Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Vējonis: Brīvība, taisnīgums, cieņa ir vērtības, kas kopīgi jāaizsargā

"Atzīmējot Baltijas valstu simtgadi, mēs svinam neatkarību un mūsu kopīgās vērtības - brīvību, taisnīgumu, cieņu pret visiem cilvēkiem. Tās ir Amerikas vērtības, tās ir Eiropas vērtības, un tās ir Latvijas vērtības. Tās ir mūsu vērtības un mums ir jādara viss iespējamais, lai kopīgiem spēkiem tās saglabātu un aizsargātu," uzsvēra Valsts prezidents Raimonds Vējonis piektdien Rīgas konference 2018 atklāšanā.

“Mēs bijām apguvuši mūsu valsts vēstures sniegtās mācības. Tieši tāpēc, atjaunojot valsts neatkarību 1991. gadā, mūsu galvenais ārpolitikas mērķis bija iestāties Eiropas Savienībā un NATO. Tomēr cilvēku cerības, kuri domāja, ka dalība NATO un Eiropas Savienībā pati par sevi garantēs ilgtermiņa drošību, nepiepildījās. Lai gan ekonomiskā ziņā mēs varam justies droši, tomēr karš Gruzijā, Ukrainā un Sīrijā ir parādījis, ka arvien pastāv drošības izaicinājumi,” atzina Vējonis.

Valsts prezidents konferences atklāšanā atzīmēja, ka mēs dzīvojam pasaulē, kur tradicionālos militāros riskus pastiprina hibrīdie draudi. "Nesen notikušās vēlēšanas dažās Eiropas valstīs ir parādījušas, ka Rietumu demokrātiskās valstis un to pamatvērtības ir apdraudētas. Pēdējā laikā Eiropā kopumā bija vērojama pakāpeniska drošības nozīmes mazināšanās. Uz nepietiekamiem aizsardzības budžetiem Eiropas uzmanību vērsuši arī vairāki ASV prezidenti. Tā rezultātā mums ir bijis sarežģīti rast risinājumus tādām problēmām kā konflikti mūsu reģionu tuvumā Tuvajos Austrumos. No tā mēs varam secināt, ka NATO ir nepieciešama pastāvīga uzmanība, it īpaši no Amerikas Savienoto Valstu puses,” norādīja prezidents.

Vējonis gan pretēji tam, ko bieži Eiropas politiķi saka par Donalda Trampa administrācijas rīcību, atzina, ka Amerikas Savienoto Valstu partneru sniegtais atbalsts un izpratne par Baltijas valstu drošības izaicinājumiem un ģeopolitisko situāciju šodien ļauj mums justies daudz drošāk nekā pirms diviem gadiem.

“Savukārt, runājot par Eiropas Savienību, mums ir vairāki nopietni izaicinājumi. Tomēr Lielbritānijas izstāšanās no ES nav izraisījusi savienības sabrukumu, bet gan gluži pretēji – vienojusi Eiropas Savienības dalībvalstis. Neskatoties uz populistu un nacionālistu kustību pieaugumu, Eiropa joprojām ir demokrātiska. Un mēs apzināmies, ka mums ir jādara vairāk savas drošības stiprināšanai,” atzīmēja Valsts prezidents.

Konferencē eksperti šogad lielu uzmanību velta dažādām Rietumu valstu aliansēm, kuras pēc pēdējo gadu notikumiem Eiropā, ASV un kopumā pasaulē vairs netiek uztvertas par pašsaprotamām. 

Pēc rīkotāju informācijas konference pulcē gandrīz 800 dalībniekus no visas pasaules. Latvijas Transatlantiskās Organizācijas rīkotā konference sadarbībā ar Latvijas Ārlietu ministriju un Latvijas Aizsardzības ministriju ir veidojusi ārlietu politikas debašu ietvaru Baltijas jūras reģionā kopš 2006. gada.

 

Top komentāri

Ventspils muļļ
V
Likums visiem viens! , vot murmulis
Vējonis taisnīgumu nesargā!
V
Viņš mierīgi noskatās, ka viņa "bijušais" partijas biedrs Truksnis netaisni čakarē vienkāršos jūrmalniekus un politiski represētos! Tā, redz, neesot viņa kompetence. Un, ja pats taisnīgumu nesargā, tad tāda runāšana ir riebīgs farizejisms.
Kad Truksnis sēdēs cietumā?
K
Kad trijās krimināllietās apsūdzētais Vējoņa partijas biedrs Truksnis sēdēs cietumā?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē