Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 12. decembris
Otīlija, Iveta

Tiesa noraida AKKA/LAA prasību pret Viasat

Rīgas apgabaltiesa šodien noraidīja Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūras/Latvijas Autoru apvienības (AKKA/LAA) prasību pret AS Viasat Latvia par pagaidu aizsardzības līdzekļa piemērošanu - aizliegumu retranslēt autoru darbus bez licences līguma noslēgšanas.

Apgabaltiesas spriedumu desmit dienu laikā var pārsūdzēt Augstākās tiesas (AT) Civillietu tiesu palātā, kā arī iesniegt blakus sūdzību Rīgas apgabaltiesā.

AKKA/LAA savā pieteikumā par pagaidu aizsardzības līdzekļa piemērošanu norādīja, ka pašreiz bez licences līguma tiek retranslēti autortiesību subjektu darbi, nemaksājot zaudējumus nedz AKKA/LAA, nedz pašiem autoriem.

Tādā veidā Viasat pilnībā ignorējot autoru likumiskās tiesības, izmantojot autoru darbus bez tam nepieciešamās atļaujas. AKKA/LAA uzskata, ka šāda situācija arī deformē konkurenci, kas pastāv starp kabeļoperatoriem, jo pārējie pakalpojuma sniedzēji maksā par autortiesībām, bet Viasat to uzdrošinās darīt bez maksas.

Savukārt Viasat advokāti uzsvēra, ka viņu uzņēmums nav kabeļoperators, bet gan satelīttelevīzijas operators, kas slēdz līgumu ar kabeļoperatoriem par tālākajiem pakalpojumiem. Līdz ar to atbildētājs uzskatīja, ka AKKA/LAA prasība ir pilnībā nepamatota, jo Viasat darbības nav programmu retranslēšana un uzņēmums nav raidorganizācija, tāpēc nav pārkāptas nekādas autoru tiesības uz viņu intelektuālo īpašumu.

Jau ziņots, ka AKKA/LAA Rīgas apgabaltiesā ir iesniegusi arī prasību par autortiesību aizsardzību un zaudējumu piedziņu 356 155 latu apmērā. Lietas izskatīšanas datums vēl nav noteikts.

AKKA/LAA juriste Ance Krastiņa jau iepriekš aģentūrai LETA norādīja, ka ir nepieciešams aizliegt izmantot autordarbus to retranslēšanai, līdz būs noslēgts licences līgums starp abām pusēm, jo bez pagaidu aizsardzības līguma piemērošanas prasības tiesvedība varētu turpināties pat piecus vai sešus gadus, savukārt aizsardzības līguma piemērošanu varētu skatīt visātrāk. "Tā ir AKKA/LAA nepieciešamība, nevis kaprīze," sacīja Krastiņa.

Krastiņa norādīja, ka identiska lieta pret Viasat nesen ierosināta arī Igaunijā, kur nacionālās autoratlīdzības iekasēšanas aģentūras prasība pirmajā instancē apmierināta. "Mūsu valstī rezultāts diez vai būs redzams tik ātri," piebilda juriste.

Viasat vadītājs Baltijas valstīs Raivo Rosts norāda, ka satelītoperatora darbība nav uzskatāma par retranslāciju, jo visas tiesības Viasat ir ieguvis saskaņā ar savstarpēji noslēgtajiem līgumiem ar kanālu piegādātājiem. "Uzskatām, ka mums nav jāmaksā par tiesībām, kas jau ir iegūtas un par kurām ir samaksāts," uzsver Rosts.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas