Quantcast
Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Siseņi savas pārvietošanās ceļā noposta gandrīz visu veģetāciju. Attēlā: vīrietis mēģina dzenāt siseņu spietus savā lauku saimniecībā Austrumāfrikas valstī Kenijā

Austrumāfrikā gaidāms jaunas siseņu paaudzes invāzijas vilnis un bada draudi

Eksperti brīdina, ka Austrumāfrikas reģionā, kas jau kopš pērnā gada cīnās pret siseņu iebrukumu, labvēlīgie laika apstākļi veicinās jaunas šo kukaiņu paaudzes nobriešanu tieši uz ražas novākšanas laiku jūnijā un jūlijā. Tas rada bažas, ka reģionā, kuru jau tāpat apdraud pārtikas trūkums, vēl vairāk miljonu cilvēku ikdienā izjutīs badu, vēsta Deutsche Welle.

Pašlaik Austrumāfrikā, kā arī Arābijas pussalā, Pakistānā un Indijā novērojamā siseņu invāzija ir masīvākā un postošākā pēdējās desmitgadēs. Ilgstošās lietusgāzes šajā pavasarī rada labvēlīgus siseņu vairošanās apstākļus un vienlaikus lielākus draudus lauksaimniekiem. Austrumāfrikā siseņu spieti aprīlī vien izplatījās vairāk nekā divu tūkstošu kvadrātkilometru teritorijā. Tas nozīmē, ka miljardi siseņu pilnīgi noposta veģetāciju, vienā dienā apēdot vairāk nekā Kenijas un Somālijas iedzīvotāji kopā.

Austrumāfrikas valstīm, kas jau cieš no koronavīrusa pandēmijas postošās ietekmes uz ekonomiku, tas rada pārtikas trūkuma draudu padziļināšanos. Pašlaik siseņu invāzijā visvairāk cietusi Etiopija un Kenija. Taču jau tiek prognozēti jauni siseņu invāzijas viļņi tuvākajos mēnešos Kenijā, Dienvidetiopijā un Somālijā. ANP Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas vecākais siseņu apdraudējuma prognozēšanas speciālists Kīts Kresmens uzskata, ka jūnija beigās vai jūlija sākumā nāksies piedzīvot siseņu jaunās paaudzes invāziju. Uztraucošākais ir, ka tā sakritīs ar jaunās ražas novākšanas sezonu.

Siseņu mākoņi savā ceļā noposta gandrīz visu veģetāciju – kokus, augus, labību, pat zāli ganībās. Etiopijā daļa fermeru pirmajā siseņu invāzijas vilnī zaudēja ap 90% kopto kultūraugu. Daudzi no viņiem bijuši spiesti pārdot arī mājlopus un tagad dzīvo pusbadā. ANO aprēķini liecina, ka Austrumāfrikā šogad uz bada sliekšņa atradīsies ap 25 miljoniem iedzīvotāju Etiopijā, Dienvidsudānā, Sudānā, Ugandā, Somālijā, Kenijā, Tanzānijā un Džibutijā.

Pašreizējo siseņu invāziju veicināja cikloni Arābijas pussalas dienvidu tuksnešos 2018. gadā, kas radīja to attīstībai nepieciešamo veģetāciju. Tuksnesī siseņi vairojās trīs paaudzēs, skaitam palielinoties astoņus tūkstošus reižu, pēc tam spietos pārmigrējot uz Jemenu. Tur ieilgušā pilsoņu kara dēļ siseņu kustība netika ne kontrolēta, ne apkarota. No turienes 2019. gadā tie sasniedza Irānas ziemeļus, pēc tam – Pakistānu un Indiju. Daļu vējš pārnesa pāri Sarkanajai jūrai uz Etiopiju, Eritreju un Somāliju, decembrī tie sasniedza Keniju.

Top komentāri

ee
e
Daba mēģina pateikt, kurš te ir galvenais.
VVZ
V
Pirmkārt, siseņi ir ēdami un ir proteīna avots. Ja kādam siseņi negaršo, tad lai nopērk pīles- tās siseņus ēd lielos daudzumos. Otrkārt- daba pati regulē cilvēku daudzumu, un siseņi nav izsprukuši no bioloģisko ieroču laboratorijas, tie vienmēr ir bijuši. Tā ir dabas parādība.
debesu mannā
d
ķīnieši gatavo garšīgas uzkodas no siseņiem
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Krievijas tiesa iesaldējusi Navaļnija kontus(11)

Kamēr Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs atradās komā Vācijas slimnīcā, Krievijas tiesa iesaldējusi viņa līdzekļus, ceturtdien paziņojusi Navaļnija preses pārstāve.

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits