Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +3 °C
Skaidrs
Sestdiena, 2. marts
Luīze, Laila, Lavīze

Levits: Latvija nedrīkst 2030.gadā būt vēl vairāk atpalikusi no Lietuvas un Igaunijas

Latvija nedrīkst 2030.gadā būt vēl vairāk atpalikusi no Lietuvas un Igaunijas, trešdien Ekonomistu apvienības sadarbībā ar Valsts prezidenta kanceleju rīkotajā konferencē "Latvijas valsts stratēģija un sociāli politiskais konsensus" sacīja Valsts prezidents Egils Levits.

Valsts prezidents uzsvēra, ka, veidojot jauno valdību, jāmeklē kopsaucējs, kā tuvākajos astoņos gados jāstrādā. "Pirmkārt, politiskajām partijām jāstrādā pie satura, kā nākamajos četros gados strādāt. Jau pirms valdības apstiprināšanas jāvienojas par valdības deklarāciju," teica Levits.

Prezidents sacīja, ka šī ziema un nākamie turpmākie gadi būs ar ģeopolitiskiem izaicinājumiem, ko rada Krievija Ukrainā. Tiks piedzīvota pasaules ekonomikas palēnināšanās, arī Latvija nākamgad ieslīdēs mērenā recesijā.

"Latvija visu laiku atpaliek no Baltijas kaimiņiem un atpalicība katru gadu palielinās. Vairākos Eiropas Savienības rādītājos Latvija ir stabili trešajā vietā no apakšas, bet gan Lietuva, gan Igaunijas šos rādītājus ir strauji uzlabojušas," sacīja Levits.

Viņš norādīja, ka Latvija pēdējos gados gandrīz neko nav izdarījusi energoneatkarības stiprināšanai. Tāpat maz ir darīts cilvēkresursu attīstībā, maz ieguldīts pētniecībā un zinātnē.

Vienlaikus Levits atzīmēja, ka pēdējos mēnešos daudz darīts energoneatkarības stiprināšanā, lai atteiktos no Krievijas gāzes. Daudz vēl jādara atjaunojamās enerģijas izmantošanā, tāpat Latvijai ir nepieciešams sašķidrinātās gāzes terminālis.

No nākamās valdības tiek gaidīta enerģētikas attīstības koncepcija, norādīja Levits un piebilda, ka nākamajā valdībā noteikti jābūt par enerģētikas jautājumiem atbildīgam Ministru kabineta loceklim.

"Tāpat Latvijai nepieciešams pārskatīt ekonomikas modeli, kā to attīstīsim un finansēsim. Jāiekļaujas Eiropas Zaļajā kursā, kas jāpielāgo Latvijas specifiskajām prasībām, ņemot vērā, ka tūlīt būs pieejami Atveseļošanas fonda līdzekļi," uzsvēra Levits.

Valsts prezidents piebilda, ka nedrīkst izpalikt nopietnas investīcijas cilvēkos, viņu zināšanās, prasmēs un tehnoloģijās. Uz cilvēku vērstajām investīcijām jābūt prioritātei Latvijas investīciju politikā, uzsvēra Levits.

Valsts prezidents arī minēja, ka visām šīm reformām ir jābūt iekļautām jaunās valdības deklarācijā. Pie tās tagad būs nopietni jāstrādā, jo vienošanās par koalīciju un galvenajiem attīstības virzieniem ir panākta, bet tagad tie būs jāieliek attiecīgos valdības deklarācijas punktos.

Levits atgādināja, ka iepriekšējā deklarācijā bija 247 konkrēti punkti. Viena daļa ir izpildīti, bet viena daļa, acīmredzot, būs jāpārnes uz jauno deklarāciju un jāpieliek klāt vēl citi, lai sasniegtu tajos definētos mērķus.

"Tādēļ deklarācija nedrīkst sastāvēt no tukšiem saukļiem un labiem nodomiem. Tai ir jābūt kā ķitei, kas satur koalīciju kopā, jo visi trīs koalīcijas partneri grib šo deklarāciju īstenot. No manis ir atkarīga Ministru prezidenta kandidāta nosaukšana, taču es vispirms gribu redzēt pietiekami nopietnu deklarācijas projektu," sacīja Levits.

Viņš arī pauda viedokli, ka ārkārtīgi būtiska loma šo pārmaiņu procesu vadībā būs valsts pārvaldībai, kas pamatā fokusējas uz izpildvaras darbību. Levits norādīja, ka izpildvara savukārt sastāv no diviem lieliem blokiem - politiskās, demokrātiski leģitimitētās valdības, kurā ir tikai padsmit locekļu, un nepolitiskās, profesionālās valsts pārvaldes, kas sastāv no vairākiem tūkstošiem valsts darbinieku.

"Valdības struktūrai un valsts pārvaldes uzbūvei un darbībai ir jāatspoguļo attiecīgā laika valsts politikas prioritātes, un jāspēj savu darbu ātri un efektīvi pārkārtot tā, lai šīs prioritātes tiku īstenotas. Mums netrūkst labu politikas dokumentu, bet labie nodomi pārāk bieži "paliek uz papīra" vai pazūd birokrātijā," teica Valsts prezidents.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Militāro apvērsumu legalizēšana

Iepriekšējās nedēļas nogalē notikušajā Rietumāfrikas valstu Ekonomiskās kopienas ECOWAS ārkārtas sanāksmē tika pieņemts lēmums nekavējoties atcelt visas pret kopienā šobrīd neskaidrā statusā es...

Politisko spēļu nianses

Visai savdabīgas ir divu valdības koalīcijas partneru – Jaunās Vienotības un Progresīvo – attiecības, proti, ja valdībā vismaz ārēji abi politiskie spēki sadarbojas diezgan ciešami un necenšas viens...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē