Šī gada marta beigās tiešsaistē norisinājās Eiropas bibliotēku, informācijas un dokumentācijas asociācijas biroja (European Bureau of Library Information and Documentation Associations – EBLIDA) Izpildkomitejas ārkārtas sanāksme. Tās mērķis bija apspriest bibliotēku stāvokli un pieredzi Covid-19 pandēmijas apstākļos, šobrīd īstenotos darbības modeļus un pakalpojumus, tostarp inovācijas, kā arī izvērtēt starptautisku risinājumu variantus, lai pakāpeniski atgrieztos ierastajā dzīvē.
Atbildot Apvienoto Nāciju Organizācijas ģenerālsekretāra Antoniu Gutērreša Aicinājumam uz solidaritāti un balstoties bibliotēku sniegtajā informācijā, EBLIDA izveidoja 17 Eiropas valstu, tostarp Latvijas, bibliotēku asociāciju un bibliotēku pieredzes apkopojuma ziņojumu, saskaroties ar Covid-19 izraisīto krīzi. Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) un tās e-pakalpojumu piedāvājums šajā starptautiskajā dokumentā novērtēts kā paraugs.
Krīzes laiks galvenokārt ļāvis bibliotēkām popularizēt daudzveidīgus e-pakalpojumus un digitālās kolekcijas, kuru apmeklējuma rādītāji pieauguši eksponenciāli (atsevišķās valstīs pat par 1000–1500%, salīdzinot ar laika periodu tieši pirms ārkārtas situācijas un gada). Lai piedāvājumu klāstu paplašinātu arī ar kolekcijām un datubāzēm, kas ikdienā autortiesību aizsardzības dēļ pieejamas tikai bibliotēkās, sevišķi svarīgs faktors ir bibliotēku un atbildīgo ministriju savstarpējo attiecību kvalitāte. LNB šajā ziņojumā izcelta kā paraugs un vienīgā Eiropas bibliotēka, kas operatīvi – teju kopš valstī izsludinātā ārkārtas situācijas sākuma – panākusi vienošanos ar Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūru / Latvijas Autoru apvienību (AKKA/LAA) par Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas periodisko izdevumu kolekcijas Periodika.lv un Grāmatu portāla brīvu pieejamību arī ārpus slēgtajām bibliotēkām. Šāda vienošanās, kurā lielā nozīme ir Latvijas Republikas Kultūras ministrijas (KM) atbalstam, starptautiskajā ziņojumā nodēvēta par nepārspējamu etalona piemēru, kam daļēji līdzinās vienīgi Zviedrijas Karaliskās bibliotēkas nodrošinātā piekļuve laikrakstu vietnei, tiesa, tās brīvas izmantošanas termiņš beidzās 31. maijā.
Vienlaikus kā vēl vienu teicamas sadarbības un pieredzes piemēru EBLIDA Izpildkomiteja izceļ LNB un KM sagatavotos ieteikumus Latvijas publiskajām bibliotēkām par pakalpojumu sniegšanas paņēmieniem ārkārtas situācijas laikā. Atsevišķu atzinību izpelnījusies arī KM rīkotā informatīvā kampaņa #Ē-kultūra, kas aicina sabiedrību Covid-19 laikā baudīt dažādus kultūras pasākumus un izmantot kultūras jomas e-pakalpojumus tiešsaistē.