Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Valsts aizsardzība

Jāturpina uzlabot Latvijas aizsardzības spējas

Par Latvijas vietu pasaules drošības kartē, Ziemeļatlantijas alianses iekšējām pretrunām un Krievijas militāro potenciālu – ar Leidenes Universitātes docentu Lūkasu Milevski sarunājas Andis Sedlenieks.

Nemainīgi zema tendence

''Es būtu gatavs aizstāvēt Latviju! Cita lieta, vai es varētu uz kādu šaut. Man pietrūktu drosmes izšaut uz cilvēku, jo dzīvība ir pati vērtīgākā lieta, kas mums ir.'' Tā nule kā publicētajā pētījumā par gatavību aizstāvēt valsti padziļinātajā intervijā sacījis kāds krievu valodā runājošs gados jauns vīrietis. Latvija līdztekus tādām valstīm kā ASV, Dānija, Šveice pieder pie to valstu grupas, kurā ir drīzāk zema griba aizstāvēt valsti kara gadījumā.

Jaunsardze un skolas lielu pārmaiņu priekšā

Ieviešot valsts aizsardzības mācību (VAM), būtiski mainīsies ne vien skolēnu ikdiena, bet arī Jaunsardzes funkcijas, paredz Aizsardzības ministrijas (AM) izstrādātais plāns, par kuru otrdien gaidāms konceptuāls Ministru kabineta lēmums. AM atzīst, ka tieši skolotāju sagatavošana būs lielākais izaicinājums. VAM skolotājiem tiks prasīta augstākā izglītība, militārā sagatavotība un bērnu un jauniešu pasākumu organizēšanai nepieciešamās prasmes. Skolotājus piesaistīt un sagatavot plānots divos veidos: sedzot mācību izdevumus par augstākās izglītības ieguvi esošajiem jaunsargu instruktoriem un pieņemot darbā sporta skolotāju sagatavošanas programmas absolventus.

Pētījums: Sabiedrības griba aizstāvēt valsti uzbrukuma gadījumā ir zema

Latvijas sabiedrības griba aizstāvēt valsti uzbrukuma gadījumā ir zema gan globālā, gan reģionālā salīdzinājumā. Turklāt daudz biežāk aizstāvēt Latviju būtu gatavi latviski runājošie nevis krievvalodīgie, atsaucoties uz Latvijas Ārpolitikas institūta veikto pētījumu Psiholoģiskā aizsardzība Latvijā: ievainojamības un iespējas, svētdien vēsta raidījums LNT Ziņu Top 10.

Lai kara gadījumā nebēgtu uz tuvāko lidostu

"Karošu, [darīšu] to, kas būs no manis prasīts konkrētajā gadījumā, bet es nekur prom nebēgšu," atbildot uz Dienas jautājumu par rīcību kara gadījumā, sacīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks (A/P!). Ministri pirmdien notikušajā pirmajā darba grupas sanāksmē vienojušies par tālāko rīcību visaptverošas aizsardzības sistēmas izveidei Latvijā. Tuvākajā laikā paredzētas krīzes situācijas mācības ministriju vadītājiem un valdības pārstāvjiem, par kurās gūtajiem secinājumiem spriedīs 17. jūnijā. Savukārt līdz rudenim plānots izveidot informatīvos bukletus un materiālus internetā iedzīvotājiem. Sistēmas izveidē tiks piesaistīti arī starptautiskie eksperti, tostarp no Somijas.

Ik gadu armijas infrastruktūrā ieguldīs 50 miljonus

Laika posmā no 2019. līdz 2022. gadam Aizsardzības ministrija militārās infrastruktūras attīstībā plāno ieguldīt ap 50 miljoniem eiro gadā, portāls Diena.lv uzzināja Aizsardzības ministrijā.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide