Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Latvijas Banka: Jaunās desmit eiro banknotes apgrozībā nonāks pakāpeniski

Jaunās desmit eiro banknotes apgrozībā nonāks pakāpeniski, ar komercbanku starpniecību, biznesa portālu Nozare.lv informē Latvijas Bankas pārstāvis Jānis Silakalns.

Viņš norāda, ka jauno desmit eiro banknošu izsniegšana komercbankām un inkasācijas uzņēmumiem tika sākta šodien no rīta. Šīs dienas laikā banknotes sasniegs pirmos lietotājus - uzņēmējus un iedzīvotājus.

Iedzīvotājiem jaunās banknotes ir pieejamas arī Latvijas Bankas klientu kasēs Rīgā, Daugavpilī un Liepājā.

"Ažiotāža vai pastiprināta interese par jaunajām banknotēm šodien Latvijas Bankas kasēs nav vērojama, un tas ir saprotams, jo cilvēkiem nekas speciāli nav jādara banknošu maiņai un viss notiks automātiski. Tātad no praktiskā viedokļa nākt un mainīt pirmās sērijas banknotes pret otrajām nav lietderīgi," atzīmē Silakalns.

Lai arī par kādiem konkrētiem skaitļiem patlaban runāt ir pāragri, tomēr Latvijas Banka prognozē, ka pāris mēnešu laikā otrās sērijas desmit eiro banknotes dominēs apgrozībā - līdzīgi kā ar pieciem eiro, kuru pirmās sērijas banknotes Latvijā sastopamas ļoti reti, atzīst Latvijas Bankas pārstāvis.

Pirmās sērijas eiro banknotes pakāpeniski tiks aizstātas ar Eiropas sērijas banknotēm un iznīcinātas. Tomēr cilvēkiem nav jāuztraucas - pirmkārt, pirmās sērijas desmit eiro banknotes saglabās savu vērtību bez laika ierobežojuma.

Otrkārt, uzņēmējiem un iedzīvotājiem nekur nav speciāli jāiet vai jāveic kādas īpašas darbības, lai apmainītu savu naudu - jauno banknošu nonākšana apgrozībā notiks automātiski ar komercbanku, inkasācijas uzņēmumu un Latvijas Bankas palīdzību.

Kā ziņots, šodien Latvijā un visās citās eiro zonas valstīs apgrozībā nonāk jaunā otrās jeb Eiropas sērijas desmit eiro banknote. Otrās jeb Eiropas sērijas desmit eiro banknotes ir līdzīgas pirmās sērijas banknotei, bet ir nedaudz mainīts tās dizains un uzlabota drošība.

Kopumā Latvijas Banka ir izlaidusi apgrozībā 7,8 miljonus desmit eiro banknošu, 13,4 miljonus 20 eiro banknošu, 7,2 miljonus 50 eiro banknošu un sešus miljonus piecu eiro banknošu.

Eiro banknotes ir vienādas visās eirozonas valstīs. Apgrozībā ir septiņu nominālvērtību eiro banknotes - piecu, desmit, 20, 50, 100, 200 un 500 eiro, un uz tām attēloti dažādu Eiropas vēstures periodu arhitektūras stili. Uz piecu eiro banknotes attēlots antīkais periods, desmit eiro - romānika, 20 eiro - gotika, 50 eiro - renesanse, 100 eiro - baroks un rokoko, 200 eiro - 19.gadsimta tērauda un stikla arhitektūra, 500 eiro - 20.gadsimta arhitektūra.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas