Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +17 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 27. maijs
Loreta, Dzidra, Gunita, Dzidris

Gada vārdam pieteikti "kremlini", "neglīte" un "strēdzeklis"

Ir noslēgusies aptauja par 2014.gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu, ko apkopos un sabiedrībai darīs zināmus nākamnedēļ, 2.februārī, portālu Diena.lv informēja Latvijas Rakstnieku savienības pārstāve Ieva Kolmane.Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas, Latvijas Rakstnieku savienības un Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisijas ikgadējā akcijā "Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens" ieteikumu netrūkst nevienā no kategorijām.

Samanāmas gan svaigākas, gan jau iepriekš novērotas vēsmas. Pie svaigākajām pieskaitāma neparasti uzbangojusi vēlme latviešu valodu bagātināt ar apstākļa vārda formām - "gaismup", "mežup", "naktup" u.tml. Gada vārda pieteikumos tradicionāli atbalsojas politiskās un sabiedriskās dzīves vēsmas ("kremlini", "sirdsprojekts"), jaunievedumi reklāmas jomā ("neglīte"), meklējumi pēc latviska apzīmējuma iepriekš nepazītiem un latviski nenosauktiem produktiem ("plastalas" kā gumijtupeles) un vērtīgi atradumi, nākuši iz bērnu mutes - piemēram, "lamu pirksts" kā vidējais pirksts, agrākos laikos gan pazīstams kā Garais Ansis. Izteikta šogad bijusi radoša tendence gada vārda godā iecelt pašdarinājumus - jaunvārdus, no kuriem viens ir "strēdzeklis", lietojams satiksmes sastrēguma jeb "korķa" vietā.

Pie nevārdiem iekļuvušas kaitinošas nepareizības - greizi locīts "cept": "cepj"/ "cepju"/ "cepjam"; sevi pieteikusi pārāko un vispārāko pakāpju darināšanas sērga - "vispārdotākais", "publicētākais" u.tml.; jau kur tas laiks apkarotā svešvārdu nekritiska pārņemšana ("deliverēt", "glamūrīgs", "kapkeiks", "tolerēt", "kutikulēt" u.c.), un iesūtītas arī liekvārdīgas frāzes, tādas kā "ieņemamais amats" vai "pigmeju pundurezis".

Spārnotie teicieni, kā allaž, nākuši no politiķu un citu publisku personu mutes, tāpat pieteicējiem prātā palicis dažs labs ziņu virsraksts. Starp populārākajiem ir Ingunas Sudrabas frāze "tā es neesmu", visai amizantais "Induļa un Ārijas kredīts" (Valda Dombrovska sievai Ārijai un premjera padomnieces vīram Indulim Dukanam piederošajai SIA Land Development izsniegtais kredīts valstij piederošajā Hipotēku bankā), Dons ar "neraudi, susuriņ" un, protams, Artuss Kaimiņš - "zini, kas es esmu?". Tepat arī "Kaimiņa sivēnmāja" kā apzīmējums deputāta Kaimiņa darbībai Saeimā un teiciens "skaidrs kā Kaimiņš", ar ko iesūtītāja iesaka aizvietot veco izteiku "skaidrs kā bāreņa asara".

Dabiskas atlases ceļā šogad kristalizējusies vēl ceturtā pieteikumu kategorija - ne īsti nevārdi, ne spārnoti teicieni, bet tādi kā domas samudžinājumi, nejēdzības. Vai pie kāda titula tiks frāzes "Uz ziemas sezonu Mežotnē tiks izņemts tiltiņš pār Lielupi", "Šobrīd vidējais bērnu dzimšanas vecums sasniedzis 29 gadus", rakstam par Dinamo hokeja klubu liktais virsraksts "Jaunas sejas kluba vaibstos" un citi uzjautrinoši savārstījumi, lems Gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena žūrija - astoņi valodniecības un rakstniecības profesionāļi, ko darbam deleģējušas trīs akcijas rīkotājorganizācijas.

Savu balvu vērtīgākā pieteikuma iesūtītājam iecerējusi pasniegt Rīgas Latviešu biedrība.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas