Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Zero waste skaistumam un veselībai

Domājot par planētas nākotni, gribot negribot nonākam pie zero waste kā dzīvesveida vai vismaz apziņas, ka katram no mums ir jācenšas samazināt atkritumu daudzumu, ko atstājam aiz sevis. Ikdienā izmantotie higiēnas un skaistumkopšanas līdzekļi bieži vien rada atkritumus, kas nav pārstrādājami un nesadalās simtiem gadu. Taču vai visas ierasto produktu alternatīvas ir gana efektīvas, higiēniskas, ilgtermiņā mūsu veselībai un izskatam draudzīgas?

Dabīgā kosmētika

Lai samazinātu kosmētikas radīto atkritumu daudzumu, vienreizlietojamos palīglīdzekļus, ko izmantojam, piemēram, sejas tīrīšanai, varam aizvietot ar tādiem, ko varam lietot atkārtoti. "Man prieks, ka zero waste kustībai pievienojas arvien vairāk cilvēku, domājot par sev un planētai draudzīgākiem ikdienas paradumiem. Uzskatu, ka arī skaistumkopšanas jomā – labāk mazāk, bet kvalitatīvāk. Kā vienu no pirmajiem soļiem savu ikdienas paradumu maiņā ieteiktu samazināt vienreizlietojamo materiālu patēriņu un ieguldīt lietās, ko izmantosiet katru dienu, piemēram, sejas ādas attīrīšanai izmantot konjaka sūkli vai bambusa šķiedru lupatiņas, nebalinātas organiskās kokvilnas švammītes un plāksnītes, ko var lietot atkārtoti, neaizmirstot tās kopt atbilstoši ražotāja norādījumiem," teic zīmola Dr. Hauschka kosmētiķe un kosmētikas konsultante Klinta Strautniece.
Gan sejas, gan ķermeņa kopšanas līdzekļus, kā arī dekoratīvo kosmētiku varam mēģināt pagatavot mājās arī paši.

Piemēram, bezatkritumu kustības aizsācēja Bea Džonsone ķermeņa krēmu gatavo no kokosriekstu eļļas, vaigu ēnas no biešu pulvera un acu zīmuli no apdedzinātas mandeles. "Atbalstu vēlmi gatavot pašiem savus skaistumkopšanas produktus, taču ieteiktu šai lietai pieiet atbildīgi un pirmkārt konsultēties ar skaistumkopšanas speciālistu kosmetoloģijā, lai saprastu, kāds ir jūsu ādas pašreizējais stāvoklis un vajadzības. Pirms ķerties klāt krēmu, skrubju un citu produktu gatavošanai, būtu svarīgi ieguldīt savās zināšanās un apmeklēt kvalificētu speciālistu meistarklases un dabīgās kosmētikas gatavošanas kursus. Piemēram, ja vēlaties savos skaistumkopšanas produktos izmantot ēteriskās eļļas, noteikti konsultējieties ar aromterapeitu, lai saprastu nepieciešamās devas, sastāvdaļu savstarpējās mijiedarbības principus un citas nianses, kas jāievēro, lai nenodarītu sev pāri. Kā arī, veidojot kosmētikas produktus, izvēlieties tikai dabīgas, bioloģiski sertificētas sastāvdaļas, jo liela daļa no tā, ko uzklājam uz ādas, nonāk mūsu asinsritē un atstāj ietekmi uz mūsu organismu," saka Klinta Strautniece.


Matu skaistumam

Pēdējā laikā viens no matu kopšanas jomā populārākajiem produktiem, ko varam iegādāties beziepakojuma veikalos, ir šampūnziepes. Tāpat kā dušas želeju var aizstāt ar ziepēm, arī ierasto šampūnu pudelē var aizstāt ar šampūnziepēm, kas ir dabai draudzīgāka izvēle. Taču daudzi zero waste aktīvisti mājās eksperimentē un paši gatavo dažādus matu kopšanas līdzekļus un mazgā matus, piemēram, ar rudzu miltiem. Ārste triholoģe, Latvijas Matu ārstu asociācijas vadītāja Inga Zemīte, skaidro: "Matus mazgājot, vēlamies, lai tie būtu tīri. Tas nozīmē, ka gribam atbrīvot galvas ādu un matu stiebrus no putekļu daļiņām, kas tur ir sakrājušās, no sebuma, ko ražo tauku dziedzeri, un arī no iepriekš lietotiem matu kopšanas līdzekļiem. Un, lai no tā visa matus attīrītu, ir vajadzīgas virsmas aktīvās vielas, kas pēc savas būtības ir ziepes, ko pievieno šampūnam. Visvienkāršāk ir paņemt šampūnu, kurā ir šīs aktīvās vielas, uzklāt to uz matiem un izskalot. Galvas āda ir tīra, un viss ir kārtībā. Protams, cilvēki, kas ir kreatīvi, atrod veidus un metodes, kā to izdarīt citādi. Principā pie viena un tā paša mērķa – matu tīrības –  varam nonākt dažādos veidos. Varam tos vienkārši  izmazgāt ar ūdeni vai pievienot kaut kādas virsmu abrazējošas, dziļāk attīrošas vielas, pīlingus. Piemēram, rudzu maizi varam izmantot kā pīlingu. Cits jautājums, cik efektīvi to visu, kas uz galvas ādas sakrājies, tādējādi varam notīrīt. Protams, ar ūdeni noskalojot to maizes putriņu no matiem, matiņi mazliet tīrāki būs, bet nebūs perfekti tīri, un maizes vai olu gabaliņi vai vēl kaut kas cits, jo cilvēki izmanto dažādas interesantas lietas, kaut kur paliek uz pašiem matu stiebriem vai ādas. Šīs mikroskopiskās daļiņas pēc tam sacietē un var arī pabojāt matu kutikulu, bet tas notiek tik mikroskopiskā līmenī, ka mēs ar acīm to neieraudzīsim un lielu kaitējumu tas nenodarīs. Ja cilvēku apmierina rezultāts, lai lieto! Vienīgais iebildums, ja kāds šo izdomājumu izceļ kā kaut ko pārāku par citu vai kaut ko labāku, vai ārstējošu. Jo nekas no šiem produktiem nav ārstējošs! Matu mazgāšana nav matu vai galvas ādas ārstēšanas procedūra, un šampūns neārstē matus un neaptur matu izkrišanu. Ņemot vērā, ka matu un galvas ādas slimības ir daudzveidīgas, būtu diezgan naivi domāt, ka ar šampūnu to visu var atrisināt!"


Veseliem un stipriem zobiem

Ik gadu pasaulē tiek saražots aptuveni 3,6 miljardi zobu birstīšu, no kurām divi miljardi birstīšu gada laikā tiek izmests ārā. Rūpēs par dabu plastmasas zobu birsti varam aizvietot ar tādu, kas izgatavota, piemēram, no bambusa. "Izvēloties dabīgu zobu birstīti, būtiski, lai sariņi nebūtu veidoti no dzīvnieku matiem, piemēram, cūkas sariem, jo šādas zobu birstes parasti ir daudz asākas un vieglāk uzkrāj mikroorganismus, kas var veicināt dažādu infekciju rašanos. Ne velti evolūcija ir gājusi uz priekšu, esam atraduši labākus risinājumus, nekā tie bija pirms simt vai divsimt gadiem," saka zobārste, Rīgas Stradiņa universitātes Zobārstniecības fakultātes docente Ilze Maldupa.

Šobrīd daudzi mājās gatavo arī savu zobu pastu. Ir pieejamas dažādas receptes. Kā vērtēt šādu iniciatīvu? "Senos laikos cilvēki daudz ko izmantoja, lai tīrītu zobus, taču pirmā un līdz šim vienīgā zobu pasta, kas tiešām uzlaboja mutes veselību, parādījās pagājušā gada septiņdesmitajos gados, un tā bija fluorīdus saturoša zobu pasta. Mūsdienu dzīve, precīzāk, industriāli pārstrādātie uztura produkti un lielais cukura daudzums ikdienas ēdienkartē, mums rada tādus apstākļus, kuros ir ļoti grūti panākt, lai zobi nebojātos. Vienīgais, kas pretojas bojājumiem šādā zobiem nedraudzīgā uztura klātbūtnē, ir fluorīds. Un zobu pastā nav nevienas citas tik svarīgas sastāvdaļas kā fluorīds. Mājās zobu pastai fluorīdu pievienot nevar. Pat ja pieliekam nātrija fluorīda pulveri, tas nebūs aktīvs savienojumā ar citām vielām, ko izvēlēsimies savai zobu pastai. Ja vēlamies, lai zobu pasta pasargā mūs no zobu bojāšanās, mēs tādu zobu pastu mājās pagatavot diemžēl nevaram," uzskata Ilze Maldupa.


Menstruālā piltuve

Kā zināms, vienu mēnešreižu laikā sievietes izlietoto pakešu un tamponu skaits ir mērāms desmitos. Šīs higiēnas preces sadalās aptuveni pēc 200 gadiem. Turpretim menstruālo piltuvi pēc lietošanas atliek vien iztukšot, izmazgāt, un tā ir gatava atkārtotai lietošanai.

"Menstruālā piltuve ir videi draudzīga izvēle, jo sieviete vairāku gadu garumā var izmantot vienu un to pašu piltuvi. Parasti rekomendē vienu piltuvi lietot 1–2 gadus. Menstruālā piltuve ir izveidota no cilvēka ķermenim draudzīga materiāla – medicīniskā silikona, un alerģiskas reakcijas ir novērotas ļoti reti. Sākot lietot makstī ievietojamus higiēnas līdzekļus, var satraukt jautājums par iespējamu infekciju izplatību. Maksts un menstruālās asinis ir labvēlīga vide mikroorganismu izplatībai. Saistībā ar tamponu lietošanu ir aprakstīts ļoti rets sarežģījums – toksiskā šoka sindroms, bet saistībā ar menstruālās piltuves izmantošanu praktiski šāds sarežģījums ir aprakstīts tikai vienu reizi. Uzskatu, ka menstruālā piltuve ir piemērots higiēnas līdzeklis sievietei, kura domā zaļi un kura labi pazīst savu ķermeni, kā arī nebaidās izmēģināt kaut ko jaunu. Manas pacientes, kuras ir sākušas lietot menstruālo piltuvi, ir ļoti apmierinātas, un viņas pat nevar iedomāties lietot citu higiēnas produktu," skaidro ginekoloģe, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas viceprezidente Dace Matule.

Pirms sākt menstruālās piltuves lietošanu, rūpīgi jāiepazīstas ar lietošanas rekomendācijām. "Piltuvi ievieto makstī līdzīgi kā tamponu, pirms tam nomazgājot rokas. Pareizi ievietota piltuve nerada diskomfortu. Rekomendē piltuvi izliet ne retāk kā 1 x 12 stundās, bet, protams, spēcīgas asiņošanas laikā nepieciešamība iztukšot piltuvi būs daudz biežāka," atgādina Dace Matule. 


Izmēģina uz savas ādas

Beziepakojuma veikala Zeroveikals vadītājai Nadīnai Deģei zaļā domāšana ir ne tikai darbs, bet arī dzīvesveids, un daudzus produktus, kas atrodas veikala plauktos, viņa ikdienā lieto arī pati. "Mans labākais draugs no rīta možumam un limfas pamodināšanai ir sausā birste, ar kuru masēju ķermeni pirms dušas. Sejas tīrīšanai izmantoju lupatiņu, kas izgatavota no organiskās kokvilnas un bambusa. Sejas masāžai lietoju rolleri no nefrīta. Kopš to izmantoju, man ir uzlabojusies sejas āda. Es gan arī apmeklēju sejas masāžas, kas palīdz stimulēt limfu un ātrāk sadziedēt mazās pumpiņām, kas mēdz parādīties. Ziemā lietoju ķermeņa losjonu, kas izgatavots no šī sviesta, un roku vasku. Arī lūpu balzamu, ko iegādājos metāla trauciņā. Matus mazgāju ar šampūnziepēm, ko iecienījusi visa mana ģimene. Kad man ir iedvesma, kosmētikas produktus gatavoju pati. Esmu gatavojusi zobu pastu, arī dezodorantu no kokosriekstu eļļas un tējas koka eļļas, jo tā ir antibakteriāla. Mūsu pircēju vidū vispopulārākais produkts ir šampūnziepes, tām seko bambusa lupatiņas sejas tīrīšanai. Cilvēki ir atklājuši, ka vienu šādu lupatiņu var izmantot pusgadu. Iecienīts produkts ir arī lūpu balzams, kura iepakojums izgatavots no kartona, zobu pasta, arī zīda zobu diegs, kas ir dabai draudzīgāka versija," atklāj Nadīna. 

Top komentāri

Klasika
K
Satek atomi, un rodas Progresīgi meteors, Dievu dēli lejup dodas, Līgo saules meitu kors; Vulkāni ar traku varu Lāvas straumes lejup gāž, Izcivilizētu garu Kultūra no gaismas drāž. ------ Brāļi Kaudzītes, "Mērnieku laiki".
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Lai tik pūš!(6)

Latvijā tikai aptuveni divi procenti elektroenerģijas tiek iegūti no vēja enerģijas, kaut arī Eiropas tendences virzās uz aizvien zaļākiem enerģijas ieguves veidiem, un, par spīti dažādiem mī...

Vides Diena

Vairāk Vides Diena


Tūrisms

Vairāk Tūrisms


Ceļošana

Vairāk Ceļošana


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena