanu, Vestminsteras tiesa ir pieņēmusi lēmumu par galvojuma nozīmēšanu, un Antonovam ir aizliegts izceļot no valsts, saņemt jebkādus starptautiskus ceļošanas dokumentus, kā arī viņam jāuzturas noteiktajā dzīvesvietā.

Nākamais datums, kad Lielbritānijā tiks skatīta lieta par Antonova izdošanu Lietuvai, paredzēta 22.jūlijā.

Vienlaikus Zauls norādīja, ka Antonovs par šodienas tiesas sēdi ir informēts.

Tiesa nolēma apmierināt pieteikto lūgumu, pamatojot savu lēmumu, ka lietā primāri ir aizstāvēt komercnoslēpumu un lieta nav tik nozīmīga, lai prioritāra būtu sabiedrības informēšana par lietas iztiesāšanu.

Komercnoslēpuma prioritāte saistāma ar to, ka likvidējamā banka joprojām slēdz darījumus un veic darbības veiksmīgai likvidācijas procesa pabeigšanai.

"Krājbankas" krimināllietu tiesa turpinās skatīt 3.oktobrī plkst.10.

LETA jau ziņoja, ka Priedītim celta apsūdzība, kur pirmā apsūdzības daļa ir par svešas mantas prettiesisku iegūšanu lielā apmērā. Apsūdzība celta pēc Krimināllikuma 179.panta trešās daļas, proti, par piesavināšanos, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās. Savukārt otra apsūdzības daļa ir par statistisko atskaišu sniegšanu, proti, Priedītis, pēc likumsargu domām, šīs atskaites un informāciju slēpis. Apsūdzība celta pēc Krimināllikuma 217.panta otrās daļas par grāmatvedības un statistiskās informācijas noteikumu pārkāpšanu. Priedītim arī apsūdzība celta pēc 196.panta - par pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu un pārsniegšanu.

Savukārt Antonovam tiek inkriminētas noziedzīgas darbības, kas saistītas ar Krājbanku, proti, par darījumu ķēdi, kuras sākums ir starp Krājbanku un East West United Bank Luksemburgā, iepriekš informēja Antonova aizstāvis. Apsūdzība celta pēc Krimināllikuma 179.panta trešās daļas, proti, par piesavināšanos, un 20.panta otrās daļas, saskaņā ar kuru "par organizētāju uzskatāma persona, kas noziedzīga nodarījuma izdarīšanu organizējusi vai vadījusi".

Kā ziņots, 2011.gada nogalē Krājbankā tika konstatēts ap 100 miljonu latu (aptuveni 142 miljonu eiro) līdzekļu iztrūkums, bet jau tā paša gada 23.decembrī Rīgas apgabaltiesa Krājbanku pasludināja par maksātnespējīgu. Ņemot vērā līdzekļu iztrūkumu, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome nolēma apturēt visu Krājbankas finanšu pakalpojumu sniegšanu.

Policija par notikušo sāka izmeklēšanu. Izmeklēšana par Antonovu notiek arī Lietuvas tiesībsargājošās iestādēs saistībā ar Snoras bankas bankrotu.

Krājbankas kriminālprocesā aizdomās par piesavināšanos lielā apmērā tika turēts bijušais bankas prezidents Priedītis, bankas līdzīpašnieks Antonovs, kā arī bijušie bankas valdes locekļi Dzintars Pelcbergs un Mārtiņš Zalāns. Šajā kriminālprocesā izmeklētāji 2011.gadā aizturēja arī bijušo bankas valdes locekli Svetlanu Ovčiņņikovu.


Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Latvijā pašreiz jūtas drošāk(14)

Ar jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 saslimušo skaits Latvijā pagaidām pieaug salīdzinoši lēnā tempā un vienmērīgi. Pretēja aina Eiropā paveras Itālijā un Spānijā, kur saslimušo skaits ik ...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas