Laika ziņas
Šodien
Apmācies

PTAC aicina patērētājus būt piesardzīgiem attiecībā uz influenceru sniegto informāciju

Tā kā patlaban viens no populārākajiem preču un pakalpojumu reklamēšanas veidiem ir sadarbība ar satura veidotājiem jeb influenceriem, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) pērn īstenoja uzraudzības projektu Situācijas izpēte, uzraudzība par influenceru mārketingu sociālajos tīklos un ieteikumu izstrādāšana. Projekta ietvaros sociālās saziņas vidē Instagram tika konstatēti pārkāpumi, informē PTAC pārstāve Evija Lene.

PTAC konstatēja, ka influenceri nenorāda informāciju par publicētā satura komerciālo raksturu - attiecīgās informācijas veidošana un publicēšana ir apmaksāta, sponsorēta vai citādi materiāli motivēta. Tāpat tika konstatēta maldinoša reklāma, piemēram, reklāma, kuras ietvaros produktam tiek piedēvētas neesošas "brīnumainas" īpašības. Netiek ievērotas īpašās reklāmai noteiktās prasības, piemēram, enerģijas dzērienu un uztura bagātinātāju jomā. Daudzos gadījumos nebija nodrošinātas iespējas patērētājiem noskaidrot komercprakses īstenotāju identificējošu informāciju, uzsver PTAC.

Īstenojot principu Konsultē vispirms, tika organizētas tikšanās ar influenceru marketinga jomas pārstāvjiem, veikta individuāla saziņa ar konkrētiem influenceriem un publicētājiem, kā arī  citi pasākumi tirgus dalībnieku informēšanai par tiesību aktu prasībām un konstatētajiem pārkāpumiem. PTAC izstrādāja un publicēja ieteikumus, kur izklāstīti galvenie principi, kas jāievēro influenceriem, tiešā vai netiešā veidā reklamējot produktus savos sociālo tīklu profilos.

PTAC izveidoja iestādes Instagram profilu, lai sazinātos ar satura veidotājiem, izmantojot sociālā tīkla ziņojumu sūtīšanas iespējas. PTAC norāda, ka daudzos gadījumos influenceris izvēlējās nesadarboties ar uzraudzības iestādi.

PTAC ieskatā influenceru rīcība, ignorējot vai bloķējot saziņu ar uzraudzības iestādi, vērtējama kā patērētāju tiesību aizsardzībai un profesionālajai rūpībai neatbilstošas prakse.

2020. gadā PTAC turpinās uzraudzīt influenceru mārketinga vidi, īpašu uzmanību pievēršot dažādu "brīnumlīdzekļu" piedāvāšanai un pārdošanai patērētājiem, īpaši saistībā ar maldinošām norādēm par ietekmi uz cilvēku veselību.

PTAC aicina patērētājus būt piesardzīgiem attiecībā uz influenceru sniegto informāciju, kritiski vērtējot tās ticamību, kā arī informēt PTAC par neatbilstošu praksi un piedāvājumiem.

Vienlaikus PTAC vērš uzmanību uz to, ka patērētājiem pašiem ir iespējams piedalīties influenceru mārketinga vides uzlabošanā, ziņojot par pārkāpumiem pašām sociālo tīklu platformām, piemēram, izmantot Report Add vai citus piedāvātos līdzekļus.
Top komentāri

Iespaidītājsietekmonis
I
Ka tas nāk, ka "influenceris" nav vēl latviskots? Tāda iespēja izvērsties jaunvārdu tamborētājiem!
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas