Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

VIDEO: RTU zinātnieki rada ekoloģisku pārklājumu atkritumu poligoniem

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas (MLĶF) Vispārējās ķīmijas tehnoloģijas institūta zinātnieki izstrādājuši jauna veida izsmidzināmu pārklājumu atkritumu poligoniem, portālu Diena.lv informēja universitātē.

Materiāla izgatavošanas izmaksas ir vairākas reizes mazākas nekā tirgū esošajiem analogiem, jo tā sastāvā izmantotas vietējās izejvielas. Jaunā materiāla īpašības ir līdzvērtīgas komerciāli pieejamajiem poligonu pārklājumiem.

RTU zinātnieku radītais pārklājums ir videi draudzīgs, tā sastāvā ir Latvijas māls, koksnes šķiedras un pārstrādāts papīrs, kā arī sastāvdaļas, kas nodrošina labāku materiāla saķeri.

Pārklājums novērš atkritumu izkliedi vējā un ierobežo nepatīkamu smaku izplatīšanos apkārtējā vidē. Tas arī atbaida putnus, kā arī ierobežo insektu un grauzēju izplatību.

MLĶF Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas instutūta docente un pētniece Olita Medne uzskata, ka izveidotā materiāla pievienotā vērtība ir vietējo resursu izmantošana. Būtisks ir arī materiāla potenciālais pielietojums atkritumu poligonu apsaimniekošanā, jo par tā izmantošanu ieinteresējies viens no Latvijas lielākajiem atkritumu apsaimniekotājiem – Getliņu poligons. "Esam uzsākuši sarunas ar pārstāvjiem no Getliņu poligona. Plānots, ka tuvākajā laikā mēs varētu uzsākt materiāla izstrādi, kas piemērots tieši viņu vajadzībām," stāsta Medne.

Pētījums tapis Valsts pētījumu projektu 2014-2017 6. programmas ietvaros.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Būs vajadzīgi ilgstoši diplomātiski pūliņi(12)

ASV lēmums samazināt karavīru skaitu Vācijā un daļu kontingenta pārvietot uz citām Eiropas valstīm ir tikai pārmaiņu procesa sākums. Tas, vai arī Latvijā vai kādā citā no Baltijas valstīm tiks izvi...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas