Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +4 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 5. aprīlis
Vidaga, Aivija, Vija

Auditori: ES ambīciju piepildīšanai aizsardzības jomā nepieciešami miljardi

Eiropas Savienībai (ES) būtu nepieciešami vairāki miljardi eiro, lai attīstītu savas militārās spējas atbilstoši savām ambīcijām, ceturtdien paziņojusi Eiropas Auditoru tiesa, norādot uz kļūmēm ES centienos uzlabot savu aizsardzības politiku.

Tiesas ziņojuma autors Juhans Partss norādīja, ka aizsardzība nozīmē īstu militāro spēju attīstīšanu, lai tām būtu potenciāls atvairīt draudus. Viņš brīdināja par risku, ka pašreizējās ES aizsardzības iniciatīvas paliks tikai uz papīra un nedos reālus rezultātus.

Nākamā Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena nesen paziņoja, ka plāno izveidot aizsardzības nozares direktorātu.

ES pēdējos gados centusies ieņemt aktīvāku lomu aizsardzības jautājumos un palielinājusi sadarbību starp dalībvalstīm. Arī Savienotās Valstis ir aicinājušās Eiropas valstis uzņemties lielāku atbildību par savu drošību.

Tomēr jautājums ir sarežģīts, jo aizsardzība ir galvenā NATO kompetence. Organizācija, kurai pieder 22 ES dalībvalstis, paudusi bažas par darbības pārklāšanos vai iespējamo konkurenci gadījumā, ja ES īstenotu savus aizsardzības projektus.

Eiropas Auditoru tiesas ziņojumā norādīts, ka starp ES dalībvalstīm pastāv "acīmredzamas stratēģiskās domstarpības" un valda atšķirīgi uzskati par draudiem drošībai un atšķirīgi redzējumi par to, kādai būtu jābūt ES lomai.

Arī kopīgu tehnisko standartu trūkums apgrūtina iespēju sadarboties dažādiem militārajiem spēkiem.

Lai Eiropa spētu pati sevi aizsargāt, nesaņemot palīdzību no citiem, būtu nepieciešami vairāki miljardi eiro, secināts ziņojumā.

Tajā piebilsts, ka situāciju pasliktinājis Brexit, jo Lielbritānija salīdzinājumā ar citām bloka dalībvalstīm atvēl vislielākos līdzekļus aizsardzībai.

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits