Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Svētdiena, 21. aprīlis
Marģers, Anastasija

SPRK: Jaunajiem AST un Sadales tīkla tarifiem vajadzētu stāties spēkā agrākais nākamā gada jūlijā

Jaunajiem AS Augstsprieguma tīkls (AST) pārvades un AS Sadales tīkls sadales tarifiem vajadzētu stāties spēkā ne agrāk kā nākamā gada 1.jūlijā, norādīja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pārstāvji.

SPRK šobrīd saņēmusi izvērtēšanai AST tarifu projektu un līdz oktobra beigām SPRK tiks iesniegts vērtēšanā arī "Sadales tīkla" tarifu projekts.

Regulatora pārstāvji norāda, lai gan infrastruktūras pakalpojumu tarifos vēsturiski elektroenerģijas izmaksas veido salīdzinoši nelielu daļu, tomēr elektroenerģijas cenas vairākkārtēja kāpuma dēļ uz tarifu atstāj būtisku ietekmi.

Piemēram, elektroenerģija tiek izmantota tehnoloģiskajam patēriņam, tīklā rodas pārvadītās elektroenerģijas zudumi, kā arī ietekmē kopējās izmaksas jaudas rezervēm sistēmas drošuma vajadzībām. Vēl būtisku daļu no tarifu veidojošajam izmaksām veido saimnieciskās darbības izmaksas - ēku un infrastruktūras uzturēšana, remonti un tamlīdzīgi.

Elektroenerģijas cenas "Nord Pool" biržā kopš 2021.gada otrā ceturkšņa ir strauji pieaugušas, tām joprojām saglabājoties augstām un svārstīgām. To galvenokārt izraisījis dabasgāzes cenas pieaugums Ukrainā notiekošā kara dēļ, kā ietekmē elektroenerģijas ražošanas izmaksas būtiski sadārdzinās. Tādējādi šogad septembrī, salīdzinot ar 2020.gada septembri, elektroenerģijas cena ir 8,8 reizes lielāka.

SPRK priekšsēdētāja Alda Ozola norāda, ka AST tarifs pēdējo reizi tika pārskatīts 2020.gadā, bet "Sadales tīkla" tarifs - 2019.gadā. 

Neskatoties uz Covid-19 apstākļiem un ar to saistīto ieņēmumu kritumu, kā arī energoresursu cenu kāpumu 2021.gada otrajā pusē, operatori turpinājuši līdz šim brīdim sniegt pakalpojumu par esošajiem tarifiem, sedzot ar tīklu uzturēšanu saistītās izmaksas no uzkrājumiem, kā arī turpinot īstenot dažādus efektivizācijas pasākumus. 

"Protams, saņemot vērtēšanā AST un "Sadales tīkla" tarifu projektus, veiksim rūpīgu tarifā iekļauto izmaksu un to pamatojuma pārbaudi, un meklēsim šajos krīzes apstākļos atbilstošāko risinājumu," pauž Ozola.

Regulatorā arī norāda, ka ģeopolitiskā situācija, dabasgāzes resursa cena un dažādas valsts atbalsta programmas ir būtiski palielinājušas atjaunojamās enerģijas apjomu sistēmā. Turklāt strauji pieaug lietotāju interese pēc jaunu vēja un saules elektrostaciju pieslēgšanas pārvades sistēmai, kas var prasīt operatora būtiskus ieguldījumus pārvades sistēmas attīstībā, piemēram, jaunu līniju, apakštaciju izbūve.

Lai saskaņotu tarifu struktūru ar jauno tīkla izmantošanas pieeju, šīs tehniskās izmaiņas pieprasa arī pārskatīt pieeju diferencētajiem tarifiem gan pārvadei, gan sadalei. Lai gan AST jau ir iesniegusi tarifu projektu vērtēšanā, SPRK ieskatā, jaunajiem tarifiem, tostarp pārskatītai tarifu struktūrai, gan pārvades, gan sadales sistēmas ietvarā vajadzētu stāties spēkā ne agrāk kā nākamā gada 1.jūlijā. SPRK skaidro, ka tas nodrošinātu saskaņotu gan pārvades, gan sadales sistēmas pakalpojumu tarifu struktūru, kā arī iespēju lietotājiem savlaicīgi sagatavoties gaidāmajām pārmaiņām.

Mazinot gaidāmo pārvades tarifa kāpumu, AST atbilstoši SPRK apstiprinātajai pārvades tarifu aprēķināšanas metodikai varēs izmantot pārslodzes ieņēmumus. 

SPRK skaidro, ka šāds mehānisms nav iespējams, aprēķinot sadales sistēmas pakalpojumu tarifus, jo sadales sistēmā šādi ieņēmumi nerodas. Lai mazinātu ietekmi uz tautsaimniecību periodā pēc valsts atbalsta piešķiršanas beigām, "Sadales tīkla" tarifu plānots pārskatīt no 2023.gada 1.janvāra. Šim pieaugumam pieteikumu SPRK saņēma šogad 30.septembrī.

Regulators līdz novembra sākumam izsludinās publisko konsultāciju par sadales sistēmas pakalpojuma tarifu aprēķināšanas metodikas izmaiņām. Līdzīgi kā šogad jau apstiprinātajos grozījumos citās enerģētikas nozaru tarifu metodikās, projektā piedāvātie risinājumi atbilstoši tarifu struktūrai ļaus precīzāk noteikt sadales tarifu apmēru no 2023.gada 1.janvāra. Metodikas izmaiņas varētu stāties spēkā novembrī vai decembrī, informē SPRK pārstāvji. 

Tāpat SPRK norada, ka ir jāņem vērā, ka līdz 2023.gada 30.aprīlim turpinās valsts atbalsta pasākumi, paredzot elektroenerģijas sistēmas pakalpojuma maksas samazinājumu juridiskām personām.

"Tiklīdz sadales sistēmas pakalpojumu aprēķināšanas metodikas grozījumi tiks apstiprināti, "Sadales tīklam" būs pienākums iesniegt SPRK izvērtēšanai precizētu tarifu aprēķinu ar tajā ietvertajām korekcijām. Pateicoties metodikas izmaiņām, sagaidāms, ka "Sadales tīkla" tarifa kāpums no 2023.gada 1.jūlija būs būtiski zemāks. Svarīgi, lai jaunie tarifi stātos spēkā nākamā gada 1.janvārī, kamēr lietotājiem līdz 2023.gada aprīlim ir pieejams noteiktais valsts atbalsts," skaidro Ozola.

SPRK atgādina, ka šobrīd mājsaimniecību lietotāju rēķinā sistēmas pakalpojums (pārvade un sadale) veido ap 10-20%, pārējo daļu - elektroenerģijas cena un nodokļu maksājumi.

Jau vēstīts, ka AST 15.oktobrī iesniedzis SPRK elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu projektu.

Projekts paredz, ka lietotājiem, kuru elektroietaišu piederības robeža ir 110 kilovoltu (kV), līnijas elektroenerģijas pārvades tarifs būs 0,00741 eiro par kilovatstundu (kWh), kas ir 4,3 reizes vairāk nekā šobrīd. Savukārt maksa par pārvades jaudas uzturēšanu šiem lietotājiem būs 13,288 eiro par kilovatu (kW) gadā, kas ir par 47% vairāk nekā šobrīd.

Lietotājiem, kuru elektroietaišu piederības robeža ir 110 kV kopnes, elektroenerģijas pārvades tarifs plānots 0,00891 eiro par kWh, kas ir pieaugums gandrīz 4,5 reizes, bet maksa par pārvades jaudas uzturēšanu šiem lietotājiem būs 15,115 eiro par kW gadā, kas ir pieaugums par 50%.

Savukārt lietotājiem, kuru elektroietaišu piederības robeža ir 110/6-20 kV transformatora 06-20 kV pusē, elektroenerģijas pārvades tarifs būs 0,01119 eiro par kWh, kas ir par 387% vairāk nekā šobrīd. Maksu par pārvades jaudas uzturēšanu šiem lietotājiem plānots palielināt par 51% - līdz 16,608 eiro par kW gadā.

Projekts arī paredz, ka jaudas maksa pārvades sistēmai pieslēgtajiem elektroenerģijas ražotājiem samazināsies par 11% - līdz 0,81302 eiro par kW gadā.

AST piedāvā, ka tarifi varētu stāties spēkā no 2023.gada 1.marta.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas