Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +8 °C
Skaidrs
Sestdiena, 2. marts
Luīze, Laila, Lavīze

Kokskaidu plātņu un bloku produktu eksporta līdere

Pēdējo 15 gadu laikā Latvija sasniegusi ievērojamu progresu kokskaidu plātņu un bloku produktu eksportā.

Latvijas kokskaidu plātņu produktu eksports 2022. gadā veidoja 1,4% no globālā tirgus, pēc šo produktu eksporta uz vienu iedzīvotāju Latvija ir otrajā vietā pasaulē, bet pēc kopējā apjoma tonnās – 18. vietā pasaulē. To rāda pasaules tirdzniecības centra World Trade Center (statistikas datubāze, kuru atbalsta Pasaules Tirdzniecības organizācija, ANO Tirdzniecības un attīstības aģentūra un Eiropas Savienība) dati. Lai gan Latvijas koka skaidu (ieskaitot OSB) plātņu un bloku produktu eksporta apjomi ir mazāki nekā zāģētās produkcijas eksporta apjomi, šis arī ir svarīgs un nozīmīgs produkts Latvijas ekonomikai, kas nodrošina Latvijas specializāciju globālā mērogā, ražojot produktus ar augstu pievienoto vērtību. Latvijā kokskaidu un OSB plātņu produktu ražošanas un eksporta ienākumi ir saistīti ar SIA Kronospan Riga un arī presēto koka palešu bloku ražotāja SIA Baltic Block sekmīgo darbību, pārstrādājot nozīmīgu apaļkoksnes un šķeldas (arī skaidu) daudzumu, tādējādi samazinot šo izejvielu eksporta apjomus.

Jauno ražotņu artava

Jāatzīmē, ka pēdējo 15 gadu laikā Latvija sasniedza ievērojamu progresu kokskaidu plātņu un bloku produktu produkcijas eksportā. 2007. gadā, salīdzinot Baltijas un Skandināvijas valstis, Latvija šo produktu eksporta apjomā (92 tūkst. t) atpalika gan no Somijas (123 tūkst. t), gan Igaunijas (101 tūkst. t). Pēc tam Latvijas kokskaidu plātņu ražotāji spēja kāpināt eksporta apjomus, un no 2008. gada Latvija ir stabila Baltijas un Skandināvijas līdere šīs produkcijas eksportā. Šādas izaugsmes pamatā ir 2007. gada rudenī oficiāli atvērtā 140 milj. eiro vērtā OSB plātņu ražotne, kas tobrīd bija viena no Latvijā lielākajām investīcijām visā Latvijas rūpniecībā. Savukārt 2012. gadā tika atvērta pēc kokskaidu plātņu tehnoloģijas strādājošā un līdz ar to arī šī produkta statistiskos rādītājus audzējošā presēto koka palešu bloku ražotne SIA Baltic Block. Rezultātā Latvija maksimālo eksporta apjomu sasniedza 2017. gadā – 272 tūkstoši tonnu. Tā kā kokskaidu plātņu un bloku produkti ir svarīga produkcija rūpniecībā un celtniecībā, to eksporta apjomi ir jutīgi pret ekonomiskās izaugsmes izmaiņām. Covid-19 pandēmijas izraisītajā ekonomiskā sarukuma laikā Latvijas kokskaidu plātņu un bloku produkcijas eksports nedaudz samazinājās, bet 2022. gadā nozare jau bija atguvusies. Nozīmīgu apjomu no Latvijas kopējā kokskaidu plātņu un bloku produktu produkcijas eksporta 2023. gadā iepirka arī Zviedrija (6,21%), Igaunija (4,81%), ASV (3,54%), Čehija (3,46%), Katara (3,39%), Somija (3,24%), Beļģija (2,78%), Apvienotā Karaliste (2,12%), Nīderlande (1,82%), Ungārija (1,65%) un Portugāle (1,21%). Savukārt pasaules lielākā kokskaidu plātņu importētāja ir Vācija, kas 2022. gadā importēja vairāk nekā desmito daļu (10,6%) no pasaules tirgū piedāvātā kokskaidu plātņu apjoma. Tālāk pēc importa apjoma sekoja Polija (5,6%), ASV (5,4%), Itālija (4,9%).

Latvijas vieta pasaulē

Pēc World Trade Center datiem, 2022. gadā vislielāko kokskaidu plātņu apjomu eksportēja Taizeme (1477,6 tūkst. t), kam sekoja Austrija (1163,5 tūkst. t), Vācija (1118 tūkst. t). Latvija ar 212 tūkst. t bija 18. vietā pasaulē. Salīdzinājumam: 2022. gadā Lietuva ar 64 tūkst. t lielu eksportu bija 34. vietā pasaulē, bet Igaunija ar 30,4 tūkst. t lielu eksportu bija 31. vietā pasaulē. Latvijas kokskaidu plātņu eksports 2022. gadā veidoja 1,4% no globālā tirgus. Ņemot vērā to, ka Latvijā dzīvo 0,02% no pasaules iedzīvotājiem, tad visas preces, kurās Latvijas eksports ir virs 0,02% no pasaules kopējā eksporta, liecina, ka attiecīgās preces eksportā Latvijai ir specializācija starptautiskajā darba dalīšanā attiecīgajā jomā globālā mērogā. Kokskaidu plātņu eksportā Latvija ir ļoti augstā vietā globālajā tirgū. Vislielākie ienākumi no kokskaidu plātņu eksporta, rēķinot uz vienu iedzīvotāju, 2022. gadā bija Austrijai (92,1 eiro uz vienu iedzīvotāju). Otrajā vietā bija Latvija (50,7 eiro uz vienu iedzīvotāju), bet trešajā vietā – Beļģija (24 eiro uz vienu iedzīvotāju). Tālāk sekoja Slovākija (23,9 eiro uz vienu iedzīvotāju), Čehija (19,1 eiro uz vienu iedzīvotāju), Rumānija (15,5 eiro uz vienu iedzīvotāju), Bulgārija (15,5 eiro uz vienu iedzīvotāju) un Portugāle (14,7 eiro uz vienu iedzīvotāju). Igaunija ar 14,2 eiro uz vienu iedzīvotāju bija devītajā vietā pasaulē, bet Horvātija (13,4 eiro uz vienu iedzīvotāju) noslēdza pasaules desmitnieku. Nozīmīgs koka skaidu plātņu eksporta apjoms uz vienu iedzīvotāju 2022. gadā bija Šveicei (12,4 eiro uz vienu iedzīvotāju), Norvēģijai (11,1 eiro uz vienu iedzīvotāju), Baltkrievijai ( 9,7 eiro uz vienu iedzīvotāju), Lietuvai (9,7 eiro uz vienu iedzīvotāju) un Ungārijai (9,5 eiro uz vienu iedzīvotāju).

Populārs produkts

Koka skaidu plāksnes tiek ražotas no koksnes skaidām, kuras sajauktas ar sintētisko sveķu līmi, tās tiek presētas augstā (150–200 grādu pēc Celsija) temperatūrā un liela spiediena (100–200 MPa) apstākļos. Atkarībā no skaidu lieluma un izmantotās līmes koka skaidu plāksnes tiek ražotas gan vispārējam pielietojumam, gan lielai slodzei, gan paaugstinātai mitrumizturībai. Kokskaidu plātnes var ražot dažādos izmēros un ar dažādu biezumu. Tās izmanto mēbeļu ražošanā (mēbeļu korpusu, durvju un skapju izgatavošanai), celtniecībā (jumtu, grīdu un sienu izbūvei), iepakojuma ražošanā, kā arī dažādu iekārtu un konstrukciju izgatavošanai. Kokskaidu un OSB plātnes, to produkcija, kas ir viens no visizplatītākajiem koksnes plātņu veidiem, ir viens no daudziem mežu nozares un kokapstrādes produktiem, kura ražošanā Latvija ir viena no globālajām līderēm.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas