Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Premjers: NĪN likmes jāpārskata pirms jauno kadastrālo vērtību stāšanās spēkā

Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmes jāpārskata, pirms stājas spēkā jaunās kadastrālās vērtības, uzskata Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Patlaban atvaļinājumā esošais premjers mikroblogošanas vietnē Twitter pavēstījis, ka, lai nepieaugtu iedzīvotāju izdevumi, mainoties kadastra vērtībām, NĪN likmes ir jāsamazina.

Vienlaikus Kariņš piebilda, ka NĪN likmes tiks pārskatītas pirms stājas spēkā jaunās kadastra vērtības.

LETA jau vēstīja, ka tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) ir apņēmies nevirzīt tālākai skatīšanai valdībā Valsts zemes dienesta (VZD) izstrādātās jaunās kadastrālās vērtības, kam būtu jāstājas spēkā no 2022.gada, ja valdība neatbalstīs Tieslietu ministrijas (TM) piedāvāto nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atcelšanu primārajam mājoklim, ieviešot neapliekamo minimumu primārajam mājoklim 100 000 eiro apmērā.

Bordāns mediju pārstāvjiem uzsvēra, ka jaunās kadastrālās vērtības, kuras paredz būtisku pieaugumu lielai daļai mājokļu, nestāsies spēkā, kamēr netiks pieņemta TM rosinātā NĪN atcelšana primārajam mājoklim. "Vērtības nestāsies spēkā, kamēr netiks pieņemts likums, kas būs taisnīgs Latvijas sabiedrībai," uzsvēra ministrs.

Komentējot savu gatavību nevirzīt jauno kadastrālo vērtību apstiprināšanu valdībā, ja netiks gūts atbalsts NĪN atcelšanai primārajam mājoklim, Bordāns uzsvēra, ka nesaskata neko sliktu, ja "valdībā sašķobās" tādu lietu dēļ, kas risina sociālās taisnības jautājumus.

Ņemot vērā, ka kadastrālā vērtība ir bāze arī nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinam, TM jau pirms gada sagatavoja grozījumus Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā un likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli", kuri paredz nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu primārajam mājoklim vērtībā līdz 100 000 eiro. Tas nozīmētu, ka, piemēram, primārajam mājoklim ar kadastrālo vērtību 80 000 eiro nekustamā īpašuma nodokļa maksājums būtu 0 eiro, bet mājoklim ar kadastrālo vērtību 120 000 eiro NĪN tiktu rēķināts no 20 000 eiro vērtības. Līdzīgs princips tiktu attiecināts arī uz zemi zem primārā mājokļa, nosakot, ka šajos gadījumos nodokļa aprēķinam izmanto vienu piekto daļu no kadastrālās vērtības. Piemēram, ja kadastrālā vērtība ir 10 000 eiro, tad šobrīd nekustamā īpašuma nodoklis ir 150 eiro. Pēc TM piedāvājuma ieviešanas tie būtu 30 eiro.

Agrāk notikušajā starpinstitūciju sanāksmē netika gūts atbalsts ministrijas piedāvājumam.

Top komentāri

Aizsajūsmasaizrāvāselpa
A
"Kadastrālā vērtība" praksē nozīmē to, ka viens nabadzīgs cilvēciņš var dzīvot uz smilšainas, nomaļas, neauglīgas zemes tik ilgi, kamēr kādi miljonāri neuzbūvē tuvumā trīs villas par 10 miljoniem katru. Tad šis cilvēciņš skaitās miljonāru ciemata iedzīvotājs un viņam ir jāizvēlas - vai nu maksāt līdzšinējo 47 eiro vietā nodokli 4700, vai arī mukt. Bet kāda garantija, ka viņš spēs izvēlēties pareizo vietu?
likmju pārskatīšana neko nedos
l
Ja kadastrālās vērtības dzīvojamās apbūves zemei atšķiras simtiem reižu, tad ar NĪN likmju pārskatīšanu nevar izveidot ne samērīgu, ne saprātīgu nodokli. Rezultātā turpināsies vietējo iedzīvotāju izspiešana no citvalstu jaunbagātnieku pieprasītajām teritorijām.
Kādam par to ballīti būs jāmaksā
K
Ja arī turpmāk gribam, lai pašvaldība (labāk vai sliktāk) uztur un attīsta īpašumus vienojošo infratruktūru (ielas, ceļi, lietus ūdeņu noteksistēmas u.c.), tad kaut kādā veidā mums par to būs jāsamaksā. Piekrītu, ka līdzšinējā sistēma, kad maksājums balstās tikai un vienīgi kadastrālajā vērtībā, kas ir ļoti maz atkarīga no paša īpašnieka rīcības, bija nenormāla un ir izspiedusi ļoti daudzus iedzīvotājus no pašu mājām, bet tas, ka šo nodokli kādam varēs atcelt, nepārliekot uz citu cilvēku makiem, ir vismaz naivi.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Osta dinamiski attīstās

Rīgas osta ir starptautisks tranzīta un tirdzniecības nozares spēlētājs. Globālie procesi, kā, piemēram, Covid-19 pandēmija, starptautiskās ekonomiskās un ģeopolitiskās norises būtiski ietekmē ostas u...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē