Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Svētdiena, 25. februāris
Alma, Annemarija

Banka Citadele un EIB grupa vienojušās atbalstīt Baltijas uzņēmumus ar finansējumu vismaz 460 miljonu eiro apmērā

Banka Citadele un Eiropas Investīciju bankas (EIB) grupa ir parakstījušas vienošanos, kas palīdzēs paplašināt aizdevumus vietējiem uzņēmumiem Baltijas valstīs vismaz 460 miljonu eiro apmērā, aģentūru LETA informēja bankas pārstāvji.

Banka "Citadele" un Eiropas Investīciju bankas (EIB) grupa ir parakstījušas vienošanos, kas palīdzēs paplašināt aizdevumus vietējiem uzņēmumiem Baltijas valstīs vismaz 460 miljonu eiro apmērā, aģentūru LETA informēja bankas pārstāvji.

EIB grupa, kuras sastāvā ir Eiropas Investīciju banka (EIB) un Eiropas Investīciju fonds (EIF), ir izsniegusi garantiju "Citadelei", lai atbalstītu jaunu aizdevumu nodrošināšanu uzņēmumiem visās trīs Baltijas valstīs.

Šī ir pirmā EIB grupas šāda veida vienošanās ar "Citadeli", kas nodrošinās kapitāla prasību atvieglojumu bankai un ļaus tai piešķirt vismaz 460 miljonus eiro papildu aizdevumos un līzingos uzņēmumiem Baltijā nākamajos trīs gados. Ņemot vērā pašreizējās ekonomiskās vides un ģeopolitiskās situācijas nenoteiktību, šī vienošanās ir īpaši gaidīta un apliecina EIB grupas kā pretcikliska investora statusu, uzsver bankas pārstāvji.

"Šis līgums tiek slēgts pareizajā laikā, ņemot vērā daudzos izaicinājumus - Krievijas brutālo iebrukumu Ukrainā, augstās enerģijas cenas, no kurām mēs visi ciešam, augsto inflāciju, kura Latvijā pārsniedz 20%, un ekonomikas attīstības sabremzēšanos, daudzām Eiropas valstīm nākamgad ieejot recesijā. Pretēji nenoteiktībai, ekonomikas un ģeopolitiskajai situācijai, šis papildus atbalsts cerams ļaus Baltijas uzņēmumiem turpināt izaugsmes ceļu," vienošanās parakstīšanai veltītajā pasākumā sacīja EIB viceprezidents Tomass Ūstros, piebilstot, ka īpaši svarīgi tas ir laikā, kad tik vienkārši kā parasti nav pieejams finansējums finanšu tirgos. 

Tāpat viņš uzsvēra, ka ļoti liela nozīme ir tam, ka daļa no aizdevumiem būs jāpiešķir tieši "zaļajiem" projektiem, jo gan Latvijai, gan Eiropai kopumā nākamajos gados būs ļoti smagi jāstrādā, lai atbrīvotos no enerģētiskās atkarības no Krievijas.

AS “Citadele banka” valdes priekšsēdētājs Johans Okerblums savukārt norādīja, ka Baltijas valstīm un to bankām šāda veida atbalsts ir kritiski svarīgs, un vienošanās ar EIB ļaus turpināt atbalstīt Latvijas ekonomiku. 

"Banku darbībā viena no svarīgākajām lietām ir riska uzņemšanās. Ja šo risku var dalīt ar vēl kādu, mēs varam doties tālāk un padarīt finansējumu pieejamu daudz vairāk tirgus dalībniekiem, nekā iespējams varētu atļauties šodien. Tas mums ir ļoti svarīgi. Tāpat mēs varam runāt par ilgtspēju un pārveidi, bet, ja es dodos pie kāda vietējā uzņēmēja, tad visbiežāk viņa bažas šodien ir saistītas ar izdzīvošanu. Labā ziņa gan ir tā, ka izdzīvošana pašlaik iet roku rokā ar ilgtspēju. Tas vēl nebija tik izteikti pirms trim gadiem. Tādēļ, ja atceramies teicienu "neiznieko krīzi", tad pašlaik ir iespējas, ko rada tieši šī krīze un situācija," uzsvēra Okerblums. 

Ūstros arī pauda, ka līdz šim Latvija un pārējās Baltijas valstis no visām krīzēm ir spējušas iziet spēcīgākas nekā bijušas pirms tam. Tādēļ pašlaik viņam tik daudz bažu nerada tālākā situācijas attīstība Baltijā, cik virknē Rietumeiropas valstu. 

"Zaļajiem" projektiem novirzot 20% aizdevumu, šis darījums veicinās vietējās tautsaimniecības zaļo pārkārtošanos un palīdzēs mazināt kopējās siltumnīcefekta gāzu emisijas. Vienlaikus "Citadele" saņems konsultatīvo atbalstu mehānisma "Green Gateway" satvarā ar Eiropas Investīciju konsultāciju centra starpniecību apmācības, rīku un rokasgrāmatu izstrādes un darbvietā sniegta atbalsta veidā, lai kāpinātu bankas spēju apzināt un novērtēt "zaļos" projektus, kā arī ziņot par tiem.

Šis ir EIB grupas otrais vērtspapīrošanas darījums Baltijas valstīs. Saskaņā ar pirmo vienošanos tika atbalstīti papildu aizdevumi un līzinga darījumi mazajiem un vidējiem uzņēmumiem un vidējas kapitalizācijas sabiedrībām visās trīs Baltijas valstīs vismaz 660 miljonu eiro vērtībā.

Eiropas Investīciju banka (EIB) ir Eiropas Savienības (ES) ilgtermiņa aizdevumu institūcija, kuras īpašnieces ir ES dalībvalstis. EIB grupa ir pieņēmusi Klimata bankas ceļvedi, lai izpildītu tās vērienīgo plānu desmitgadē līdz 2030.gadam atbalstīt investīcijas klimatrīcības un vidiskās ilgtspējas jomā viena triljona eiro apmērā, kā arī līdz 2025.gadam panākt, ka vairāk nekā 50% EIB finansējuma tiek veltīti klimatrīcībai un vidiskajai ilgtspējai. Šā ceļveža satvarā visas EIB grupas jaunās operācijas no 2021.gada sākuma tiek pielāgotas Parīzes nolīguma mērķiem un principiem.

Eiropas Investīciju fonds (EIF) ir daļa no EIB grupas. Tā galvenais mērķis ir atbalstīt Eiropas mikrouzņēmumus, mazos un vidējos uzņēmumus (MVU), palīdzot tiem piekļūt finansējumam. EIF izstrādā un pilnveido riska un izaugsmes kapitāla, garantiju un mikrofinansēšanas instrumentus, kas ir īpaši paredzēti šim tirgus segmentam. Tādējādi EIF palīdz sasniegt galvenos ES politikas mērķus, tādus kā konkurētspēja un izaugsme, inovācija un digitalizācija, sociālā ietekme, prasmes un cilvēkkapitāls, klimatrīcība un vidiskā ilgtspēja.

Pēc aktīvu apmēra banka "Citadele" ir otra lielākā banka Latvijā. Tās obligācijas ir iekļautas biržas "Nasdaq Riga" parāda vērtspapīru sarakstā. Bankas akcionāri ir ASV investīciju kompānijas "Ripplewood" meitaskompānija "RA Citadele Holdings LLC" un starptautisku investoru grupa (75% plus viena akcija), kā arī Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (25% mīnus viena akcija).

Pievienota 4. - 8. rindkopa

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Navaļnija mirstīgās atliekas atdotas mātei

Cietumā mirušā Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija mirstīgās atliekas sestdien beidzot atdotas viņa mātei Ludmilai Navaļnajai, pavēstījusi politiķa preses sekretāre Kira Jarmiša.

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits