Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +14 °C
Daļēji saulains
Pirmdiena, 17. maijs
Umberts, Herberts, Dailis

SPRK izsaka brīdinājumu Conexus par sertificēšanās prasību neizpildi noteiktā termiņā

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) izteikusi brīdinājumu Latvijas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatoram AS Conexus Baltic Grid (Conexus) par sertificēšanas lēmuma neizpildi noteiktajā termiņā, informēja SPRK pārstāve Baiba Jakobsone. Vienlaikus SPRK uzdevusi kompānijai līdz 1.oktobrim nodrošināt operatora atbilstību Enerģētikas likuma prasībām.

SPRK atzinusi, ka Conexus nav izpildījusi sertificēšanas prasības noteiktajā termiņā - līdz 2019.gada 31.decembrim, tāpēc, izvērtējot pārkāpuma radītās sekas un ilgumu, operatoram izteikts brīdinājums.

Vienlaikus ar šo lēmumu, SPRK uzlikusi par pienākumu Conexus līdz 1.oktobrim nodrošināt operatora atbilstību Enerģētikas likumā noteiktajām neatkarības prasībām. SPRK ieskatā, Conexus bija dots pietiekams laiks, lai nodrošinātu pilnu atbilstību neatkarības prasībām, un šobrīd konstatētais termiņa kavējums nav attaisnots. Turklāt jau sākotnēji, SPRK nosakot termiņu, operators to vērtēja kā pietiekamu. 

SPRK priekšsēdētājs Rolands Irklis norādīja, ka Conexus un tās akcionāriem - AS Gazprom un Marguerite papildu Enerģētikas likumā noteiktajam bija dots ilgāk nekā viena gada termiņš, lai izpildītu sertificēšanas lēmumā noteiktās prasības.

"Mūsu ieskatā, noteiktais termiņš bija pietiekams, lai lēmumā noteiktos nosacījumus izpildītu bez kavēšanās. Vienlaikus mēs novērtējām, ka pēdējo mēnešu laikā ir veiktas darbības, kas varētu būt vērstas uz nosacījumu izpildi, piemēram, Marguerite akciju pārdošana, kura noslēgusies šā gada 1.aprīlī," pauda Irklis, skaidrojot, ka šis arī bija viens no apstākļiem par labu brīdinājuma izteikšanai, atturoties no naudas soda uzlikšanas.

Izvērtējot faktiskos un tiesiskos apstākļus, kā arī SPRK rīcībā esošos pierādījumus, veiktās darbības sertificēšanas lēmuma nosacījuma gadījumā nav izpildītas SPRK noteiktajā termiņā - līdz 2019.gada 31.decembrim. 

Tiklīdz SPRK rīcībā būs pieejama dokumentācija par Conexus jauno akcionāru - Japānas kompāniju Marubeni, kuram akcijas pārdeva Marguerite, tiks sākta atbilstības vērtēšana Enerģētikas likumā noteiktajām prasībām. Savukārt kamēr Gazprom akciju pārdošanas darījums nav noslēdzies un akcionāru maiņa nav notikusi, tikmēr jaunā akcionāra atbilstība prasībām netiek vērtēta. 

Vērtējot soda apmēru, SPRK ņēma vērā arī nosacījuma neizpildes sekas uz dabasgāzes tirgu - konkurenci un pārrobežu tirdzniecību un šajā gadījumā nav konstatējusi, ka nosacījumu neizpilde būtu nelabvēlīgi ietekmējusi tirgus darbību. Arī šis ir viens no iemesliem, kādēļ Conexus ir izteiks tikai brīdinājums, nevis piemērots bargāks soda mērs, norādīja regulatorā.

Conexus valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne aģentūrai LETA norādīja, ka vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators ir darījis visu, kas tiesiski bija iespējams, lai nodrošinātu SPRK noteikto sistēmas operatora sertificēšanas nosacījumu izpildi noteiktajā termiņā, kā arī veidā, kādu to sagaidīja regulators.

"Tieši tāpēc nosacījumu izpildes termiņa pagarināšana, vienlaikus izsakot brīdinājumu par jautājumu, kurā tiešā veidā nevaram ietekmēt akcionāra lēmumus, ir likumsakarīgs," pauda Kotāne, piebilstot, ka Conexus arī lūdza SPRK pagarināt sertificēšanas lēmumā noteikto nosacījumu izpildes termiņu vismaz līdz 1.oktobrim, paredzot laiku attiecīgo Ministru kabineta lēmumu pieņemšanai atbilstoši Enerģētikas likumam, kas nosaka valstij pirmpirkuma tiesības.

Kotāne uzsvēra, ka juridiski Conexus ir darījis visu, kas bijis uzņēmuma spēkos, lai nodrošinātu Enerģētikas likumā noteikto neatkarības prasību ievērošanu. Tostarp Gazprom nepiedalās sabiedrības pārvaldē jau no Conexus dibināšanas, bet Marguerite Gas jau 2019.gada nogalē ir veicis visas darbības akciju atsavināšanai. Arī Gazprom turpina tai piederošo akciju atsavināšanas procesu.

Jau ziņots, ka Ministru kabinets nolēma atļaut Marguerite Gas piederošos 29,06% Conexus akciju pārdot Marubeni fondam. Taču joprojām nav zināms, vai un kuram investoram decembra beigās 34,1% Conexus akciju pārdevis Gazprom.

SPRK ir sertificējusi Conexus ar diviem nosacījumiem, kas uzņēmumam bija jāizpilda līdz 2019.gada beigām. 

Tostarp Conexus bija jānodrošina, ka Inčukalna pazemes gāzes krātuves autoruzraudzību no 2020.gada 1.janvāra īsteno komersants, kas nav tiešā vai netiešā veidā saistīts ar Gazprom un tā saistītajiem komersantiem. Savukārt otrs nosacījums paredzēja nodrošināt, ka no 2020.gada 1.janvāra Gazprom nav iespēju tieši vai netieši kontrolēt Conexus, proti, Krievijas uzņēmumam jāpārdod sev piederošās akcijas.

Šī nosacījuma otra daļa paredz, ka līdz 2020.gada 1.janvārim Conexus bija jānovērš arī interešu konflikta riski, ko rada Marguerite Gas vienlaicīga dalība gan Conexus, gan Latvijas gāzē.

Latvijas gāze ir dabasgāzes tirgotājs, kam pieder arī sadales sistēmas operators AS Gaso. Savukārt Conexus ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā. Tas pārvalda Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un maģistrālo dabasgāzes pārvades sistēmu, kas tieši savieno Latviju ar Krieviju, Lietuvu un Igauniju.

10.-12.rindkopā pievienots Conexus komentārs

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas