Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Septembrī patēriņa cenas Latvijā gada laikā samazinājušās par 0,3%

Patēriņa cenas šogad septembrī salīdzinājumā ar augustu Latvijā saglabājušās nemainīgas, bet gada laikā - šogad septembrī salīdzinājumā ar 2019.gada septembri - patēriņa cenas sarukušas par 0,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Vienlaikus 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, septembrī pieaudzis par 0,9%.

Statistikas pārvaldē informēja, ka 2020.gada septembrī, salīdzinot ar augustu, precēm cenas augušas par 0,1%, bet pakalpojumiem samazinājušās par 0,1%, savukārt salīdzinājumā ar pagājušā gada septembri precēm cenas sarukušas par 1,1%, kamēr pakalpojumiem tās pieaugušas par 1,7%.

Būtiskākā ietekme uz cenu izmaiņām salīdzinājumā ar augustu bija cenu kritumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, kā arī cenu kāpumam izglītības grupā, apģērbiem un apaviem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas samazinājās par 0,9%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kritumu grupā sezonālu faktoru ietekmē bija svaigiem augļiem (-8,4%), svaigiem dārzeņiem (-4,6%) un kartupeļiem ( 15,4%). Galvenokārt akciju ietekmē cenas samazinājās mājputnu gaļai (-1,7%), svaigām vai atdzesētām zivīm (-6%), šokolādei (-2,4%) un žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (-0,6%). Savukārt cenas pieauga kafijai (+3%), maizei (+0,9%), sieram un biezpienam (+1,2%), pienam (+2,1%) un jogurtam (+2,6%).

Apģērbu un apavu cenas salīdzinājumā ar augustu palielinājās vidēji par 4,8%. Sākoties jaunās sezonas preču tirdzniecībai, cenas apaviem pieauga par 12,2%, bet apģērbiem - par 2,5%.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas mēneša laikā samazinājās vidēji par 0,7%. Cenu kritumu visbūtiskāk ietekmēja pasažieru aviopārvadājumi, kuru cenu līmenis samazinājās vidēji par 7,2%. Degviela kļuva lētāka par 0,1%, tostarp galvenokārt dīzeļdegviela - par 0,6%, kamēr autogāzei cena samazinājās par 0,3%, savukārt benzīna cena pieauga par 0,6%.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā pieauga par 1,1%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums kultūras pakalpojumiem (+4,4%). Cenu pieaugums bija novērojams arī atpūtas un sporta pakalpojumiem, kancelejas precēm un zīmēšanas piederumiem.

Sākoties jaunajam mācību gadam, vidējais cenu līmenis mēneša laikā pieauga augstākās izglītības pakalpojumiem (+2,5%).

Restorānu un viesnīcu grupā cenas samazinājās par 0,7%, ko galvenokārt ietekmēja lētāki viesnīcu pakalpojumi (-11,8%).

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kritums mēneša laikā bija stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, farmaceitiskajiem produktiem, sanatoriju pakalpojumiem. Savukārt sadārdzinājās alus, personīgās higiēnas preces un skaistumkopšanas līdzekļi.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2020.gada septembrī, salīdzinot ar 2019.gada septembri, bija cenu kritumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupai, kā arī cenu pieaugumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 2,2%, ko ietekmēja cenu līmeņa pieaugums svaigiem augļiem (+23%), galvenokārt āboliem un apelsīniem. Cenu kāpums bija arī žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+6,1%), kā arī gaļas izstrādājumiem (+3,7%). Dārgāka kļuva kafija (+3,7%), konditorejas izstrādājumi (+2,6%), maize (+1,9%), griķi (+21,7%) un brokastu pārslas (+12,6%). Savukārt lētāka bija mājputnu gaļa (-5,8%), kartupeļi (-12,2%), svaigi dārzeņi (-2,7%) un šokolāde (-1%).

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā samazinājās par 4,3%. Cenu kritumu galvenokārt veidoja lētāka siltumenerģija, dabasgāze, elektroenerģija, cietais kurināmais un mājokļa īre. Dārgāki kļuva mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, kā arī mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 2,6%, ko galvenokārt ietekmēja cenu līmeņa pieaugums zobārstniecības pakalpojumiem, vispārējās medicīniskas prakses un ārstu speciālistu pakalpojumiem. Lētāki bija farmaceitiskie produkti, galvenokārt kompensējamie medikamenti.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā samazinājās par 4,3%, ko ietekmēja degvielas cenu kritums par 11,6%. Dīzeļdegviela bija par 13,3% lētāka. Benzīnam un auto gāzei cenas samazinājās par 9,7%. Gada laikā lētāki kļuva pasažieru aviopārvadājumi, savukārt cenas palielinājās pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem.

Ar atpūtu un kultūru saistītās preces un pakalpojumi gada laikā sadārdzinājās par 2,3%. Cenu līmenis gada laikā pieauga kultūras pakalpojumiem, atpūtas un sporta pakalpojumiem, ziediem un personālajiem datoriem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 2,4%. Cenu pieaugumu galvenokārt noteica ēdināšanas pakalpojumi, tostarp vidējais cenu līmenis palielinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem par 2,6%, bet ēdnīcu pakalpojumiem - par 5,2%. Savukārt viesnīcu pakalpojumiem gada laikā cenas samazinājās par 17,3%.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas samazinājās par 1,6%, ko lielākoties ietekmēja cenu kritums autotransportlīdzekļu apdrošināšanai, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Savukārt dārgāki kļuva frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kritums gada laikā bija alum un apģērbiem, savukārt cenas pieauga tabakas izstrādājumiem.

 

 

Top komentāri

Un
U
tad csp manipulatori parādīs tiešraidē kā un kādas cenas fiksē veikalos? Vai mistisko standarta cenu, vai vēl kādu? Vai arī tas ir valsts noslēpums un par tā atklāšanu draud mūža ieslodzījums?
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ārējās tirdzniecības pavasaris

Notiekošais Latvijas ārējā tirdzniecībā visai stipri atgādina situāciju, kad ekonomika sāka atkopties kopš 2008. gada krīzes un auga gan ārējais, gan iekšējais pieprasījums. Šā gada aprīlī mūsu valsts...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Intervijas

Vairāk Intervijas


Ražošana

Vairāk Ražošana


Karjera

Vairāk Karjera


Pasaulē

Vairāk Pasaulē


Īpašums

Vairāk Īpašums


Finanses

Vairāk Finanses