Pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā 2022.gada februārī bruņošanās kļuvusi par Dānijas valdības prioritāti sociāldemokrātu premjerministres Metes Frederiksenas vadībā.
Dānijas aizsardzības ministrs Troelss Lunds Poulsens uzsvēra, ka pretgaisa aizsardzība ir absolūta prioritāte bruņoto spēku attīstībā. "Ukrainas pieredze rāda, ka uz zemes bāzētajai pretgaisa aizsardzībai ir izšķiroša nozīme civiliedzīvotāju aizsardzībā, tostarp pret Krievijas gaisa uzbrukumiem," piebilda ministrs.
Aizsardzības ministrija paziņoja, ka plānots iegādāties franču un itāļu kopīgi izstrādātās sistēmas SAMP/T aizsardzībai lielā attālumā. Aizsardzībai vidējā attālumā tiks iegādātas viena vai vairākas sistēmas no Norvēģijas, Vācijas vai Francijas ražotājiem. Lēmums tiks pieņemts starp sistēmām NASAMS, IRIS-T un VL MICA.
Kopumā Dānija paredzējusi iegādātas astoņas sistēmas, un paredzēts, ka pirmā no tām sāks darboties jau šogad.
Kopējās ar iepirkumu saistītās izmaksas aplēstas uz 58 miljardiem kronu, un tās būtu jāapstiprina Dānijas parlamentam.
Jūnijā Dānija nolēma steidzami iegādāties vidēja darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības līdzekļus, kas pēc iespējas ātrāk sniegtu rezultātus.
Pamatojoties uz armijas ieteikumiem, tagad pieņemts lēmums iegādāties gan tāla, gan vidēja darbības rādiusa sistēmas, norādīja ministrija.
Preses konferencē amatpersonas uzsvēra, ka šis ieguldījums nenozīmē atteikšanos no amerikāņu sistēmām. "Šeit izšķirošais bija piegādes ātrums, un "Patriot" sistēmai piegādes termiņi ir garāki," žurnālistiem norādīja Dānijas Aizsardzības ministrijas Iepirkumu un loģistikas organizācijas direktors Pers Pugolms.

