Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

VIDEO: Īstenots tehniski sarežģītas stratosfēras balona zondes lidojums virs Latvijas

Pagājušajā nedēļas nogalē, 10.martā misijas Pirmie Latvijas 100 km kosmosā komanda īstenoja tehniski sarežģītas stratosfēras balona zondes BALTS 2 lidojumu virs Vidzemes. Veiksmīgais starts ļaus jau tuvāko mēnešu laikā uzsākt pirmos raķešu startus no stratosfēras, portālam Diena.lv pavēstīja projekta pārstāvji.

Misijas galvenais konstruktors Andrejs Puķītis norāda, ka šī ir tehniski sarežģītākā zonde, kas Latvijā jebkad izgatavota.

“Latvijas misijas iecere ir palaist kosmosa raķeti no stratosfēras zondes, kura tiek veidota kā raķetes starta platforma. Šādai platformai lidojuma laikā ir jābūt ļoti stabilai, kā arī ar nepārtrauktiem sakariem zondes iekārtu kontrolei no zemes un video novērošanas signāla pārraidei uz zemi,” atgādina Puķītis.

Kā norāda projekta autori, BALTS 2 testi pierādīja, ka augstāk minētās prasības komanda izpildījusi. Platforma lidojuma laikā bija ļoti stabila. Sakari ar zondes iekārtām bija nevainojami, jo visas zondei raidītās komandas tika uztvertas un izpildītas, piemēram, lai atkabinātu zondi no balona un aizdedzinātu imitētu raķetes dzinēja degli!

Zonde BALTS 2 arī bija aprīkota ar vairākām, neatkarīgām telemetrijas sistēmām, īpašām zondes antenām, vairākām raķetes starta platformu filmējošām un videosignālu raidošām sistēmām, stratosfēras balona atkabināšanas sistēmu, jauna veida zondes izpletņa izlaišanas sistēmu, atrašanās vietas noteikšanas iekārtām.

Interesanti, ka zondes raidītos signālus uztvēruši arī radioamatieri Polijā, Zviedrijā, Somijā un Igaunijā.

Priekuļu lidlaukā startējusī zonde veica 1,5 h ilgu lidojumu, sasniedza plānoto augstumu un atkabināja balonu 22863 metru augstumā, pēc tam nolaidās Tirzas apkaimē Vidzemē, kur misijas komanda zondi atrada un atguva.

Misiju atbalsta Latvijas Mobilais Telefons, Elme Messer Gaas Latvija.

Top komentāri

reptilis
r
Ļoti laba ziņa!
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas