Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Meža izziņas mugursoma

Digitālo Meža dienu ietvaros tapis jauns metodiskais mācību materiāls Meža izziņas mugursoma, kas domāts dabaszinātņu pedagogiem, lai veicinātu skolu mācīšanos meža vidē un palīdzētu organizēt dabā izglītojošus pārgājienus skolēniem. Šo mācību līdzekli izveidojuši a/s Latvijas valsts meži profesionāļi sadarbībā ar Latvijas Universitātes Starpnozaru inovācijas centra ekspertiem.

Mācību iespējas dabā

"Skolām vienmēr ir bijusi liela interese par to, kā saistīt mācības ar reālo dzīvi un dabu. A/s Latvijas valsts meži regulāri organizē skolēniem meža ekspedīcijas, taču šobrīd, pandēmijas laikā, to grūti izdarīt, tādēļ, lai skolas patstāvīgi varētu doties izzinošās meža ekskursijās, izveidojām šo metodisko mācību materiālu. Meža izziņas mugursoma apkopo metodes, instrumentus, darba lapas, kas skolotājiem palīdz izplānot un novadīt meža ekspedīciju pašiem atbilstoši Skolas 2030 dabaszinību mācību programmai," stāsta a/s Latvijas valsts meži (LVM) komunikācijas projektu vadītāja Līga Abizāre.

Aprīļa beigās skolotājiem no visas Latvijas attālināti notika arī profesionālie pilnveides kursi par mācību iespējām dabā. "Kursu ietvaros 60 skolotāji iepazinās ar jaunizveidoto mācību palīglīdzekli, kas izveidots atbilstoši dabaszinību mācību programmai 5.–6. klasēm. Meža izziņas mugursoma pēc kursiem tika nodota aprobācijai skolās, lai to vēl pilnveidotu un papildinātu ar skolotāju idejām un ieteikumiem. Aprobācijas periods ilgs līdz novembrim, lai arī tās skolas, kas dažādu iemeslu dēļ nepagūs iziet meža ekspedīciju līdz šī mācību gada beigām, to varētu pagūt izdarīt septembrī vai oktobrī. Kad būsim apkopojuši visus ieteikumus no skolotājiem, šo mācību materiālu publicēsim arī pārējām skolām," saka Līga Abizāre.

Drīzumā plānots izveidot arī mācību materiālu, kas piemērots 8.–9. klašu skolēniem, savukārt jau rudenī Meža izziņas mugursomā būs iekļauti materiāli arī vidusskolēniem. Metodiskais līdzeklis būs pieejams bez maksas digitālā veidā. "Protams, veidojot šo mācību materiālu, domājam par to, lai to būtu iespējams adaptēt arī citām klašu grupām. Mēs vēlamies veidot tā, lai šī Meža izziņas mugursoma ir nevis konstants, nemainīgs materiāls, bet gan tāds, ko var visu laiku papildināt un pilnveidot. Aprobāciju nododam elektroniski, tāpēc viegli būs kaut ko pievienot, mainīt vai noņemt, ja kaut kas šķitīs lieks," piebilst Līga Abizāre.


Mežs – labākā mācību klase

Dabā šo materiālu ir jau aprobējusi Rīgas Teikas vidusskola, kas devās mācību pārgājienā uz Biķernieku mežu, kur pētīja jaunaudzes un veidoja parauglaukumus. "Jau daudzu gadu garumā mūsu skolai ir sadarbība ar LVM, jo katru gadu braucam ar skolēniem mērīt jaunaudzi mācību platformas Skolas mežs ietvaros. Ne tikai mērīt, bet arī paskatīties, kā līdz ar laiku mainās mežs. Skolēniem tas šķiet interesanti un noderīgi. Arī šoreiz, pateicoties šim mācību materiālam Meža izziņas mugursoma, dabas zinības mācīt kļūst viegli. LVM ir izdarījuši milzīgu darbu, apkopojot pieredzi un uzdevumus. Tas viss ļoti atvieglo skolotājiem mācību ekskursiju plānošanu, skolotāju savstarpēju sadarbību dažādu mācību priekšmetu ietvaros, kā arī sniedz iedvesmu un jaunas idejas, kuras pēc katra vēlmēm var mainīt un papildināt," saka Teikas vidusskolas skolotājs Pēteris Kaļva.

Pārgājiena laikā skolēniem bija iespēja pārrunāt, ko katram no viņiem nozīmē mežs un cik nozīmīgs tas ir arī viņu ģimenēm. Skolēniem ārpusklases nodarbības vienmēr ir ļoti gaidītas. "Ir interesanti dzirdēt skolēnu domas. Tā kā šobrīd liela daļa no viņiem savu laiku pavada laukos, jo attālinātais mācību process to ļauj, viņi arī pilsētu vēlas redzēt daudz zaļāku. Iespējams, tagad aug paaudze, kas ar laiku izmainīs mūsu pilsētvidi. Varbūt tā kļūs draudzīgāka cilvēkam un ne tik draudzīga transportlīdzekļiem, kā tas ir pašlaik. Mācoties dabā, skolēni daudz veiksmīgāk var nostiprināt savas dabaszinībās iegūtās zināšanas un sākt tās pielietot, diskutēt par tām un papildināt ar reāliem piemēriem. Viņiem ir iespēja ne tikai redzēt un novērtēt meža stāvokli, bet pašiem aprēķināt, cik kubikmetru koksnes iegūsim koptā un cik nekoptā mežā, kā atšķiras koki, to diametri. Pašiem savām acīm vērot dabas daudzveidību. Skolēni var redzēt, aptaustīt, sajust. Šo mācību stundu viņi var izbaudīt ar visām savām maņām. Arī no bērnu vecākiem esmu saņēmis atzinīgus vārdus. Tas apliecina vien to, ka, atgriežoties no šādām mācību ekskursijām mājās, skolēns ar interesi stāsta saviem vecākiem, ko iemācījies un pieredzējis. Paši skolēni sniedz šo atgriezenisko saiti un mudina arī savus ģimenes locekļus doties pie dabas, doties uz mežu, jo tur ir, ko darīt, tur var pētīt un interesanti pavadīt laiku," teic Pēteris Kaļva.


Vasaras nometne pedagogiem

LVM piedāvā mācību materiālus un tālākizglītības kursus pedagogiem, kurus saista meža integrācija mācību procesā. Profesionālās pilnveides kursi ir saskaņoti ar LR Izglītības un zinātnes ministriju un tiek veidoti sadarbībā ar LU Starpnozaru izglītības inovācijas centru, kā arī Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta Tālākizglītības centru. 

"Kursi skolotājiem notiek vairākas reizes gadā. Tie ir bez maksas, taču jūlija beigās ceram, ka izdosies noorganizēt vasaras nometni tiem pedagogiem, kas gada garumā ar saviem skolēniem aktīvi ir piedalījušies dažādās mūsu rīkotajās mācību programmās. Šī nometne skolotājiem būs kā tālākizglītības kursi, kas norisināsies triju dienu garumā, kur kopā ar ekspertiem viņiem būs iespēja papildināt savas zināšanas un prasmes. Turpretim rudenī plānojam rīkot vienas dienas kursus tiem pedagogiem, kas to nav vēl darījuši, bet vēlas pamēģināt ieviest šādas praktiskas meža ekspedīcijas savā skolā. Plašāku informāciju par kursiem var meklēt LVM mājaslapā," skaidro Līga Abizāre. 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Vides Diena

Vairāk Vides Diena


Tūrisms

Vairāk Tūrisms


Ceļošana

Vairāk Ceļošana


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena