Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu arī šogad atzīst Latvenergo

Par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu 13.reizi pēc kārtas atzīta energokompānija Latvenergo, trešdien preses konferencē sacīja Latvijas vērtīgāko uzņēmumu Top101 veidotāji.

Latvenergo vērtība aplēsta 1,653 miljardu eiro apmērā, kas ir par 5% vairāk nekā gadu iepriekš, kad uzņēmuma vērtība tika lēsta 1,568 miljardu eiro apmērā.

Vienlaikus Latvenergo šogad atzīts par vērtīgāko enerģētikas uzņēmumu Baltijā, jo Igaunijas uzņēmuma Eesti Energia vērtība ir 1,615 miljardi eiro, bet Lietuvas Ignitis grupe - 1,491 miljards eiro.

Latvenergo valdes priekšsēdētājs Guntars Baļčūns, saņemot balvu, uzsvēra koncerna darbību jaunos stratēģiskos virzienos - elektromobilitāte un alternatīvo enerģijas avotu izmantošana, kas papildina Latvenergo esošos pamatbiznesus. 

Viņš minēja, ka koncerns ir attīstījis darbību jaunos tirgos un piedāvā pakalpojumus, kas nav tradicionālu enerģētikas uzņēmumu klāstā.

Latvijas vērtīgāko uzņēmumu saraksta otrajā vietā šogad, tāpat kā pērn, ierindota VAS Latvijas valsts meži, kuras vērtība aplēsta 1,159 miljardu eiro apmērā, bet trešajā vietā ierindota SIA Rimi Latvia, kuras vērtība aplēsta 577,6 miljonu eiro apmērā.

Par ceturto vērtīgāko Latvijas uzņēmumu atzīta Maxima Latvija, kuras vērtība aplēsta 503,5 miljonu eiro apmērā, seko Repharm, kuras vērtība lēsta 473,3 miljonu eiro apmērā, Swedbank - 432,6 miljoni eiro, Latvijas mobilais telefons - 421,7 miljoni eiro, Tet - 420,5 miljoni eiro, Latvijas gāze - 377,2 miljoni eiro, bet desmit vērtīgāko uzņēmumu sarakstu noslēdz Latvijas dzelzceļš, kura vērtība lēsta 341 miljona eiro apmērā.

Kopējā Latvijas 101 vērtīgākā uzņēmuma vērtība ir 16,4 miljardi eiro, savukārt Igaunijas 101 vērtīgākā uzņēmuma kopējā vērtība ir 20,7 miljardi eiro.

Starp vērtīgākajiem Latvijas uzņēmumiem 18% pārstāv tirdzniecību, 14% - komunālos pakalpojumus, 9% - transportu, tranzītu un loģistiku, 9% - informācijas tehnoloģijas un telekomunikācijas, kā arī 9% - apstrādes rūpniecību.

Latvenergo ir arī viens no diviem Latvijas uzņēmumiem, kas iekļuvis Baltijas vērtīgāko uzņēmumu Top 10, ierindojoties trešajā vietā. Otrs uzņēmums - Latvijas valsts meži - ir Baltijas Top 10 jaunpienācējs, ierindojoties astotajā vietā.

Baltijas vērtīgākie uzņēmumi šogad ir Vilniaus Prekyba, Swedbank grupa, Latvenergo, Eesti Energia, Thermo Fisher Scientific Baltics, Ignitis grupe, Tallink Grupp, Latvijas valsts meži, Lietuvos geležinkeliai un SEB grupa.

Pielāgojoties tendencēm pasaulē, topā ir pārskatīti un ieviesti jauni vērtēšanas kritēriji publiski pieejamajai informācijai par uzņēmumu pārvaldību un atklātību pret sabiedrību. No šā gada papildus jau esošajiem kritērijiem no jauna tiek izvērtēti tādi pārvaldības aspekti kā dažādība jeb tas, vai padomē un valdē ir pārstāvēti abi dzimumi, padomē strādā neatkarīgi padomes locekļi un to neatkarība ir skaidri norādīta, kā arī uzņēmumu korporatīvās pārvaldības un ilgtspējas ziņojumu esamība.

Analizējot publiski pieejamo informāciju par uzņēmumu pārvaldību un atklātību pret sabiedrību, biržas Nasdaq Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne skaidroja, ka šogad no Latvijas Top 101 iekļuvušajiem uzņēmumiem tikai 6% uzņēmumu padomē ir vismaz viens neatkarīgs padomes loceklis, un abi dzimumi ir pārstāvēti tikai 7% uzņēmumu, kas ir pārsteidzoši maz.

Vienlaikus valdē abi dzimumi pārstāvēti 42% uzņēmumu. Vides, sociālās ietekmes un pārvaldības jautājumu (ESG) jeb ilgtspējas ziņojumi ir pieejami 36% uzņēmumu. Korporatīvās pārvaldības ziņojumus publicē 10% uzņēmumu, savukārt informāciju par risku pārvaldību, ētikas kodeksu vai tamlīdzīgu informāciju atklāj 32% uzņēmumu.

Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 sarakstu kopš 2005.gada veido Prudentia un Nasdaq Riga. Latvijas vērtīgāko uzņēmumu saraksts top sadarbībā ar Firmas.lv.

Top komentāri

Arik Nippel
A
Vai Ķengarags jau gatavs?
VVZ
V
Tas liecina par greizu ekonomikas struktūru, ja vērtīgākais ir valsts (faktiski monopoluzņēmums) ar plēsonīgiem tarifiem. Un neviens man neiestāstīs, ka monopola nav! Un, cik mēs maksājam par elektroenerģiju, ja, piemēram, Rīgas HES vienas kWh pašizmaksa ir 0,7 eirocenti? Kāpēc gala patērētājam ir jāmaksā par pieslēgumu tā, it kā katru mēnesi no jauna pieslēgtu, vēl jo vairāk- esmu samaksājis par pieslēgumu 1200 latus (7 metri kabeļa, bez pievada rekonstrukcijas!), bet tagad man katru mēnesi ir jāmaksā Latvenergo 5 EURO par pieslēgumu, 5 EURO par OIK, patēriņš nulle, pa virsu allaž badainā valsts uzliek vēl PēVēEnn, un redziet- vērtīgākais uzņēmums! Vērtīgākais tāpēc, ka visplēsonīgākais.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Konveijeriem sāk zust paātrinājums(1)

Līdz ar lēnāku globālās ekonomikas pieauguma tempu pēc pavasarī vērojamā pēckrīzes uzrāviena gausāka kļuvusi arī ražošanas izaugsme.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Intervijas

Vairāk Intervijas


Ražošana

Vairāk Ražošana


Karjera

Vairāk Karjera


Pasaulē

Vairāk Pasaulē


Īpašums

Vairāk Īpašums


Finanses

Vairāk Finanses