Laika ziņas
Šodien
Smidzina
Rīgā +7 °C
Smidzina
Sestdiena, 4. aprīlis
Valda, Herta, Ārvalda, Ārvalds, Ārvaldis

Pieaug aizdomas par krāpšanos Brandava kontrolētajā mikroautobusu biznesā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) Gods kalpot Rīgai ietekmīgo biedru Aleksandru Brandavu tur aizdomās par kukuļa došanu un starpniecību kukuļošanā. Viņš šobrīd ir vienīgais aizdomās turētais. KNAB nesniedz informāciju, par kādiem darījumiem un kādā laika posmā iespējamā kukuļošana notikusi. TV3 raidījuma Nekā personīga rīcībā esoša informācija liecina, ka, visticamāk, KNAB izmeklē Brandava darījumus, kuros iesaistītas Rīgas Satiksmes iepirkumu lietā figurējošas personas. Līdzība ar Rīgas Satiksmes iepirkuma lietu ir, ka tā ierosināta par kukuļa došanu un starpniecību, taču nav nekādu ziņu par kukuļa ņēmēju.

Parasti izmeklēšanas interesēs procesa sākumā  ir aizdomās turēto personu izolēt no līdzinātājiem un lieciniekiem. Tāpēc lēmums neiet uz tiesu var liecināt par diviem iespējamiem scenārijiem. Pirmais – ka Brandavs aktīvi sadarbojas ar izmeklētājiem. Otrais, ticamākais, ka izmeklētāji Brandava aizturēšanu nebija iepriekš plānojuši, taču viņa vēlme izceļot lika rīkoties ātri. Tāpēc lietā vēl nav pietiekamu pierādījumu, kas pārliecinātu tiesu par nepieciešamību aizdomās turēto apcietināt.

Personas, kas ikdienā strādājušas ar Brandavu, Nekā personīga apšaubīja iespēju, ka viņš varētu sadarboties ar izmeklēšanu, jo nozīmīga viņa biznesa daļa balstās labā sadarbībā ar pašvaldības vadību.

Brandavs savu karjeru Rīgas pašvaldības struktūrās sāka 2005.gadā, kā direktors SIA Rīgas satiksme un padomes priekšsēdētājs uzņēmumā Viesturdārzs. Vēl 2008.gadā Brandavs deklarējis, ka viņam pieder B-Bus kapitāldaļas, un uzkrājumos ir 1350 eiro.  Desmit gadu laikā, kopš Rīgā pie varas ir partija Saskaņa, viņš ir kļuvis par miljonāru. 2017.gada deklarācijā redzams, ka nu jau Brandavs ir īpašniekos sešās kompānijās, bankās sakrājis 830 tūkstošus, turklāt vēl aizdevis 1,3 miljonus citiem. 

Brandavs turpina no medijiem izvairīties. Arī viņa advokāts Normunds Duļevskis atsakās apstiprināt, ka aizstāv Brandavu un ar žurnālistiem nerunā. Partijā Gods kalpot Rīgai Brandavs ir ietekmīgs biedrs. Viņš ir viens no partijas dibinātājiem, bijis tās valdē un biedru naudās  sešos gados kasē iemaksājis 95 tūktsošus eiro. Partijas priekšsēdētājs Andris Ameriks tikai 60 tūkstošus, bet Oļegs Burovs 5500. Valdes loceklis Mareks Gailītis, kurš biedra naudās samaksājis vien 4100 eiro, Nekā personīga sacīja, ka par Brandava statusu partijā valde lems tuvākajā sēdē.

Tomēr tās vēl nav visas nepatikšanas, kas sagaida Brandavu. Pārbaudi par iespējamām manipulācijām ar valsts apmaksātajiem invalīdu braucieniem turpina Autotransporta direkcija. Dati par diviem gadiem rāda neticamu ainu, ka Rīgas mikroautobusu satiksmē katrs sestais septītais pasažieris ir bijis invalīds. Kristians Godiņš, VSIA Autotransporta direkcija valdes priekšsēdētājs, saka:"Mums ir aizdomas un mums ir jautājumi, kurus mēs gribētu uzdot institūcijām, kuras varētu palīdzēt meklēt atbildes, kuras mēs fiziski paši nevaram atrast. Kaut vai tas pats validācijas biežums, vai tiešām tas ir dabā veikts. Tajā brīdī, ja tās validācijas pārsniedz 10 validācijas dienā, tad ir liels jautājums vai tas tiešām ir iespējams?"

Direkcija šobrīd pārbauda trīs mēnešu periodu pagājušajā gadā. 19 tūkstoši invalīdu Rīgas sabiedrisko transportu izmantojuši 1,5 miljonus reižu. 600 gadījumos atklājies, ka invalīda etalons izmantots 100 un vairāk reizes mēnesī, rekords bijis 500 validācijas. Tas nozīmē, kāds invalīds etalonu izmantojis 17 reizes dienā. Šobrīd jau ir skaidrs, ka direkcija lūgs policiju uzsākt kriminālprocesu par krāpšanu. "Pārbaudes process turpinās un tam mēs turpinām pievērst pastiprinātu uzmanību. Un no mūsu puses, kolīdz būs pamats kaut ko teikt, ka šeit mēs saskatām pārkāpumus, pirmais solis būs vērsties sabiedriskā transporta padomē un attiecīgi runāt par dotācijas aizturēšanu," piebilst Godiņš.

Tas nozīmē, ka Rīgas dome vairs nesaņems astoņus miljonus gadā par invalīdu pārvadāšanu, kamēr nenovērsīs trūkumus. Ja atradīs pārkāpumus pagājušā gada datos, tad  direkcija lūgs policijai un Valsts ieņēmumu dienestam pārbaudīt arī datus par iepriekšējiem gadiem. Dotāciju var atņemt pavisam, ja atklāsies, ka notikusi krāpšana.

Ēriks Morizīrs, SIA Rīgas karte valdes priekšsēdētājs, ASV akcionāru pārstāvis, apgalvo, ka Autotransporta direkcija par aizdomām nav ziņojusi un ar informāciju pie uzņēmuma nav vērsusies. "Rīgas kartes izstrādātā sistēma nodrošina vieglu visas datu plūsmas pārskatāmību. Šī tehnoloģija tiek pārdota vairākiem simtiem pilsētu un reģistrē pasažieru plūsmu automātiski, bez cilvēka iejaukšanās, līdz ar to veikt šādas izmaiņas datu bāzē nav iespējams. Tikai tehnoloģijas piegādātājam ir pieeja datu bāzei un viņi katru mēnesi pārbauda datu integritāti," saka Morizīrs. 

Rīgas karte arī noraida aizdomas par Brandava aizturēšanas saistību ar uzņēmumu, tā sniegtajiem pakalpojumiem un kukuļošanas iespējamību uzņēmumā. Brandavs Rīgas kartē ir Rīgas satiksmes pārstāvis. Kā valdes loceklis, papildus viņš pilda arī Tirgzinību direktora pienākumus, atbildot par e-talona kā  multifunkcionālās kartes pielietošanas iespēju paplašināšanu un jaunu risinājumu ieviešanu. Rīgas Satiksme vēlas Brandavu atsaukt no valdes, taču šo lēmumu varot pieņemt tikai Rīgas karte dalībnieku pilnsapulce, kas sanākšot tuvākajā laikā. 

Top komentāri

a ko ta nu?
a
Visu to redzot,paliek nelabi! Liekas, ka Rīgu pārvalda noziezīgs grupējums - visi šie t.s.diskriminētie brandavi, baraņņiki, staļnoji, marčenkovi, teleši, komari, zolotihi, dubovi, abramovi... ar Ušakovu un Ameriku kā krusttēviem priekšgalā, Un tādi vēl prasījās valdībā!
Meseršmits
M
atceros filmu , baņģitskij peterburg. Tagad akurat de fakto baņģitskaja Riga.
ivars
i
Kaadas aizdomas, tie ir fakti, visus uz naaraam, ar valsts naudu riikojas kaa ar savu, urodi .Visiem atrodas drosiibas naudas , simtiem tuukstosi, konfisceet visu, tad nebuutu cilveekiem daži eiro VIDam paraadaa
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas